سرپرست اداره کل دامپزشکی اردبیل:
دامداری‌های سنتی بهسازی و ساماندهی می‌شوند

خبرگزاری فارس: سرپرست اداره کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: یکی از اولویت‌های امسال دامپزشکی توجه به بهسازی و ساماندهی دامداری‌های سنتی در مناطق روستایی است.

خبرگزاری فارس: دامداری‌های سنتی بهسازی و ساماندهی می‌شوند

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، صادق صالحی صبح امروز در جریان بازدید از مجتمع دامپروری شرکت کشت و صنعت مغان اظهار داشت: توجه به دامپروری‌های مدرن علاوه بر شاخصه توسعه و رونق اقتصادی به یک مجموعه در‌آمد‌زا نیز برای صاحبان آن نیز تبدیل شده و سبب می‌شود رونق تولید و اقتصاد را شاهد باشیم.

وی مجتمع دامپروری کشت و صنعت مغان را از مدرن‌ترین و بزرگ‌ترین مجتمع‌های دامپروری کشور توصیف کرد و افزود: در این مجموعه تولیدی بزرگ بیش از 13 هزار راس گاو اصیل شیری نگهداری می‌شود و از فر‌آورده‌های لبنی و محصولات به دست آمده آن استفاده بهینه می‌شود.

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان اردبیل تولید 42 هزار تن شیر خام را یک ظرفیت ممتاز توصیف کرد و بیان داشت: با توجه به پرورش 2 هزار راس گوساله با شاخصه پروار‌بندی حدود هزار تن گوشت سالم و بهداشتی وارد بازار مصرف شده و عموم مردم از مزیت‌های آن استفاده می‌کنند.

صالحی با اشاره به اینکه عملیاتی کردن طرح توسعه دامپروری در کشت و صنعت مغان در اولویت‌ قرار دارد، یادآور شد: این مجتمع که در کشور هم از جهت تولید و هم به کار‌گیری نیروهای متخصص بی‌نظیر است باید با حمایت‌های مسئولان توسعه کمی و کیفی پیدا کرده که این امر را با جدیت تمام پیگیری می‌کنیم.

این مسئول در ادامه اهمیت مایه‌کوبی و اجرای طرح واکسیناسیون دام و طیور را یادآور شد و اضافه کرد: هم اکنون با توجه به شرایط شکل‌ گرفته و اعمال برخی از دستور‌العمل‌ها نسبت به ساماندهی و تغییر برخی از ساختار‌ها با طرح توسعه دامپروری این مجموعه موافقت شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، سرپرست اداره کل دامپزشکی استان اردبیل ادامه داد: توان فنی ما آمادگی دارد برای مقابله با بیماری‌های دام طرح‌های ضربتی واکسیناسیون نظیر تب برفکی و تست‌های دوره‌ای سل و بروسلوز را انجام دهیم.

صالحی واکسیناسیون حیوانات و دام و طیور را از جمله وظایف دامپزشکی بیان کرد و گفت:‌ما از هفته دوم فروردین ماه با آمادگی کامل نسبت به این امر در مناطق روستایی و مجموعه‌های دامپروری در حاشیه شهر‌ها اقدام می‌کنیم.

وی یادآور شد: با افزایش و ارتقای زمینه‌های بهداشتی و درمانی و تشدید اقدامات کنترلی و قرنطینه‌ای بستر برای توسعه فضاهای مطلوب سلامت و بهداشت دام فراهم است.

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان اردبیل اهمیت کنترل بیماری‌های واگیر‌دار را نیز یادآور شد و گفت: با توجه به وجود بیماری‌های متعدد مشترک دام و انسان ضرورت دارد مراقبت‌ها و اقدامات کنترلی در زمینه بیماری‌های مشترک با حساسیت و دقت نظر بیشتر انجام شود.

صالحی در پایان سخنان خود از راه‌اندازی مجموعه کشتارگاه‌های صنعتی و بسته شدن کشتارگاه‌های سنتی در استان خبر داد و اذعان داشت: امسال با تمام توان سعی داریم بساط کلیه کشتارگاه‌های سنتی را در استان اردبیل برچینیم.

انتهای پیام/ن۲۰