نگاهی به مستند شبکه بی بی سی فارسی درباره رهبر معظم انقلاب اسلامی

خبرگزاری فارس: این فیلم، بیشتر از این که مستند باشد، یک ضدمستند است. ابتدایی ترین عنصر یک فیلم مستند، همان طور که از نام آن پیداست، بیان واقعیات بر اساس اسناد است. یعنی ادعاهای یک فیلم مستند باید سندیت داشته باشند. حال آنکه در فیلم مذکور، حتی یک سند هم ارائه نمی شود.

خبرگزاری فارس: نگاهی به مستند شبکه بی بی سی فارسی درباره رهبر معظم انقلاب اسلامی

اقدام اخیر شبکه بی بی سی فارسی در پخش فیلم ضدمستندی علیه رهبر معظم انقلاب اسلامی را باید نوعی انتحار این شبکه دانست، چرا که این شبکه به تبعیت از دستگاه سخن پراکنی بریتانیا که به سازمان بی بی سی معروف شده همواره شعار بی طرفی می داده است، اما به یک باره با پخش چنین فیلمی تمام اعتبار خود را زیر پا گذاشت.
از طرف دیگر، این شبکه هیچ گاه جسارت برخورد توهین آمیز با رهبر انقلاب اسلامی ایران را نداشت و حتی الامکان تلاش می کرد رویکرد مبارزه با ولایت فقیه را به شکلی مستتر و غیر آشکار دنبال کند، اما چه شده ناگهان پرده برانداخته و این چنین سطحی و رو بازی می کند؟!
ریشه این مسئله را باید در تحولات اخیر جهان، هم در اروپا و به خصوص در خاورمیانه دانست. دولت های غربی به خصوص انگلیس و آمریکا مشروعیت خود را از دست داده اند و ادامه حیات خود را به شدت در خطر می دانند. سقوط چند دیکتاتور عربی، ضربات جبران ناپذیری را به این دولت ها وارد کرده و بیداری رو به فزونی در دنیای جدید، می رود تا نسخه استعمار نو را در هم بپیچد. با سقوط هر دیکتاتور در این منطقه، یکی از شاهرگ های حیاتی دولت های غربی بریده می شود و برعکس، قدرت استراتژیک جمهوری اسلامی ایران را چند برابر می کند. ضمن این که آنها همه این مشکلات را از چشم ایران می دانند. به این صحبت های تونی بلر که همین چند روز پیش در مصاحبه با روزنامه «تایمز» ابراز شد، توجه کنید: «تا زمانی که رژیم اسلامی ایران تغییر نکند، من به هیچ وجه نسبت به آینده خاورمیانه خوش بین نخواهم بود. ایران دشمن شماره یک غرب است.»
بنابراین اقدام بی بی سی فارسی که همواره تظاهر به حرفه ای گری می کند، در نمایش یک مستند آماتور و پیش پاافتاده نشانه ای است از آشفتگی بیش از حد این شبکه. حتی افرادی هم که شناختی علمی و تکنیکی از سینما و فیلم مستند نداشته باشند، با دیدن چنین فیلمی از شبکه بی بی سی فارسی، به ضعف و درماندگی این رسانه در مقابله با انقلاب اسلامی و مردم ایران پی می برد، چراکه این فیلم اصلاً اصول اولیه و اساسی یک مستند را رعایت نکرده است.
این فیلم، بیشتر از این که مستند باشد، یک ضدمستند است. ابتدایی ترین عنصر یک فیلم مستند، همان طور که از نام آن پیداست، بیان واقعیات بر اساس اسناد است. یعنی ادعاهای یک فیلم مستند باید سندیت داشته باشند. حال آنکه در فیلم مذکور، حتی یک سند هم ارائه نمی شود. عناصر تشکیل دهنده فیلم بی بی سی درباره رهبر انقلاب اسلامی ایران، ادعا، اکاذیب، تحریف یا اطلاعات ناقص و دستکاری شده است.
به ارائه اطلاعات ناقص و گزینشی درباره یک اتفاق در مباحث سیاسی «حرکت از پله دوم» یا به شکل اختصاری تر «پله دوم» گفته می شود. یعنی مقدمات و موخرات (زمینه ها و نتایج) یک پدیده یا سخن حذف شده و تنها بخش کوچکی که هدف بهره برداری است اعلام و اعلان می شود. در این مستند بارها از این شگرد استفاده شده است. به عنوان مثال در بخشی از آن ادعا می شود که رهبر انقلاب خواهان تعطیل شدن مطبوعات شد و بلافاصله جمله مشهور و تاریخ ساز ایشان مبنی بر این که برخی مطبوعات پایگاه دشمن هستند به نمایش در می آید، اما حیله گری بی بی سی آنجاست که هیچ اشاره ای به فعالیت های مطبوعات تعطیل شده در آن دوران نمی شود که آشکارا همان اهدافی را دنبال می کردند که دشمنان تابلودار ملت ایران و دین اسلام در پی آن بودند؛ اهدافی نظیر تخریب فرهنگ عاشورا، حذف ارزش های دفاع مقدس، ترویج لاابالی گری و ... . این فیلم به اصطلاح مستند همچنین سرنوشت عناصر لانه کرده در چنین نشریاتی را بازگو نمی کند که امروز هر یک به محفلی ضدایرانی پیوسته اند. آیا غیر از این است که هسته اصلی نیروهای همین شبکه بی بی سی فارسی که برای تجزیه ایران و اضمحلال آن در نظام سلطه جهانی راه اندازی شده را خبرنگاران همان نشریات تشکیل می دهد؟
ویژگی دیگری که در این اثر ضدمستند به کار برده شده، جعل و بیان اکاذیب است. این کار در همان صحنه آغازین فیلم که به نمایش تصاویری از فتنه سال 88 می پردازد رخ داده است. در این صحنه خواسته مردم مبنی بر ابطال نتیجه انتخابات نمایش داده می شود و سپس راوی فیلم می گوید: «میلیون ها نفر چیزی را می خواستند، اما یک نفر چیز دیگری را می خواست.» یعنی مخالفت با فتنه و اغتشاشات را تنها به یک شخص محدود کرده است! البته این رویکرد یکی از نشانه های ذات فاشیستی و نژادپرستانه بی بی سی فارسی است؛ خصوصیتی که در بین بسیاری از مدعیان اصلاح طلبی در داخل کشور هم دیده می شود. از منظر آنها افرادی که در انتخابات سال 88 به نامزدهای مورد علاقه ایشان رأی ندادند را اصلاً نباید به عنوان شهروند به حساب آورد. کارگرها، دهقانان، چوپان ها و میلیون ها انسان زحمت کش دیگری که اکثریت 24 میلیون رأی رقیب نامزدهای اصلاح طلبان را به صندوق ها ریختند، از نظر آنها بی ارزش و بی اعتبار است و به همین دلیل به خود این اجازه را دادند که این آرا را از اساس زیر سوال ببرند و بگویند که وجود نداشته است! این نگاه در فیلم شبه مستند بی بی سی هم تجلی یافته است. یعنی اکثریت مردم ایران را «یک نفر» دانسته اند.
اینکه شبکه بی بی سی فارسی متوسل به پخش چنین فیلمی شده که حتی اصول اولیه یک مستند را هم رعایت نکرده، گویای سقوط این رسانه است. یعنی به قدری هراسناک و مستأصل شده اند که تمام اعتبار و آبروی ادعایی و ریاکارانه خود را این چنین به حراج گذاشتند.
این حرکت شبکه فارسی زبان بنگاه سخن پراکنی انگلستان گرچه توهینی به ساحت ولی امر مسلمین جهان است، اما در عین حال گویای واقعیاتی شیرین هم هست. این حرکت را باید نوعی اعتراف عملی و رسانه ای بریتانیا به نقش موثر امام خامنه ای(مدظله العالی) در ایجاد بیداری اسلامی و تضعیف جایگاه قدرت های غربی دانست.

