نشست ویژه 5 سرویس اطلاعاتی در استکهلم/ اروپا در آستانه تجدید نظر در تحریم نفتی ایران

خبرگزاری فارس: منابع مطلع می‌گویند موجی از گزارش‌های اطلاعاتی در غرب که می‌گوید تحریم نفتی به شدت به سود ایران تمام شده، دولتمردان آمریکایی و اروپایی را کلافه کرده است.

خبرگزاری فارس: نشست ویژه 5 سرویس اطلاعاتی در استکهلم/ اروپا در آستانه تجدید نظر در تحریم نفتی ایران

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سایت "ایران هسته‌ای"،یک منبع آگاه خبر داد که در یک ماه گذشته بیش از 3 گزارش اطلاعاتی با طبقه بندی محرمانه به بالا از سوی سرویس‌های اطلاعاتی اروپایی و آمریکایی تولید شده که جمع بندی همه آنها این است که ایران به دلایل متعدد برنده بزرگ تحریم‌های نفتی بوده و این تحریم‌ها به نحوی کاملاً هوشمند درآمدهای ایران را در حالی که متوسط درآمد تمام کشورهای جهان به دلیل بحران اقتصادی در حال کاهش است، افزایش داده است.

این منبع مطلع گفت: یکی از اصلی‌ترین محورهای این گزارش‌ها که هم اکنون تیم‌هایی از سرویس‌های اطلاعاتی سیا (آمریکا)، موساد (رژیم صهیونیستی)، MI6 (انگلیس)، BND (آلمان) و DGSE (فرانسه) در استکهلم درحال بحث درباره آن هستند، این است که تحریم نفتی ایران به جای اینکه باعث کاهش درآمد ایران شود، آن را ظرف 3 ماه گذشته بیش از 3 میلیارد دلار افزایش داده است.

این منبع اضافه کرد: سرویس‌های غربی که از آمریکا می‌خواهند درباره محتوای یافته‌هایشان اظهارنظر کند، عقیده دارند ایران هوشمندانه از طریق تشدید درگیری لفظی با آمریکا و رژیم صهیونیستی شوک‌های قیمتی مستمر به بهای نفت وارد کرده، بی آنکه عملاً هیچ تحریم نفتی علیه آن اعمال شده باشد.

بنا به گفته این مقام مطلع، سرویس‌های غربی بویژه سرویس آلمان عقیده دارند که ایران از فرصت بحران موجود در اقتصاد جهانی به خوبی استفاده کرده و غرب را بر سر دوراهی تضعیف اقتصاد خود با تشدید تحریم علیه ایران یا کاهش شدید تحریم‌ها قرار داده است.

این منبع ادامه داد: نشست استکهلم عملاً به صحنه محاکمه آمریکا و رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. کشورهای اروپایی معتقدند ایران با هماهنگی روسیه و چین، از نقطه ضعف اصلی کشورهای غربی یعنی حساسیت شدید افکار عمومی در این کشورها به افزایش بهای سوخت استفاده کرده و شرایطی بوجود آورده است که شانس بقای سیاسی دولتمردان فعلی در این کشورها به شدت کاهش یافته است؛ بویژه که تقریباً تمامی این کشورها از جمله آمریکا و فرانسه در آستانه انتخابات قرار دارند. به این تریتب این احتمال وجود دارد که پافشاری بر اعمال محدودیت بر بخش نفت ایران منجر به بحران داخلی در کشورهای غربی شود.

این منبع که تاکید داشت محدودیت فراوانی برای ارائه اطلاعات در این باره دارد، همچنین به این موضوع اشاره کرد که سرویس‌های غربی عقیده دارند انتخابات 12 اسفند نشان داده دولت ایران در متوقف کردن پروژه "انتقال فشار به مردم" موفق بوده و عملاً اجازه نداده فشارهای خارجی بر زندگی عادی در ایران تاثیر بگذارد.

بنا به گفته این منبع، ارزیابی اطلاعاتی 5 سرویس غربی این است که مردم ایران تورم موجود را ناشی از یک روند داخلی می‌دانند و ارتباطی بین این تورم و فشارهای غرب قائل نیستند.

بر این مبنا، اعضای جلسه تصمیم گرفته‌اند که شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی تحت اشراف MI6 یک بسته تبلیغاتی جدید درباره ارتباط تحریم و تورم تولید کند.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد این نشست مقدمه نشست اصلی‌تری است که در ماه می برگزار خواهد شد و کشورهای اروپایی در آن نشست امکانپذیر یا امکان ناپذیر بودن اعمال تحریم نفتی علیه ایران در ژوئن 2012 را بررسی خواهند کرد.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد این سرویس‌ها همچنین در این باره که  پافشاری بر تحریم نفت ایران روابط با روسیه، چین و هند را بیش از پیش تخریب کند، هشدار داده‌اند.

این منبع اطلاعاتی گفت: این احساس وجود دارد که جامعه اطلاعاتی اروپا و آمریکا گزینه تحریم را هم مانند گزینه جنگ در تاثیر گذاری بر محاسبات ایران ناکارآمد می‌داند.

انتهای پیام/