در اعتراض به فساد گسترده دولت
عضو سنای اردن استعفا كرد

خبرگزاری فارس: عضو سنای اردن و مادر رئیس بانک مرکزی در پی مجبور شدن فرزندش به استعفاء در هفته جاری، دولت اردن را فاسد خواند و از سنا کناره گیری کرد.

خبرگزاری فارس: عضو سنای اردن استعفا كرد

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیرة"، "لیلی شرف" وزیر اطلاع رسانی سابق اردن و عضو سنای این کشور در اعتراض به اجبار پسرش "فارس شرف" رئیس بانک مرکزی این کشور به برکناری، از سنا استعفا داد.

به گفته منابع آگاه، "طاهر المصری" رئیس سنای اردن نیز استعفای مادر فارس شرف را پذیرفت. 

مادر فارس شرف در پاسخ به الجزیره درباره دلیل استعفایش از سنا گفت: من از سنا استعفا کردم چون نمی خواهم که در دولتی فاسد خدمت کنم.

وی افزود که از طریق فعالیت در موسسات جامعه مدنی در اردن به کشورش خدمت خواهد کرد.
 
لیلی شرف اعلام کرد که میان استعفای او و برکناری پسرش از پست ریاست بانک مرکزی اردن ارتباط وجود دارد زیرا "فارس" شخصیتی بوده که با فساد مبارزه می کرده است و این چیزی است که کسی نمی تواند آن را مخفی کند. اگر کسی می خواهد از خود دفاع کند باید بگوید که چرا فارس را برکنار کرده است.
 
لیلی شرف در سال 1984 از پست وزارت اطلاع رسانی در اردن استعفا کرد و  دلیل این استعفا نیز مخالفتش با دخالت های نظام حاکم در آزادی مطبوعات و محدود کردن آن بود.

بر اساس این گزارش طرف های عالی رتبه در دولت اردن از فارس خواسته بودند که استعفا دهد. او در ابتدا تسلیم نشد اما در هفته جاری تحت فشارهای موجود ناگزیر به این کار شد و دلیل این امر نیز مخالفتش با سیاست های مالی توسعه طلبانه امان اعلام شد.
 
استعفای فارس شرف از ریاست بانک مرکزی اردن موجی از جدل و مناقشه در این کشور به راه انداخت و اکنون با استعفای مادرش که یک زن برجسته در سیاست اردن به شمار می رود، بسیاری را غافلگیر کرد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه ای "القدس العربی"، طاهر الموسوی تلاش کرد که لیلی شرف را از این تصمیم منصرف کند زیرا این امر رسوایی دولت اردن را به همراه خواهد داشت، اما شرف از تصمیم خود منصرف نشد و دولت را فاسد خواند.

بر اساس این گزارش فارس شرف زمانی که دید نیروهای امنیتی اردن مانع ورودش به دفتر کارش در بانک مرکزی می شوند، ناگزیر به استعفا شد.

از سوی دیگر "لیث شبیلات" معارض فعال اردنی که به خانواده شرف نزدیک است در این باره گفت که دیروز نزدیک به 2 هزار نفر در محله "الطفیلة" در امان تجمع و تاکید کردند که استعفای فارس شرف تنها به این دلیل بوده است که «او شخصیتی شریف بود و اصرار داشت که کمک مالی اعطایی عربستان به خزانه دولت وارد شد.»

انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900630000624