نویسنده:حسین کارگر

انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000440

   


جنجال سازی و حاشیه ‌های آقای خاص در کنفرانس مطبوعاتی
مورینیو: کاتالونیایی با من حرف نزنید/این جا آب آشامیدنی پیدا نمی شود؟

خبرگزاری فارس: نشست خبری شب گذشته سرمربی تیم فوتبال رئال مادرید اسپانیا در خانه اسپانیول حاشیه‌هایی داشت که در مهمترین آنها مورینیو به سوال یک خبرنگار که به زبان کاتالونیایی پرسیده شد، پاسخ نداد.

خبرگزاری فارس: مورینیو: کاتالونیایی با من حرف نزنید/این جا آب آشامیدنی پیدا نمی شود؟

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از مارکا اسپانیا، خوزه مورینیو که به خاطر پیروزی 4 بر صفر مردانش مقابل تیم دوم کاتالونیا خوشحال و سرحال بود در نشست خبری حاضر شد و در بدو ورود متوجه شد که حامی مالی این نشست خبری یک نوشیدنی گازدار است.

وی که برای باز کردن درب قوطی نوشابه حتی متوسل به لبه میز کنفرانس خبری شده بود به مسئول سالن گفت: این جا آب آشامیدنی پیدا نمی‌شود؟ و این ماجرا خشم نماینده حامی مالی را برانگیخت.

مورینیو در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و گفت: فقط یک امتیاز با بارسلونا فاصله داریم که در بازی رفت ال‌کلاسیکودربی با دو امتیاز مثبت نسبت به آنها جبران می‌شود.

یکی از خبرنگاران بومی کاتالان به زبان کاتالونیایی که تفاوت اندکی با کاستیانایی ( اسپانیایی امروزی) دارد، سوال پرسید و مورینیو که به صورت کامل سوال ساده او را متوجه شده بود گفت: شما کاستیانایی بلد نیستید؟ کاتالونیایی با من حرف نزنید.

این اظهار نظر در شرایطی که مورینیو می‌توانست لااقل به جای واژه کاستیانایی از اسپانیایی استفاده کند خشم برخی مقامات کاتالونیا در پارلمان این کشور را نیز برانگیخته است.از طرفی مردم کاتالونیا بر زبان خود تعصب ویژه‌ای دارند و رسانه های این ایالت چنین اظهار نظری را شرم آور توصیف کرده اند.

مورینیو در نشست خبری روز گذشته خود به سوالات مادرید‌ی‌ها به صورت کامل و با حوصله جواب می‌داد؛ اما پاسخ او برای خبرنگاران کاتالونیایی در یک یا دو جمله خلاصه می‌شد.
انتهای پیام/آمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000420

   


سوت و کف صدای آمریکا برای عادل فردوسیپور

خبرگزاری فارس: برنامه پارازیت صدای آمریکا برای عادل فردوسیپور مجری برنامه جنجال‌برانگیز 90 هورا کشید.

خبرگزاری فارس: سوت و کف صدای آمریکا برای عادل فردوسیپور

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از جام، برنامه "پارازیت" شبکه صدای آمریکا از رفتار توهین آمیز عادل فردوسی پور با نمایندگان مجلس اظهار خوشحالی کرد. عنوان "شخصیت خوب" شبکه صدای آمریکا هفته گذشته برای چندمین بار نصیب مجری برنامه "نود" شد.

