توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان صورت پذیرفت
بهینه‌سازی پارامترهای جوشکاری قوسی تنگستن

خبرگزاری فارس: پژوهشگر دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به ارائه روشی در بهینه‌سازی پارامترهای جوشکاری قوسی تنگستن - گاز شد.

خبرگزاری فارس: بهینه‌سازی پارامترهای جوشکاری قوسی تنگستن

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، پژوهشگر دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به ارائه روشی در بهینه‌سازی پارامترهای جوشکاری قوسی تنگستن -گاز شد.

دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان درطرح خود، با استفاده از روش موسوم به تاگوچی، راهکارهای بهینه‌سازی پارامترهای جوشکاری قوسی تنگستن -گاز را با استفاده از جریان پالسی ارائه کرد.

موضوع پایان‌نامه محمد یوسفیه دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان با عنوان "بهینه‌سازی و تأثیر پارامترهای پالسی در جوشکاری قوسی تنگستن-گاز بر رفتار خوردگی مقاطع جوش فولادهای زنگ نزن سوپر دو فازی به کمک روش تاگوچی" با راهنمایی مرتضی شمعانیان و احمد ساعتچی به سرانجام رسیده است.

یوسفیه با اشاره به این که روش تاگوچی به عنوان یک روش سیستماتیک درطراحی و آنالیزآزمایش‌ها به منظور بهبود مشخصات کیفی شناخته می‌شود، هدف از این طرح را دستیابی به خواص خوردگی و مکانیکی مطلوب در قطعات جوش فولادهای زنگ نزن سوپر دوفازی (UNS S32760) عنوان کرد.

وی کنترل تأثیرات ناشی ازعملیات حرارتی بر ریزساختار و مقاومت به خوردگی حفره ای در قطعات جوش فولادهای زنگ نزن را از دیگر فرآیندهای ارائه شده در این طرح برشمرد و افزود: عدم کنترل دقیق شرایط حرارتی در بسیاری از موارد این روش، سبب افت شدید خواص خوردگی و مکانیکی قطعات جوش این نوع فولاد می‌شود.

دانش آموخته ممتاز دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: تاکنون هیچ مطالعه سیستماتیک از آنالیز تأثیر پارامترهای جریان پالسی بر خواص خوردگی و مکانیکی قطعات جوش فولاد زنگ نزن سوپر دوفازی صورت نگرفته است و نتایج این طرح نشان داد که از روش تاگوچی می‌توان به عنوان یک ابزار دقیق و مؤثر جهت بهینه‌سازی پارامترهای جوشکاری پالسی استفاده کرد.

وی با اشاره به کاربردهای متعدد فولادهای زنگ‌نزن درصنایع گوناگون ازجمله نفت، گاز، پتروشیمی و فرایندهای شیمیایی مختلف، برخورداری از ترکیبی از خواص جذاب هم‌چون مقاومت خوردگی بالا و خواص مکانیکی مطلوب را از جمله مهم‌ترین ویژگی های این نوع فولاد عنوان کرد.

گفتنی است از این پایان‌نامه تا کنون 5 مقاله ISI و ISC و بیش از 8 مقاله در کنفرانس‌های معتبر ملی و بین‌المللی چاپ و ارائه شده است همچنین این پایان‌نامه در دوازدهمین کنفرانس ملی جوش و بازرسی، عنوان پایان‌نامه برتر را به خود اختصاص داد.