رئیس جمهور تاجیکستان:
ترور استاد ربانی خطری برای استقرار امنیت در افغانستان است

خبرگزاری فارس: رئیس جمهوری تاجیکستان با ابراز تاسف از حادثه قتل برهان‌الدین ربانی رئیس جمهور سابق افغانستان و رئیس شورای عالی صلح این کشور، مرگ او را ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر دانست.

مرحوم برهانالدین ربانی
مرحوم برهانالدین ربانی
-------------------------------

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان در اطلاعیه‌ای افزود: "امام‌علی رحمان" امروز، چهارشنبه ضمن دیدار و گفت‌وگو با "عبدالغفور اخترمحمد آرزو" سفیر افغانستان در دوشنبه با ابراز همدردی حادثه کشته شدن رئیس شورای عالی صلح افغانستان، قتل او را فاجعه‌ای بزرگ برای ملت‌های این 2 کشور عنوان کرد.

به گفته این منبع، رئیس جمهوری تاجیکستان ترور این شخصیت جهانی و صاحب نفوذ افغان را برای استقرار امنیت در این کشور نگران کننده دانست.

رحمان با محکوم کردن عاملان این عمل تروریستی تاکید کرد، از مرگ استاد ربانی تنها نیروهای می‌توانند منفعتی ببرند که ادامه جنگ و کشمکش، ناآرامی و بی‌ثباتی و تشدید نفاق در میان جامعه افغانستان را می‌خواهند.

رئیس جمهوری تاجیکستان با اشاره به گرایشات سیاسی و اخلاقی ربانی تاکید کرد، این مرد بزرگ برای استقرار آرامش و ثبات و همچنین بازگشت امنیت به افغانستان، تلاش‌هایی بسیاری را در این راه انجام داد و مردم افغان مدیون تلاش وی هستند.

 در این دیدار که با دعوت رئیس جمهوری تاجیکستان انجام شد، سفیر افغانستان نیز با ابراز تاسف از این حادثه فجیع، ابراز همدردی و موضع‌گیری دولت و ملت تاجیکستان در برابر این حادثه را نشانگر محبت و صمیمیت 2 کشور دانست. 

رحمان که از ماه‌های اول به قدرت رسیدن در تاجیکستان حدود بیست سال پیش ارتباط خوب و حسنه‌ای را با برهان‌الدین ربانی رئیس جمهوری وقت افغانستان برقرار کرده بود، تصریح کرد، این مرد بزرگ جهان سیاست زمانی که به سمت ریاست شورای عالی صلح نیز برگزیده شد، تلاش بسیاری برای یک پارچه کردن خاک و ملت افغان انجام داد.

 رسانه‌های تاجیکستان نیز همچنین پیام تسلیت رحمان به "حامد کرزی" را منتشر کرده‌اند که در آن از استاد ربانی به عنوان بزرگترین شخصیت تاریخ معاصر افغانستان، منطقه و جهان یاد شده است.

انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900630000581