نوع برخورد و جهت گیری های مجری این برنامه پربیننده به دفعات باعث انتقادات بسیاری به مسئولان سازمان صدا و سیما شده که تاکنون از سوی این سازمان بی پاسخ مانده است. هرچند مسئولان صدا و سیما خود نیز از گزند سخنان کنایه آمیز وی مصون نمانده اند.

در همین راستا امیدوار رضایی(نماینده مجلس و عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال) با ارسال فکسی به "محمد عباسی" (وزیر ورزش و جوانان) از استعفای خود از حضور در هئیت مدیره باشگاه استقلال خبر داده است. وی در قسمت هایی از این نامه ضمن برشمردن سوابق مدیریتی و ورزشی خود با انتقاد از عملکرد مدیران صدا و سیما در مورد اتفاقات برنامه نود می نویسد: «هر چند ورزش فوتبال یک ورزش با ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، علمی، فنی، سیاسی و اقتصادی است نمی‌دانم چطور بعضی از رسانه‌ها و تلویزیون آقای ضرغامی در جهت گیری‌های خاص تخریب، توهین، بداخلاقی و تهمت بدون محکمه عادلانه و با حضور متهم مسائل نادرستی را به عرصه اجتماعی جامعه می‌کشاند.»

گفتنی است قسمت هایی از برنامه هفته گذشته نود به بحث و جدل در خصوص مدیریت شخصیت های اجرایی در ورزش اختصاص یافت. در همین راستا عادل فردوسی پور در دفاع از مواضع علیرضا دهقان (نماینده مجلس) با نادیده گرفتن سوابق مدیریتی رویانیان، سابقه گویندگی اخبار ورزشی توسط همکار سابق خود را دلیل موجهی برای اظهار نظرهای وی در خصوص ورزش برشمرد!(البته بدون اطلاع داشتن از مدارک تحصیلی وی در رشته مدیریت ورزشی)

این در حالی است که تداوم روند حمایت از وی توسط مسئولان امر نه تنها باعث تعدیل تکه پرانی های سیاسی وی نشده بلکه موجب تعمیم آن به گزارش های فوتبالی نیز شده است.

دقیقا به همین دلیل است که صدای آمریکا که به آدرس غلط دادن شهره است، او را "سردمدار فوتبال غیر سیاسی" می خواند و با همین بهانه لقب شخصیت خوب هفته را به او جایزه می دهد!

فردوسی پور که استعداد عجیب و غریبی در مایه گذاشتن از مردم دارد و کمبود منطق خود را پشت شعارهای عوام فریبانه پنهان کند، اگر پشت گرم به حمایت مسئولان رده بالای سیمای ملی نبود هیچ گاه به این راحتی نمی توانست از پاسخگویی به منتقدان خود طفره برود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000450

   


متعاقبا منتشر می شود
بیانات مهم رهبر معظم انقلاب درباره پرونده تخلف بزرگ اقتصادی

خبرگزاری فارس: رهبر معظّم انقلاب صبح امروز در دیدار جمعی از کارگزاران فرهنگی و اجرایی حج سخنان ارزشمندی درباره پرونده اخیر تخلف بزرگ اقتصادی بیان کردند.

خبرگزاری فارس: بیانات مهم رهبر معظم انقلاب درباره پرونده تخلف بزرگ اقتصادی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، صبح امروز کارگزاران فرهنگی و اجرایی حج با رهبر معظّم انقلاب در حسینیه امام خمینی(ره) دیدار کردند.
 
در این دیدار که هم اکنون نیز ادامه دارد حضرت آیت الله خامنه ای با یاداوری اهمیت و ارزش حج، به توطئه دشمنان برای اختلاف افکنی میان مسلمین اشاره و خاطر نشان کردند: دشمنان اسلام و مسلمین امسال تلاش بیشتری خواهند کرد تا اختلافات مذهبی و قومی میان مسلمانان را بیشتر کنند چرا که بیداری اسلامی آن نقطه برّنده و تیز حرکت خود را علیه استکبار و صهیونیزم قرار داده است.

رهبر معظم انقلاب همچنین سخنان ارزشمندی درباره پرونده اخیر تخلف بزرگ اقتصادی بیان کردند.

مشروح خبر این دیدار متعاقباً منتشر خواهد شد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000431

   


مهار 344 مورد آتش‌سوزی در سنندج

دوشنبه 11 مهر 1390 نویسنده: ramin h |

از ابتدای سال جاری تاکنون صورت گرفت؛
مهار 344 مورد آتش‌سوزی در سنندج

خبرگزاری فارس: مدیرعامل آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج از مهار 344 مورد آتش‌سوزی از ابتدای سال تاکنون در شهر سنندج خبر داد.

خبرگزاری فارس: مهار 344 مورد آتش‌سوزی در سنندج

ایرج سیار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، اظهار داشت: اماکن مسکونی آسیب‌دیده در سال جاری در سنندج 90 مورد، اماکن اداری 18 مورد و 27 مورد آتش‌سوزی نیز در اماکن تجاری به وقوع پیوسته است.
به گفته وی سازمان در امر امدادگری از ابتدای سال جاری تاکنون 193 مورد فعالیت داشته و ضایعات نیز در سنندج 89 مورد گزارش شده است.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج تعداد آتش‌سوزی‌ها در بخش جنگل و مراتع سنندج را در سال جاری 153 مورد اعلام کرد و گفت: بر اساس گزارش به دست آمده آمار فوت‌شدگان بر اثر تصادف در سال جاری 9 نفر، فعالیت اکیپ غواصی هشت نفر و تعداد مجروحان نیز 24 نفر و همچنین تعداد خودروهای آسیب‌دیده 82 مورد بوده است.
به گفته سیار سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرستان سنندج در راستای رسالت خود در امر آموزش و آگاه‌سازی مردم، سازمان‌ها و ادارات برای جلوگیری از حریق اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی کرده است که در سال جاری تعداد 158 نفر به صورت حضوری زیرپوشش دوره‌های آموزشی این سازمان قرار گرفته‌اند.
وی پاسخ به استعلام از سوی اتحادیه‌های صنفی را 157 مورد، شارژ انواع خاموش‌کننده‌های دستی را 74 مورد برون سازمان و 134 مورد درون سازمان عنوان کرد.
انتهای پیام/صا30منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000439

   


میداودی، نوری و حقیقی امروز رودرروی خبرنگاران

خبرگزاری فارس: برنامه مصاحبه مطبوعاتی بازیکنان تیم ملی با نمایندگان رسانه های گروهی اعلام شد.

