پانتا بر راه‌حل دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرد

خبرگزاری فارس: وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اعلام کرد که هنوز فرصت برای حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک وجود دارد.

خبرگزاری فارس: پانتا بر راه‌حل دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرد

به گزارش فارس، "لئون پانتا" در مصاحبه با شبکه الحره اعلام کرد که هنوز زمان برای پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی وجود دارد.

پانتا در شرایطی بر شیوه دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرده که رژیم صهیونیستی علیرغم صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران با فرافکنی، لفاظی‌هایی را در خصوص اقدام نظامی علیه ایران مطرح کرده است.

وزیر دفاع آمریکا در حالیکه ایران آمادگی خود را برای مذاکره با کشورهای ۱+۵ اعلام کرده، گفت: ایران باید به سرعت وارد مذاکرات جدی اتمی با غرب شود.

لئون پانتا ادامه داد: متاسفانه مذاکراه با ایران به جایی نرسیده است. برای رسیدن به یک توافق، لازم است دو طرف با صداقت وارد مذاکرات بی پرده و مستقیم شوند. من معتقدم بهتر است مقامهای ایرانی با جدیدت وارد چنین مذاکراتی شوند ولی فرصت برای پیگیری این راه حل دیپلماتیک، که از سوی رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر انگلیس تاکید شده در حال از دست رفتن است. ایرانی ها باید به سرعت وارد این مذاکرات شوند.

وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه خود با تردید در خصوص تسلیحاتی بودن هسته‌ای ایران اعلام کرد که مقامات ایران هنوز درباره ساخت سلاح‌ هسته‌ای تصمیم‌ نگرفته‌اند.

وی ضمن انتقاد از تصمیم رژیم صهیونیستی برای اقدام نظامی علیه ایران گفت که این رژیم نیز هنوز تصمیمی درباره حمله به ایران نگرفته و آمریکا از تل‌آویو می خواهد که با تلاش‌های دیپلماتیک جامعه بین‌الملل همکاری و همراهی کند.

وزیر دفاع آمریکا گفت: ما معتقد نیستیم که اسرائیل در خصوص حمله به ایران تصمیم گرفته است. برای نخست وزیر اسرائیل روشن کرده‌ایم که ما نیز نگرانی‌های مشابهی در خصوص تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی داریم اما بر این موضوع هم تاکید کرده‌ایم که جامعه بین‌الملل برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران متحد است و اسرائیل باید با جامعه بین‌الملل همراهی کند. اقدام نظامی باید آخرین گزینه و نه اولین راه حل باشد.

ایران طی نامه ای از اتحادیه اروپا خواسته است زمان ومکان مذاکرات آتی اتمی را تعیین کند و پیشتر مقامات اتحادیه اروپا اعلام کردند آماده از سرگیری گفت‌وگو با ایران هستند.

انتهای پیام/ف.ص