آیت‌الله مصباح یزدی:
برای رفع ناهنجاری‌های اخلاقی برنامه‌ریزی نمی‌شود

خبرگزاری فارس: عضو خبرگان رهبری گفت: با وجود آشنایی بسیاری از افراد جامعه با معارف و علوم اسلامی، اما متاسفانه کمبود‌های زیادی در این عرصه از جمله عدم آراستگی به اخلاق وجود دارد و متاسفانه برنامه‌ای برای رفع این کمبودها نمی‌بینم.

خبرگزاری فارس: برای رفع ناهنجاری‌های اخلاقی برنامه‌ریزی نمی‌شود

به‌ گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی امروز در دیدار جمعی از اساتید و طلاب مجتمع آموزشی عالی فقه اسلام و انقلاب اسلامی را نعمت بزرگی برای مسلمانان دانست و گفت: بسیار خوشحال کننده است که مسئولان و دست‌اندرکاران حوزه تحول بزرگی را در حوزه به‌ وجود آورده‌اند که نمونه آن مجتمع آموزش ‌عالی فقه است.

وی با بیان اینکه قدم‌های برداشته شده اقدامات بسیار ارزنده‌ای است، افزود: خداوند به هر موجودی که نعمت می‌دهد، بر اساس آن برای او تکلیف می‌کند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی(ره) با بیان اینکه خداوند نعمت بزرگ ائمه(ع) را به شیعیان عنایت کرده و در این زمینه وظیفه سنگینی داریم، خاطرنشان کرد: ‌اگر بدانیم خداوند انسان را برای چه آفریده و چرا پیامبران را مبعوث کرده و حکمت توأم بودن دوران پر مشکلات ائمه(ع) با شهادت، ‌زندانی و سختی‌ها چه بود؟ آن‌وقت به‌صورت روشن می‌توان فهمید که وظیفه ما چیست؟

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: هدف از خلقت انسان خلیفه‌الله بودن در روی زمین است، این خلیفه احتیاج به آگاهی و شناخت راه دارد که انبیا (ع)‌مبعوث شدند تا انسان را راهنمایی و راهبری کرده و به تکامل و سعادت برسانند.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه انبیاء غیر از اینکه راه و برنامه را به انسان نشان دادند، سعی می‌کردند این برنامه‌ها را در جامعه نیز پیاده کنند، اضافه کرد: پیامبر اسلام کامل‌ترین برنامه بشر را بیان کردند و راه پیاده کردن آن ‌را به ائمه(ع) آموختند.

وی تصریح کرد: امروز پیاده کردن برنامه‌های اسلام به عهده علما است و این مسئولیت بزرگترین افتخار برای آنان محسوب می‌شود که جانشین پیامبر(ص) و امام(ع) شده‌اند.

وی بیان داشت: این افتخار نصیب علما شده و از طرفی مسئولیت سنگینی بر عهده آنان گذاشته شده است؛ زیرا کسانی که وارث ائمه(ع) می‌شوند، باید همانند آن بزرگواران آمادگی تحمل سختی‌ها و مشکلات را داشته باشند.

رئیس موسسه آموزش و پژوهش امام‌ خمینی تاکید کرد: باید این فرصت را غنیمت شمرد و به اندازه ظرفیت خود تلاش کنیم تا مردم را با خدا آشنا سازیم و راه تقرب را به آنان بیاموزیم.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به فرصت به‌وجود آمده برای نشر معارف اسلامی اظهار داشت: ‌چنین فرصتی در تاریخ تشیع وجود نداشته، جز در زمان خواجه نصیر‌الدین طوسی که مدرسه‌ای را تاسیس و همه علما را جمع کردند و از فرصت به‌وجود آمده برای نشر معارف اسلامی استفاده کردند.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: باید از این فرصت که امروز در مقیاسی بسیار گسترده‌ای به‌وجود آمده را قدر بدانیم و از آن استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: ‌اسلام امانتی در دست ما است که باید پیام آن را به همه انسان‌ها برسانیم، چراکه امروز در اقصی نقاط عالم،‌ مردم تشنه معارف اسلام هستند، هر چند متاسفانه امکانات زیادی برای نشر این معارف در اختیار نداریم.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد:‌ البته امکانات خوبی که فراهم شده امیدوارکننده است، اما از لحاظ کمیت و مهارت در انتقال و تبلیغ با آنچه که نیاز است، فاصله داریم.

آیت‌الله مصباح یزدی در بخش دیگری از سخنان خود تهذیب و تربیت اخلاقی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: با وجود آشنایی بسیاری از افراد جامعه با معارف و علوم اسلامی، اما متاسفانه کمبود‌های زیادی در این عرصه از جمله عدم آراستگی به اخلاق وجود دارد و متاسفانه برنامه‌ای برای رفع این کمبودها نمی‌بینم.

وی با بیان اینکه همان‌طور که باید آراسته به علوم اهل‌بیت(ع) باشیم، باید متخلق به اخلاق اسلامی نیز باشیم، گفت: همچنان‌ که مرتبه نازله‌ای از علم ائمه(ع) را داریم، باید در همان اندازه از تقوای آنان را نیز داشته باشیم.

عضو خبرگان رهبری دنیا‌طلبی را بزرگترین آفت بشر در برابر حق دانست و افزود:‌ همه فسادها، خون‌ریزی‌ها و ظلم‌ها به‌خاطر دنیاطلبی است و اگر به زخارف دنیا پشت پا نزنیم رشد نمی‌کنیم.

وی با توصیه به طلاب به رعایت هرچه بیشتر تقوای الهی و کسب اخلاق حسنه اظهار داشت: اگر روحیه دنیاگریزی و عدم دلبستگی به دنیا را در خود تقویت کنیم، اولا می‌توانیم از معارف اسلامی بهره ببریم و ثانیا در تبلیغ و رساندن این معارف به دیگران موفق خواهیم شد.