خبرگزاری فارس: میداودی، نوری و حقیقی امروز رودرروی خبرنگاران

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، خسرو والی زاده مدیر رسانه ای تیم ملی گفت: این مصاحبه ها روزهایی که تیم ملی بعدازظهر تمرین دارد، نیم ساعت پیش از شروع تمرین در محل تالار تازه تاسیس آکادمی ملی فوتبال برگزار خواهد شد. براین اساس ساعت 15:30 امروز دوشنبه پژمان نوری، میلاد میداودی و علیرضا حقیقی با خبرنگاران گفت وگو خواهند کرد.
برنامه مصاحبه روزهای آینده، به مرور اعلام خواهد شد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000487

   


دبیر موسسه کوثر ولایت قم:
گسترش بدحجابی توطئه لابی‌های صهیونیستی است‌

خبرگزاری فارس: دبیر موسسه کوثر ولایت با بیان اینکه استکبار و لابی‌های صهیونیستی با عفاف و حجاب در جامعه اسلامی مبارزه می‌کنند، گفت: هدف از این توطئه به زانو در آوردن کشورهای اسلامی است.

خبرگزاری فارس: گسترش بدحجابی توطئه لابی‌های صهیونیستی است‌

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از ستاد خبری پنجمین جشنواره ملی فرهنگی هنری کریمه اهل بیت(ع)، نفسیه حسینی الهاشمی به فعالیت‌های انجام شده در غرفه موسسه کوثر ولایت اشاره و اظهار کرد: در این غرفه جملاتی از پروتکل صهیونیست‌ها و رادیو آمریکا و «همفر» جاسوس انگلیسی برای مقابله با حجاب و عفاف زنان مسلمان ارائه شده است.
وی تصریح کرد: در این غرفه همچنین از جملات رهبر معظم انقلاب، شهدا، بزرگان و جملات ادیبانه در مورد اهمیت و ضرورت عفاف و حجاب با طراحی جذاب به نمایش گذاشته شده تا تأکیدی بر اهمیت مقوله عفاف و حجاب اسلامی به عنوان یکی از کاربردی‌ترین راه‌های مبارزه با دشمن و استکبارستیزی باشد.
حسینی الهاشمی با اشاره به اهمیت پرداختن به مقوله حجاب و عفاف اسلامی ادامه داد: حجاب زنان می‌تواند مانع مستحکمی در برابر تهاجم فرهنگی غرب باشد و مصونیت و نجات زنان به معنای نجات یک جامعه است.
وی گفت: استکبار جهانی و لابی‌های صهیونیستی در پس تهاجمات فرهنگی خود با عفاف و حجاب در جامعه اسلامی مبارزه می‌کنند تا از این طریق کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی را به زانو در بیاورند.
دبیر موسسه کوثر ولایت در ادامه به انجام 18 تحقیق و پژوهش در زمینه‌های گوناگون مانند آسیب‌شناسی جوانان، تولید علم و مدل‌شناسی شخصیت‌های تاریخی چون حضرت معصومه(س) اشاره کرد و گفت: موسسه کوثر ولایت در بخش‌های مختلفی چون تالیف کتاب و تحقیق و پژوهش در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی فعالیت می‌کند.
وی بیان کرد: در این غرفه همچنین بسته‌هایی حاوی احادیث، آیات و روایات و نیز جملات زیبای ادبی در مورد حجاب و عفاف در میان بانوان توزیع می‌شود.
نمایشگاه پنجمین جشنواره ملی فرهنگی هنری کریمه اهل بیت(س) از هفتم تا 16مهر ماه صبح‌ها از 9 تا 12 و عصرها از 16 تا 21 در صحن جوادالائمه(ع) میزبان علاقه‌مندان است.
انتهای پیام،/ج30منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000478

   


به باشگاه های دیگر زنگ می زنند تا مرا تعویض کنند
کیانی: آماده عذرخواهی از قلعه نویی هستم/می‌خواهم برای تراکتورسازی بازی کنم

خبرگزاری فارس: هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی گفت: نگفتم از قلعه نویی عذرخواهی نمی‌کنم و آمادگی این کار را دارم.

خبرگزاری فارس: کیانی: آماده عذرخواهی از قلعه نویی هستم/می‌خواهم برای تراکتورسازی بازی کنم

مهدی کیانی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد اینکه چرا حاضر نشده از امیر قلعه نویی عذرخواهی کند، گفت: من به کسی نگفتم از قلعه نویی عذرخواهی نمی کنم. روزی که به باشگاه رفته بودم به من گفتند معذرت خواهی کن و گفتم به عنوان اینکه قلعه نویی بزرگتر از من است این کار را می کنم اما اکنون رویم نمی شود.

