از 28 اسفند ماه آغاز می‏شود
اجرای طرح نوروزی "آرامش بهاری" در استان سمنان

خبرگزاری فارس: طرح نوروزی "آرامش بهاری" در راستای انجام برنامه‏های فرهنگی و مذهبی از 28 اسفند ماه سال جاری تا 14 فروردین ماه سال آینده در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه استان اجرا می‏شود.

خبرگزاری فارس: اجرای طرح نوروزی "آرامش بهاری" در استان سمنان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان امروز در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در سمنان در این باره اظهار کرد: ایام تعطیلات نوروز فرصتی مناسب جهت تبدیل آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی به شمار می‏رود و در راستای ارج نهادن و تقویت باورهای دینی و مذهبی و نیز بهره‏برداری مطلوب از فضای معنوی امامزادگان و بقاع متبرکه طرح نوروزی آرامش بهاری در استان برگزار می‏شود.

حجت‏الاسلام قربانعلی صفایی‏پور به اهداف این طرح اشاره کرد و گفت: تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی با استفاده از ظرفیت تعطیلات نوروزی، ارتقای سطح فکری و فرهنگی زائران و مسافران نوروزی، احیای تبلیغ و ترویج سنت‏های اصیل اسلامی به هموطنان در ایام نوروز باستانی و خدمت‏رسانی مطلوب و ایجاد رضایت و علاقه‏مندی برای زائران بقاع و اماکن متبرکه از جمله اهداف برگزاری این طرح در ایام تعطیلات نوروز است.

صفایی‏پور در ادامه از برنامه‏های زمان تحویل سال سخن گفت و افزود: برگزاری مراسم ویژه تحویل سال نو در جوار امامزادگان و بقاع متبرکه، پخش پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی در امامزادگان و بقاع متبرکه، عطرافشانی و گلباران قبور مطهر شهدا در امامزادگان و بقاع و نیز تهیه هفت سین قرآنی و معنوی در امامزادگان و بقاع را می‏توان از برنامه تحویل سال نو درطرح فوق عنوان کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان در ادامه به برنامه‏های فرهنگی طرح آرامش بهاری اشاره و تصریح کرد: راه‏اندازی و فعال کردن دفاتر مشاوره و پاسخگویی به مسائل شرعی، برگزاری نمایشگاه آرامش بهاری، توزیع بروشورهای مذهبی در رابطه با حجاب و عفاف، ترویج فرهنگ وقف و مباحث اعتقادی، برگزاری مسابقات ویژه استانی و برگزاری ویژه برنامه روز جمهوری اسلامی را می‏توان از جمله برنامه‏های فرهنگی گنجانده شده در این طرح دانست.

صفایی‏پور ادامه داد: از اهم برنامه‏های طرح آرامش بهاری در آغاز سال 1391 هجری می‏توان به غبارروبی و نظافت امامزادگان و بقاع متبرکه، آماده‏سازی و تجهیز زائرسراهای بقاع متبرکه، آماده‏سازی فضا و اماکن برای استقرار زائران و برپایی ایستگاه‏های صلواتی اشاره کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان افزایش پرسنل و استفاده از خدام افتخاری و نیروهای داوطلب، نظارت و بازرسی به موقع نسبت به فعالیت خدام و کارکنان بقاع متبرکه، تجهیز بقاع به سیستم‏های دوربین مدار بسته و مراقبت و حفظ امنیت لازم در پیرامون اماکن متبرکه، ساماندهی و جلوگیری بساط و تجمع دست‏فروش‏ها در ورودی و معابر بقاع متبرکه، پیش‏بینی و ایجاد فضای مناسب به عنوان پارکینگ برای وسائل نقلیه زائران، تجهیز بقاع و اماکن متبرکه به وسائل ایمنی، کمک‏های اولیه، کپسول‏های آتش‏نشانی و ... را از دیگر برنامه‏های اجرای این طرح برشمرد.

وی همچنین از استقرار اکیپی از هلال‏احمر در امامزادگان، هماهنگی با نیروهای انتظامی برای نظارت بر چادرهای برپا شده و بازارچه‏ها و فروشگاه‏های اطراف امامزادگان خبر داد.

انتهای پیام/س10