نشست بغداد 9 بند را در دستور کار خود قرار می‌دهد

خبرگزاری فارس: بیست و سومین نشست سران اتحادیه عرب در حالی امروز در بغداد آغاز به کار می‌کند که اعلام شده، این نشست 9 بند از جمله بحران سوریه را در دستور کار خود دارد.

خبرگزاری فارس: نشست بغداد 9 بند را در دستور کار خود قرار می‌دهد

به گزارش فارس به نقل از الجزیره، امروز (پنجشنبه) بیست و سومین نشست سران اتحادیه عرب در بغداد پایتخت عراق با حضور نمایندگان کشورهای مختلف عربی کار خود را آغاز می‌کند.

این نشست 9 بند را در دستور خود قرار داده است که مهمترین آنها رسیدگی به بحران سوریه و یافتن راهکاری برای حل آن است و انتظار می‌رود، سران عرب با طرح کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه و اتحادیه عرب موافقت کنند.

طرح کوفی عنان بر آتش‌بس فوری و انجام مذاکره میان دمشق و مخالفان سوری استوار است. این درحالی است که روز گذشته دمشق اعلام کرد که با هر طرح ارائه شده توسط اتحادیه عرب تعامل مثبت نخواهد کرد.

هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق با اشاره به اینکه برای اولین بار طی نشست‌های اجلاس سران اتحادیه عرب تنها به 9 بند رسیدگی خواهد شد، موضوعات مورد بحث را تحولات سوریه، یمن، سومالی، قضیه فلسطینی، آخرین تحولات جاری در عرصه فلسطینی، نزاع اعراب- اسرائیل، بلندی‌های جولان، همبستگی با لبنان و حمایت از لبنان بیان کرد.

زیباری نشست سران عرب در بغداد را مهمترین نشست اتحادیه عرب از زمان تشکیل آن تاکنون برشمرد و دلیل آن را همراه شدن نشست بغداد با وزیدن نسیم تغییر و تحول در جهان عرب دانست.

زیباری درباره طرح اتحادیه عرب درباره سوریه گفت که این طرح، طرحی عربی بوده و امروز به سران حاضر در نشست ارائه خواهد شد، این درحالی است که روز گذشته سران اتحادیه عرب در نشست خود خواستار آتش بس فوری و توقف خشونت‌ها از سوی دو طرف درگیر در سوریه و ورود مخالفان به مذارکره با دولت دمشق شدند.

انتهای پیام/++