وی افزود: باشگاه از من خواست که به صورت انفرادی تمرین کنم و من هم آن را اجرا کردم. دوست دارم برای تراکتورسازی بازی کنم اما خود باشگاه به باشگاه های دیگر زنگ زده تا من را با بازیکن دیگری تعویض کند. برای من هم فرقی نمی کند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000480

   


برای حضور در رقابت‌های غرب آسیا
تیم‌های زیر 13 سال تنیس ایران هفته آینده عازم عمان می‌شوند

خبرگزاری فارس: تیم‌های زیر 13 سال تنیس ایران هفته آینده برای حضور در رقابت‌های غرب آسیا عازم عمان می‌شوند.

خبرگزاری فارس: تیم‌های زیر 13 سال تنیس ایران هفته آینده عازم عمان می‌شوند

به گزارش باشگاه خبری فارس«توانا»، تیم‌های زیر 13 سال تنیس ایران هفته آینده جهت حضور در رقابت‌های غرب آسیا با 6 تنیس باز پسر ودختر راهی عمان می‌شوند.
در این رقابت‌ها 3 تنیس‌باز پسر و 3 تنیس‌باز دختر به نمایندگی از کشورمان به عمان سفر می‌کنند تا با حریفان غرب آسیایی خود دیدار کنند.
تیم ملی را در این سفر مریم زرین کلاه به عنوان مربی همراهی می‌کند.
این مسابقات از شنبه آینده به میزبانی مسقط عمان برگزار می‌شود.
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000489

   


عضو کمیسیون قضائی مجلس در گفت‌و‌گو با فارس:
احتمال افزایش نرخ دیه تا پایان سال بعید است

خبرگزاری فارس: یک عضو کمیسیون قضائی مجلس با اشاره به اینکه دولت و قوه قضائیه برای تعیین نرخ دیه امسال هنوز به اجماع نظر کاملی دست پیدا نکرده‌اند، گفت: به عقیده بنده مردم در این 5 ماه باقی مانده شاهد اعلام نرخ دیه جدید نخواهند بود.

خبرگزاری فارس: احتمال افزایش نرخ دیه تا پایان سال بعید است

یک عضو کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، در خصوص وضعیت نهایی نرخ دیه امسال با گذشت 7 ماه از سال، اظهارداشت: نرخ دیه ابتدای هر سال باید از جانب رئیس قوه قضائیه اعلام و توسط وزارت دادگستری به مراجع ذی ربط ابلاغ ‌شود اما به واسطه آنکه نرخ واقعی شتر در سال‌های گذشته لحاظ نشده بود اعلام نرخ دیه امسال با مشکلاتی همراه شده است.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مسئله در کندی تعیین نرخ دیه امسال، اشتباه قوه قضائیه در افزایش دو برابری نرخ دیه است، افزود: سال جاری ریاست قوه قضائیه با استناد به اینکه نرخ واقعی شتر در سال‌های گذشته اعلام نشده اقدام به افزایش دوبرابری نرخ دیه کرد در حالی که این افزایش یک باره بدون در نظر گرفتن راهکارهای جانبی آن بر مشکلات مردم و صنعت بیمه تأثیر قابل توجهی را به جای گذاشت.

این عضو کمیسیون قضائی در ادامه گفت: از همان ساعات نخست اعلام دیه 90 میلیون تومانی دولت و به خصوص شرکت‌های بیمه در رابطه با افزایش حق بیمه‌ها واکنش‌های متعددی را از خود نشان دادند زیرا با قطعی شدن این نرخ حق بیمه‌ها افزایش خواهد یافت و مردم قادر به خرید پوشش‌های بیمه‌ای نخواهند بود.

وی تصریح کرد: با مخالفت بخش‌های مختلف به ویژه دولت و مجلس تصمیم‌گیری در این خصوص به مراجع مربوطه واگذار شد که باید گفت در روند جلسات متعدد دولت و قوه قضائیه هنوز اجماع نظر کاملی در این رابطه اتخاذ نشده است.

وی به نشست‌های خبری سخنگوی قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: سخنگوی قوه قضائیه در آخرین اظهارات خود در رابطه با نرخ دیه امسال قطعی بودن اجرای دیه 90 میلیون تومانی را اعلام کرده است در حالی که بنده به عنوان یک عضو کمیسیون قضائی مجلس که در جریان تمام مذاکرات دولت و قوه قضائیه با مراجع مربوطه هستم از اجماع کامل این بخش‌ها با یکدیگر برای تصمیم نهایی خبر ندارم.

وی اضافه کرد:به عقیده بنده اظهارات مذکور عجولانه بیان شده چراکه تا جایی که بنده مطلع هستم تا این لحظه تصمیم نهایی در تعیین نرخ دیه اتخاذ نشده و هنوز در مراحل بررسی قرار دارد.

به گفته این نماینده مجلس مهم‌ترین موضوعی که تعیین نرخ دیه را در سال جاری با کندی همراه نموده موضوع افزایش حق بیمه‌ها است و تاکنون میان دولت و قوه قضائیه اتفاق نظری در این رابطه صورت نگرفته است.

وی ضمن بیان این مطلب که نمایندگان مجلس برای تسریع در تعیین نرخ دیه امسال پیشنهاداتی را مطرح کرده‌اند، افزود: نمایندگان معتقدند با توجه به اینکه تمام مردم درگیر نرخ دیه به واسطه تصادفات رانندگی هستند؛ می‌توان با تدریجی شدن افزایش نرخ دیه در طول چند سال به نرخ دیه واقعی دست پیدا کرد.

به گفته این نماینده کمیسیون قضائی البته در این روند می‌توان با تخفیف‌های شرکت‌های بیمه به مشتریان خود و مشارکت بخش‌های مختلف در پرداخت خسارت بیش از تعهدات شرکت‌های بیمه تا حدودی مشکلات نرخ دیه درکشور را برطرف نمود.

