سال تولید ملی ـ كشاورزی محور توسعه/1

مصائب مرغداران؛ تولید در شرایط سخت

» سرویس: اقتصادی - كشاورزی و دامپروری

صنعت مرغداری با هشت هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش و زیرساخت‌های بسیار، یكی از بزرگ‌ترین صنایع از نظر حجم سرمایه‌گذاری صنایع محسوب می‌شود كه سالانه با تولید بیش از یك میلیون و 700 هزار تن گوشت مرغ كشورمان را در تامین این محصول پروتئینی به خودكفایی رسانده است.

اما در سال تولید ملی كه تولیدكنندگان انتظار حمایت ویژه مسئولان را دارند، امنیت شغلی‌شان به مخاطره افتاده به گونه‌ای كه تولیدكنندگان پس از جوجه‌ریزی با دغدغه تامین خوراك مواجه هستند و دوره‌های تولید 45 روزه در پرورش مرغ گوشتی به دلیل كمبود خوراك و مناسب نبودن جیره غذایی به 60 روز رسیده است كه این امر باعث افزایش تلفات و افت كیفیت محصول می‌شود.

به گزارش خبرنگار كشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گذشته مرغ كالایی فانتزی محسوب می‌شد اما امروزه این ماده پروتئینی جایگزینی ندارد و از نظر گردش مالی و حجم سرمایه‌گذاری رقم بالایی در این صنعت تجمیع شده است. از سوی دیگر به لحاظ اهمیت محصول استراتژیك و پروتئنی امنیت غذایی برای 75 میلیون نفر جمعیت ایجاد كرده است و كشورمان را در تولید گوشت مرغ به خودكفایی رسانده است كه توجه و حمایت جدی به این بخش از تولید را ضروری می‌كند.

اما امروزه مرغداران با مشكل كمبود خوراك و افزایش قیمت آن مواجه هستند به طوری كه هر كیلو ذرت 300 تومانی به 600 تومان و هر كیلو كنجله سویا 500 تومانی به 1800 تومان رسیده است و سخت‌تر اینكه مسئولان دولتی كه تامین نهاده‌های تولید را برعهده دارند به وعده‌های خود جامه عمل نپوشانده‌اند.

مرغداران هم به دلیل مشكل تامین ریالی و نبود توانایی مالی نمی‌توانند نهاده‌های مورد نیازشان را وارد كنند كه در این زمینه وظیفه اصلی بر دوش شركت پشتیبانی امور دام گذاشته شده است و این در حالی است كه مرغداران بهای 55 هزار تن كنجاله سویا را بیش از یك ماه پیش به حساب شركت پشتیبانی واریز كرده‌اند، اما هنوز نهاده‌ای دریافت نكرده‌اند.

در این میان مرغداران تاكید دارند برای ارزان شدن قیمت گوشت مرغ باید حمایت از این صنعت صورت گیرد چراكه در حال حاضر تولیدكنندگان مجبورند از بازار آزاد نقدینگی و سرمایه‌ در گردش تهیه كنند كه باعث افزایش 300 تا 400 تومانی هر كیلو مرغ می‌شود.

مصرف سرانه مرغ در كشور به 23 كیلوگرم رسیده است كه افزایش قیمت گوشت قرمز در سال‌های اخیر عامل افزایش مصرف این ماده‌ پروتئینی و جایگزینی گوشت مرغ به جای گوشت قرمز در سبد مصرف خانوار‌ها در این زمینه تاثیر‌گذار بوده است، چرا كه هر كیلو گوشت قرمز تقریبا چهار تا پنج برابر گوشت مرغ است.

روزانه سه هزار تا چهار هزار تن كنجاله سویا مورد نیاز صنایع مرغداری است و برای تولید پنج هزار تن گوشت مرغ ضرورت دارد، اما در هر استان 40 تا 50 تن كنجاله ارزان توزیع می‌شود كه قیمت این محصول را كاهش نداده است.

صنعت مرغداری سالانه هفت میلیون تن ذرت و سویا به عنوان نهاده‌های تولید لازم دارد كه پنج میلیون تن آن باید از محل واردات تامین شود.