کاندیدای جمهوری‌خواه: اوباما از قطع صادرات نفت ایران در هراس است

خبرگزاری فارس: ریک سنتروم، اوباما را متهم کرد که به علت هراس از قطع صادرات نفت ایران اقداماتی جدی در برابر برنامه هسته‌ای ایران به عمل نمی‌آورد.

خبرگزاری فارس: کاندیدای جمهوری‌خواه: اوباما از قطع صادرات نفت ایران در هراس است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اسوشیتدپرس، ریک سنتروم، نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایالات متحده، در سخنانی بحث‌برانگیز باراک اوباما، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا را متهم کرد که هرکاری را انجام می‌دهد که ایران بتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد!

این کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا که با حمایت رسمی از ترور دانشمندان هسته‌ای ایران پیش‌تر جنجال آفریده و ثابت کرده بود تا تبدیل شدن به سیاست‌مدار فاصله زیادی داشته و حتی نمی‌فهمد که مکنونات قلبی خود را در عرصه دیپلماسی نباید بر زبان آورد، اوباما را همچنین متهم کرد که با این تدابیر در حال خیانت به اسرائیل است.

سنتروم مدعی شد: "ما می‌خواهیم به ایران بگوییم، ایران، ما نمی‌خواهیم تو هسته‌ای شوی – اما با چشمک و ایما و اشاره عکس آن را می‌گوییم – فقط نفتت را به ما بده. مردم، بدانید که رئیس‌جمهور آمریکا امنیت اقتصادی ایالات متحده را همین الان دارد داخل یک رودخانه می‌ریزد."

بنابراین گزارش، ایالات متحده از ایران نفت نمی‌خرد اما برخی از متحدین این کشور مشتری نفت ایران هستند. خارج شدن نفت ایران از بازارهای جهانی قیمت نفت را در تمام جهان افزایش می‌دهد.

سنتروم در مصاحبه با سی‌ان‌ان نیز اظهار داشت که اعمال اوباما نشانگر آن است که آمریکا ایران را به اسرائیل ترجیح می‌دهد! وی همچنین وزیر دفاع آمریکا را متهم کرد که در حال لو دادن اطلاعات حساس حمله اسرائیل به ایران است!

سنتروم افزود: "رئیس‌جمهور با چنگ و دندان تلاش کرد تا تحریمی علیه ایران وضع نشود و تنها در آخر تسلیم شد. این رئیس‌جمهوری است که در کنار متحدین ما نمی‌ایستد و به دنبال راهی می‌گردد تا به ایران اجازه دهد که به سلاح اتمی دست یابد. اوباما هیچ کاری انجام نمی‌دهد که نتیجه آن اطمینان از عدم دست‌یابی ایران به سلاح اتمی باشد."

این سخنان عجیب و غریب سنتروم که بیشتر در چارچوب رقابت‌های انتخاباتی آمریکا معنا می‌یابد، در شرایطی بیان می‌گردد که بسیاری از کشورهای جهان اتهام غرب به ایران در خصوص تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را قبول نداشته و در عین حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز نتوانسته است سندی بر این ادعا ارائه کند.

به‌رغم ادعاهای سنتروم، اوباما تمام آنچه را که از دستش برمی‌آمده برای ضربه زدن به ایران انجام داده است اما واقعیتی که تندروهایی چون سنتروم به آن توجه نمی‌کنند این است که ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای آسیب‌پذیری کمی در برابر آمریکا داشته و هیچ رئیس‌جمهوری در این کشور نمی‌تواند بیش از همین میزان به ایران فشار وارد آورد.

دولت اوباما با مشکلاتی جدی دست و پنجه نرم می‌کند که هر کس دیگر به جای وی رئیس‌جمهور باشد نیز با آنها مواجه خواهد بود و در ضمن بازدارندگی ایران هم به حدی است که هیچ رئیس‌جمهوری در آمریکا نمی‌تواند نگران درگیر شدن با ایران نباشد.

سنتروم اخیرا در انتخابات درون‌حزبی برخی ایالت‌ها در آمریکا به پیروزی رسیده است اما در کل نسبت به میت رامنی و نیوت گین‌گریچ، دو کاندیدای دیگر جمهوری‌خواهان وضعیت بدتری دارد. جمهوری‌خواهان آمریکا به سیاست خارجی تندروانه معروف هستند.