وی تصریح کرد: به عقیده بنده عدم اتفاق نظر مسئولان قضائی کشور با دولت نشان از آن دارد که مردم در این 5 ماه شاهد اعلام نرخ دیه امسال نخواهند بود.
انتهای پیام/حمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000512

   


تفاوت ما و حریف در مهاجمین دو تیم بود
استیوونس: خوشحالم با برد مقابل هامبورگ شروع کردم

خبرگزاری فارس: سرمربی جدید تیم فوتبال شالکه گفت: از این که در اولین حضورم به عنوان مربی شالکه برنده شدیم، بسیار خوشحال هستم.

خبرگزاری فارس: استیوونس: خوشحالم با برد مقابل هامبورگ شروع کردم

 به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از کیکر، هوب استیوونس اظهار داشت: برای مربی هر بازی نتیجه‌اش حائز‌اهمیت است؛ اما مهم‌تر از هرچیزی شروع کار وی است. به این خاطر هر مربی مایل است در اولین بازی که عهده‌دار مسئولیت تیمی می‌شود، برنده از زمین خارج شود. اتفاقی که خوشبختانه در جدال با هامبورگ برای من روی داد و البته باعث خوشحالی وصف‌ناپذیری در من شد.
 
این مربی هلندی که اواخر هفته قبل پس از دو هفته از کناره‌گیری رالف رانگ‌نیک، مسئولیت آبی‌پوشان متمول شهر گیلزن‌کرشن را پذیرفت، با کسب برد 2 بر یک شب گذشته مقابل هامبورگ در حقیقت به اولین موفقیت خویش در مسئولیت جدید رسید.
 
استیوونس که روزگاری حتی زمام امور حریف شکست خورده را در اختیار داشت و تا قبل از عقد قرارداد با شالکه‌ای‌ها نامزد مربیگری هامبورگ برشمرده می‌شد، افزود: به نظرم یک تفاوت مهم میان شالکه و هامبورگ در این جدال، در وجود مهاجمین دو تیم بود. ما مهاجمی در اختیار داشتیم که دو گل برای تیم زد. در حالی که آنها مهاجمی داشتند که فقط یک بار به گل توانست برسد.
 
پس از این بازی که در آن هونتلار 13 و 73 برای شالکه و ملادن پتریچ برای هامبورگ گلزنی کردند، شالکه با 15 امتیاز در رده چهارم جدول جای گرفت و به آینده امیدوار شد. در حالی که هامبورگ که اکنون بدون مربی است، با 4 امتیاز در آخرین پله جدول هجده تیمی جای گرفته است.
انتهای پیام/آ 
 منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000229

   


مهریه و حقوق اقتصادی و اجتماعی زن

دوشنبه 11 مهر 1390 نویسنده: ramin h |

مهریه و حقوق اقتصادی و اجتماعی زن

خبرگزاری فارس: همه می‌دانیم نه میزان مهریه بالا به طور مطلق موجب ثبات زندگی می‌شود و نه موجب ارزش و اعتبار زن نزد همسر وی خواهد شد.

خبرگزاری فارس: مهریه و حقوق اقتصادی و اجتماعی زن

بزرگ‌ترین دلیل غیرمنطقی مهریه، تاکید مفرط بر مهریه به عنوان ارزش زن است. مهریه به عنوان تنها تکیه‌گاه زن ایرانی به عنوان تضمین آینده تلقی می‌شود و به تدریج این سیستم قیمت‌گذاری روی زن که فی نفسه اهانت به ذات انسانی اوست، علاوه بر یک سلاح به یک ابزار ارزشی برای خود زنان مبدل شده است! هر چه میزان مهریه دختری بالا باشد، تفاخر او بیشتر است ولی حقیقت امر این است که همه می‌دانیم نه میزان مهریه بالا به طور مطلق موجب ثبات زندگی می‌شود و نه موجب ارزش و اعتبار زن نزد همسر وی خواهد شد. از طرفی با توجه به قوانین موجود دلایل منطقی هم وجود دارد. از آنجایی که در قوانین زوج می‌تواند مانع کار، تحصیل، خروج از کشور و حتی خروج از منزل زوجه باشد و علاوه بر این، حق نگهداری فرزندان بعد از 7 سالگی و حق جدایی را دارد، در حالی که زوجه (که معمولا فقط خانه‌دار است) از همه این ابزارها محروم است و به سادگی حق جدایی و رهایی ندارد، در چنین شرایطی مهریه تنها ابزار موجود است که می‌تواند تا حدی جلوی سوء‌استفاده‌های احتمالی طرف دیگر را بگیرد و به وسیله این ابزار موافقت او را برای جدایی یا کسب حضانت فرزندان به دست آورد.

مهریه و حقوق اقتصادی
زوج می‌تواند مانع کار زوجه خود شود و بخواهد زوجه فقط خانه‌دار باشد. عدم مسؤولیت زن در قبال مسائل اقتصادی خانواده با توجه به قوانین، عرف و سنت حاکم بر ایران در ازدواج دائم خواه ناخواه باید عهده‌دار مخارج روزانه و لباس و مسکن و احتیاجات دیگر زن از قبیل دارو و طبیب بشود و زن باید مرد را به عنوان رئیس خانواده بپذیرد( قانون مدنی ایران ماده 1105 در رابطه زوجین، ریاست خانواده از خصایص شوهر است) و امر او را در حدود مصالح خانواده اطاعت کند( در

