صالحی در دیدار نماینده جدید دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان
اقدامات موهن بیگانگان در افغانستان موجب پیچیده‌تر شدن اوضاع این کشور می‌شود

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه ایران با انتقاد از برخی اقدامات موهن نظامیان بیگانه در توهین به مقدسات مسلمانان، اینگونه رفتارهای ناپسند در کنار استمرار حضور نظامی در افغانستان را موجب پیچیده‌تر شدن اوضاع این کشور دانست.

خبرگزاری فارس: اقدامات موهن بیگانگان در افغانستان موجب پیچیده‌تر شدن اوضاع این کشور می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه عصر امروز (دوشنبه) با "یان کوبیش" نماینده ویژه جدید دبیر کل سازمان ملل متحد در امور افغانستان دیدار کرد.

وزیر خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به اهمیت و حساسیت ماموریت و مسئولیت نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان، ابراز امیدواری کرد که در این مسئولیت خود موفق باشد و سازمان ملل بعنوان یک نهاد بین‌المللی بدور از فشارهای چند کشور خاص بتواند مصالح و منافع همه کشورهای مستقل از جمله افغانستان و همسایگان این کشور را محقق سازد.

صالحی با تاکید بر موضع کشورمان در قبال افغانستان، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی با ثبات، امن و توسعه یافته است و ایران همواره از ثبات، امنیت، توسعه و پیشرفت افغانستان در پرتو عدم مداخله خارجی و خاتمه حضور اشغالگران خارجی در این کشور بعنوان عامل اصلی ناامنی حمایت می‌کند.

وی همچنین با انتقاد از برخی اقدامات موهن نظامیان بیگانه در توهین به مقدسات مسلمانان که موجب برانگیخته شدن خشم مردم مسلمان شد، اینگونه رفتارهای تحریک آمیز و ناپسند در کنار استمرار حضور نظامیان بیگانگان در افغانستان را تنها موجب پیچیده‌تر شدن اوضاع این کشور دانست که هیچ کمکی به حل مشکلات آن نخواهد کرد. 

وزیر خارجه همچنین خاطرنشان کرد: علیرغم بی اعتمادی و انتقاد جمهوری اسلامی ایران و دیگر همسایگان افغانستان از رویکرد گذشته و جاری کشورهای غربی و آمریکا در قبال این کشور، ما بر خط مشی سازنده ایران در مشارکت فعال و موثر در کلیه اجلاس‌های مربوط به افغانستان از جمله در استانبول و بن با هدف کمک به منافع و مصالح دولت و مردم افغانستان در روند توسعه همه جانبه سیاسی و اقتصادی این کشور و کمک به تثبیت ثبات و امنیت در افغانستان و کل منطقه تاکید کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون هزینه‌های زیادی را در قبال بی ثباتی و ناامنی در افغانستان از جمله در موضوعات پذیرش آوارگان افغان و نیز قاچاق مواد مخدر پرداخته و همچنان به سیاست اصولی خود در کمک به توسعه سیاسی و بازسازی افغانستان ادامه خواهد داد.

یان کوبیش نماینده ویژه جدید دبیر کل سازمان ملل متحد در امور افغانستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با صالحی، جمهوری اسلامی ایران را شریک قوی، راهبردی و کلیدی سازمان ملل متحد در مسائل مرتبط با منطقه بویژه افغانستان برشمرد و با تشکر از حمایت‌های همه جانبه کشورمان از تلاش‌های این سازمان برای حل و فصل مسائل افغانستان، خواستار تداوم ایفای نقش فعال و موثر کشورمان در این خصوص و مشارکت در اجلاس‌های بین‌المللی مرتبط با آن و همچنین تداوم مشارکت ایران در روند بازسازی و اجرای پروژه‌های عمرانی در افغانستان شد.

انتهای پیام/