نخست وزیر دولت فلسطین:
سیاستهای تل آویو فلسطین را با بحران کمبود آب روبرو کرده است

خبرگزاری فارس: نخست وزیر تشکیلات خود گردان فلسطین تاکید کرد: سیاستهای رژیم صهیونیستی فلسطین را با بحران کمبود آب روبرو کرده است.

خبرگزاری فارس: سیاستهای تل آویو فلسطین را با بحران کمبود آب روبرو کرده است

به گزارش خبرگزاری فارس، سلام فیاض که در ششمین مجمع جهانی آب در شهر مارسی فرانسه شرکت کرده است، در مصاحبه اختصاصی با یورو نیوز تصریح کرد: از زمان اشغال کرانه غربی رود اردن و نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی کنترل منابع آبی آن منطقه در دست این رژیم بوده است.

وی افزود: ما با کمبود آب در فلسطین مواجه هستیم . در حال حاضر معضل کمبود آب در فلسطین جدی است .

یکی از دلایل آن افزایش اشغال سرزمینهای فلسطینی از سوی رژیم صهیونیستی است . 

این مساله فلسطینی ها را با مشکل مواجه کرده است . وی در ادامه افزود: از منظر کلی ، ما در منطقه با کمبود آب مواجه هستیم و فلسطینی ها بزرگترین قربانی این مساله هستند . این بحران در نوار غزه و کرانه رود اردن شدید تر است.

طرح بزرگی توسط دولت فرانسه پیشنهاد شده است . فرانسه پروژه ای حیاتی و استراتژیک را که در نوار غزه اجرا خواهد شد ، پیشنهاد خواهد کرد .

وی در ادامه تاکید کرد: در واقع منابع آبی ما پایین تر از حداقلی است که توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است .

تنها ۷۰ لیتر آب آشامیدنی و قابل شرب برای هر شخص در فلسطین در نظر گرفته شده است، در حالی که استاندارد مورد تایید سازمان جهانی بهداشت ۱۰۰ لیتر در روز برای هر فرد در نظر گرفته شده است ، در نتیجه ، اگر این میزان را با میزان مصرفی هر فرد در اسراییل اشغالگر مقایسه کنیم، می بینیم که آنها سه برابر بیشتر از ما می‌توانند آب مصرف کنند.

در سرزمین های تحت اشغال هم تفاوت زیادی میان اسراییلی ها و فلسطینی ها موجود است ، خصوصا در کرانه باختری .

در این مناطق هر اسراییلی می توانند هجده برابر بیشتر از یک فلسطینی آب مصرف کند . 

وی در ادامه در خصوص توافق اسلو نیز گفت: در توافق اسلو به اسراییل اجازه داده نشده است، تا از منابع آبی منطقه این چنین ناحق به نفع خود سوء استفاده کند .

صحبت از بهره برداری مشترک از منابع آبی بین فلسطین و رژیم صهیونیستی بود ، قرار نبود اسراییلی ها 90 درصد منابع تولیدی آب در منطقه را به نفع خودشان بهره برداری کنند و اگر چنین چیزی بود، ما دیگر اینجا برای مذاکره نیامده بودیم .

رفتار اسراییلی ها نشان از زورگویی آنهاست و آنها می خواهند کنترل کامل منابع آبی را تحت عنوان اشغال این مناطق در اختیار داشته باشند .

بر اساس این گزارش در سال 2011 میلادی رژیم تل آویو 46 مرکز توزیع آب در نوار غزه را نابود کرد . آنها چاههای آبی را که قدمتشان به زمان عثمانیان می رسید ، نابود کردند .

وی در ادامه در خصوص سیاستهای خصمانه رژیم صهیونیستی و تاثیر منفی آن بر اقتصاد فلسطین گفت اقتصاد ملی فلسطین روند نزولی را طی می کند و از ظرفیت تولید واقعی کشور پایین تر رفته است و به این ترتیب کارآفرینی در فلسطین کار بسیار سختی است . 

اگر اشغال و کنترل اسراییلی ها نبود، اوضاع اقتصادی فلسطین مسلما بهتر بود . مبادلات تجاری بین فلسطین و کشورهای جهان به دلیل اشغال و کنترل اسراییلی ها با مشکل روبرو است .

این دولت فلسطین نیست که مرزها و یا ارتباط با جهان خارج را کنترل می کند . همه چیز تحت کنترل اسراییلی ها قرار دارد . آنها هم از این قدرت خود سوء استفاده می کنند و نمی گذارند تا تولیدات ما به صورت کامل راهی بازارهای خارجی شود تنها راه حل این است که اسراییلی ها به اشغال سرزمین فلسطین خاتمه دهند .

انتهای پیام /