قانون مدنی ماده 1117 آمده است: شوهر می‌تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیت خود یا زن باشد منع کند)، در مقابل احترام و اطاعت همسر و فرزندان، پدر متعهد می‌شود از آنان حمایت کرده و احتیاجات مادی و اجتماعی و روحی آنان را برآورده کند. زوج می‌تواند مانع کار زوجه خود شود و زوجه فقط خانه‌دار باشد. با توجه به این دیدگاه، کار در خانه برای زن و کار در بیرون از خانه برای مرد نوعی تقسیم کار است ولی از طرفی معمولا اموال و مواهب مالی زندگی به نام و متعلق به مرد است و مرد به دلیل اینکه فعالیت اقتصادی را بیش از زن به عهده دارد خود را صاحب همه مواهب مادی خانواده تلقی می‌کند پس با توجه به قوانین و موارد فوق، مهریه باید طوری در نظر گرفته شود که جبران‌کننده منافات برای زن باشد و به نوعی پشتوانه وثیقه ازدواج قرار گیرد و در صورت جدایی، منبع تامین‌کننده مالی آتیه زوجه باشد. در شروط ضمن عقد، بندی است که طبق آن اموالی که بعد از ازدواج به دست آمده باشد به هنگام جدایی به نسبت مساوی بین زن و شوهر تقسیم خواهد شد، با استفاده از این بند باید کمتر زنی نگران حقوق اقتصادی خود بعد از طلاق باشد ولی به دلیل شفاف نبودن فعالیت اقتصادی در ایران، حتی این بند هم بدون توجه به شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی کارساز نخواهد بود ولی اگر شفاف‌سازی مسائل اقتصادی محقق شود با استفاده از شرط فوق، دیگر عملا حقوق اقتصادی زوجین تامین می‌شود و نیاز نیست که مهریه منبع تامین‌کننده مالی آتیه زوجه باشد.

مهریه و حقوق اجتماعی
حق طلاق انحصارا برای زوج (قانون مدنی ماده 1133: مرد هر زمان که بخواهد می‌تواند زنش را طلاق دهد) یکی از علل بالا بودن میزان مهریه، پیچیده‌تر شدن جامعه و عدم امکان شناخت کافی زن و مرد از یکدیگر است. لازمه تسهیل نکاح در جامعه پیچیده کنونی، این است که چنانچه پس از عقد، هر یک از طرفین متوجه شد که اشتباه کرده یا فریب خورده است و امکان سازش با وضعیت جدید را ندارد به راحتی بتواند عقد را منحل ساخته و خود را رها کند، در حالی که زوج به راحتی از نکاح برخوردار است، موارد درخواست جدایی برای زوجه محدود و مشخص است. نکته قابل تامل اینکه همین موارد محدود غالبا با تفسیرهای مضیق سنتی و مردسالارانه، محدودتر و مضیق‌تر می‌شود.

در اینجا مهریه حربه‌ای است که با آن می‌توان زوج را که انحصارا حق طلاق دارد، وادار به موافقت با جدایی کند. به نظر می‌رسد بهتر است به شروط ضمن عقد مندرج در سندهای ازدواج فعلی، شرط ضمن عقد زیر(مندرج در کتاب صحیفه نور، جلد 10، صفحه 78، امام خمینی (ره) ) اضافه شود. برای زنان محترم شارع مقدس راه‌ سهل معین فرموده است تا خودشان زمام طلاق را به دست گیرند، به این معنی که در ضمن عقد نکاح اگر شرط کنند که وکیل باشند در طلاق به صورت مطلق، یعنی هر موقعی که دلشان خواست طلاق بگیرند یا به صورت مشروط، یعنی اگر مرد بدرفتاری کرد یا مثلا زن دیگری گرفت، زن وکیل باشد که خود را طلاق دهد. دیگر هیچ اشکالی برای خانم‌ها پیش نمی‌آید و می‌توانند خود را طلاق دهند. پس اگر شرط فوق جزو شرایط ضمن عقد باشد دیگر دلیل فوق برای وجود مهریه سنگین  منتفی خواهد بود .البته از نگاه برخی دیگر از اهل خبره ،این وکالت ایقاعیه بوده  و دارای قابلیت باز پس گیری از سوی مرد است.

نویسنده:ندا سادات پاکنهاد - وکیل پایه یک دادگستری

منبع:بخش حقوق تبیان

انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000236

   


شاعر مقاومت فلسطین؛ آواره‌ای در وطن درگذشت

خبرگزاری فارس: طه محمد علی ادیب و شاعر مقاومت فلسطینی ملقب به «عاشق صفوریه» که خود را آواره در وطن می‌دانست، درگذشت.

خبرگزاری فارس: شاعر مقاومت فلسطین؛ آواره‌ای در وطن درگذشت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، طه محمد علی ادیب و شاعر فلسطینی ملقب به «عاشق صفوریه» در سن 80 سالگی روز گذشته در ناصره درگذشت.

طه محمد علی که در سال 1931 در روستای صفوریه به دنیا آمده بود در سال 1948 و پس از اشغال فلسطین به همراه والدینش به لبنان مهاجرت کرد اما پس از چند ماه توانست به کشورش بازگردد اما رژیم صهیونیستی به وی و خانواده‌اش اجازه بازگشت به صفوریه که اینک و پس از چند ماه تبدیل به شهرک صهیونیستی «تسیبوری» شده بود را نداد لذا او و خانواده‌اش در شهر ناصره در نزدیکی این روستا مسکن گزیدند.

سبک ادبی این شاعر و نویسنده مقاومت فلسطین به عشق او به زادگاهش صفوریه و دوران کودکی‌اش متمایز است گو اینکه وی به زندگی فلسطینی‌ها و «آوارگان درون فلسطین» می‌پرداخت، آوارگانی که در سرزمین‌های 1948 ساکن هستند و با وجود نزدیک بودن به روستاها و شهرهای خود نمی‌توانند به آنجا بازگردند.

بنابر این گزارش از طه محمد علی ملقب به «ابونزار» که از مهمترین شعرای قرن 20 است آثاری چون «قصیده چهارم و ده قصیده دیگر»(1983)، «ریشخند قاتلان»(1989) و «حریق قبرستان دیر»(1992) باقی مانده است و خود او گفته است، این «صفوریه» بود که من را شاعر کرد.
انتهای پیام/ومنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000225

   


در گفت‌وگو با فارس اعلام شد
کادر اجرایی حج 90 امروز عازم عربستان سعودی می شوند

خبرگزاری فارس: عوامل اجرایی سازمان حج و زیارت و نیرو‌های ستادی بعثه مقام معظم رهبری امروز عازم عربستان سعودی می شوند.

خبرگزاری فارس: کادر اجرایی حج 90 امروز عازم عربستان سعودی می شوند

علی‌اکبر غیرتی؛ مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با بیان این مطلب اظهار داشت: عوامل ستاد‌های سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه و مدینه منوره، امروز در قالب 2 پرواز مجزا عازم عربستان سعودی می‌شوند.

وی با بیان اینکه این 2 پرواز صبح و عصر امروز انجام می‌‌شود، خاطرنشان کرد: در قالب این پرواز‌ها، عوامل و نیرو‌های اجرایی و ستادی سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری و کادر هیئت پزشکی حج در ستاد‌های خود در مکه و مدینه مستقر می‌شوند. 

لازم به یادآوری است نخستین گروه حجاج کشورمان نیز 16 مهر ماه عازم مکه مکرمه می‌شوند و نخستین گروه از زائران ایرانی پس از انجام مناسک حج، 20 آبان‌ ماه به کشور باز خواهند گشت.

امسال روزانه 12 پرواز حج از شهر‌های مختلف کشور انجام می‌شود که ‌از این تعداد 8 پرواز به مقصد جده و 4 پرواز به مقصد مدینه خواهد بود.

‌زمان بازگشت حجاج از مکه مکرمه و مدینه منوره به ایران، از روز ‌20  آبان ‌ماه شروع می‌شود و تا پایان روز یازدهم آذر ماه ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900710001203

   


ابراز نگرانی اعضای 14 مارس از اعتیاد سعد حریری به مواد مخدر

خبرگزاری فارس: بر اساس اسناد ویکی‌لیکس برخی از عناصر 14 مارس از ضعف شخصیتی سعد حریری و مشکلات خانوادگی و اعتیاد وی به مواد مخدر در دوره‌ای مشخص ابراز نگرانی کردند.

خبرگزاری فارس: ابراز نگرانی اعضای 14 مارس از اعتیاد سعد حریری به مواد مخدر

به گزارش فارس، ‌پایگاه خبری شبکه او تی وی لبنان یکی از اسناد سفارت آمریکا در بیروت که از طریق ویکی‌لیکس افشا شده و به تاریخ 6 ژوئن سال 2006 باز می‌گردد را مورد توجه قرار داده و نوشت که بر اساس سند شماره 002291 که جفری فلتمن سفیر وقت آمریکا در بیروت نویسنده آن بوده است، به برخی ویژگی‌های شخصیتی سعد حریری و مشکلات خانوادگی وی پرداخته است.

این سند گزارشی از دیداری است که به دعوت میشل الخوری رئیس سابق بانک لبنان انجام شده است، این دیدار در تاریخ 3 ژوئن روی داده و مروان حماده وزیر ارتباطات و فواد سنیوره نخست‌وزیر نیز در آن حضور داشته‌اند، محمد شطح مشاور سنیوره نیز در این نشست حاضر بوده است، میشل الخوری در این نشست از مشکلات خانوادگی و ضعف شخصیتی سعد حریری ابراز نگرانی کرد، وی همچنین گفت که حریری به مصرف مواد مخدر معتاد بوده است.

او مسئولیت شکست در برابر میشل عون رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در پارلمان لبنان را بر عهده حاضران در نشست خواند و آن را ناشی از سازماندهی بد 14 مارس به صورت عمومی و خانواده حریری به صورت خصوصی دانست.

فلتمن در این سند می‌افزاید که حریری به اندازه پدر خود در لبنان دارای مسئولیت است، با این تفاوت که در انتقال ارثیه تنها بخشی از ثروت پدر به وی منتقل شده است و تعدادی از افراد خانواده حریری به علت بخلی که داشتند حاضر نشدند به علت مسئولیت سعد حریری از تقسیم اموال پدر خودداری کرده و آن را در راه آینده جریان 14 مارس هزینه کنند.

فلتمن در این سند می‌نویسد: میشل خوری و دیگران معتقدند که سعد حریری از ناحیه سیاسی نمی‌تواند با سید حسن نصرالله برابری کند و سید از اشتباهات این جوان ناپخته و ضعیف النفس به نفع خود استفاده می‌کند.

این سند می‌افزاید که الخوری در این نشست گفت که از سعد حریری شنیده است که در زمان تحصیل در دانشگاه جرج تاون به مصرف مواد مخدر معتاد بوده و همین تاثیر منفی در تحصیل وی داشته است.

این سند می‌افزاید که الخوری در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا احتمال دارد که حریری هنوز هم به مواد مخدر معتاد باشد؟ فلتمن در سند خود می‌نویسد که اگر توضیح خوری درست باشد، برخی از ابهاماتی که در دیدار با حریری در مورد شخصیت وی قابل ملاحظه بود، برطرف می‌شود، به عنوان نمونه وی به مدت طولانی نمی‌تواند روی یک موضوع تمرکز کند.

انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900711000141

   


آرشیو


پیوندها


پیوندهای روزانه


درباره وبلاگ

خبر در خبر - چکیده ای از خبرهای معتبر از سراسر دنیا
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic