با حضور دانشمندان و رؤسای دانشگاه‌های جهان اسلام برگزار می‌شود
آذرماه؛ همایش بیداری اسلامی در دانشگاه اصفهان

خبرگزاری فارس: همایش بین‌المللی بیداری اسلامی آذرماه امسال به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: آذرماه؛ همایش بیداری اسلامی در دانشگاه اصفهان

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سومین جلسه ستاد بیداری اسلامی وزارت علوم که با ابتکار عمل دفتر مطالعات فرهنگی و برنامه‌ریزی اجتماعی چندی است فعالیت خود را در رابطه با رصد فعالیت‌های مربوط به بیداری اسلامی در دانشگاه‌های ایران و جهان آغاز کرده‌ است در این دفتر برگزار شد.

در این جلسه که با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دفتر همکاری‌های بین‌الملل وزارت علوم، ‌پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و بنیاد فقه اهل‌البیت برگزار شد مقرر شد، سلسله جلسات و همایش بین‌المللی بیداری اسلامی با موضوع ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشگاه‌ها در این خصوص در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برگزار شود.

در همین راستا مقرر شد دانشگاه اصفهان با همکاری استانداری اصفهان و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، آذرماه امسال میزبان همایش بین‌‌المللی بیداری اسلامی به منظور تبادل نظر و همفکری درخصوص موضوعات مرتبط با بیداری اسلامی باشد.

در این همایش از فرهیختگان،دانشمندان و رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی مصر، تونس، اردن، سوریه، لبنان، فلسطین و همچنین مراکز پژوهشی اسلامی امریکا و اروپا دعوت بعه عمل می‌آید.

بنابر این گزارش همایش بین‌المللی بیداری اسلامی با تاکید بر نقش دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با همکاری وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات، ستاد بیداری اسلامی وزارت علوم، مستقر در دفتر مطالعات فرهنگی و برنامه‌ریزی اجتماعی و استانداری اصفهان، با حضور گسترده دانشمندان و رؤسای دانشگاه‌های کشورهای منطقه و جهان اسلام آذرماه امسال در دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900728000194

   


رومانی با استقرار سپر موشکی آمریکا در این کشور موافقت کرد

خبرگزاری فارس: دولت رومانی از استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی آمریکا در خاک این کشور حمایت کرد، البته برای اجرای این طرح پارلمان رومانی هم باید تا پایان سال جاری این مسئله را مورد تایید قرار دهد.

خبرگزاری فارس: رومانی با استقرار سپر موشکی آمریکا در این کشور موافقت کرد

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، دولت رومانی روز چهارشنبه از لایحه قانونی مربوط به استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی آمریکا در خاک این کشور حمایت کرد. البته برای اجرای توافقنامه با آمریکا در این رابطه لازم است تا پارلمان رومانی هم این لایحه قانونی را مورد تایید قرار دهد.

نمایندگان پارلمان رومانی باید تا پایان سال جاری به توافقنامه دوجانبه مربوط به استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی آمریکا در خاک این کشور رای مثبت بدهند و بعد از آن این سند مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

لازم به یادآوری است که در اواسط ماه سپتامبر"هیلاری کلینتون" و "تئودور باکونسکی" وزرای امور خارجه آمریکا و رومانی توافقنامه‌ای در خصوص ایجاد یک پایگاه نظامی آمریکایی در خاک رومانی به منظور استقرار رادار و موشک‌های رهگیر «اس.ام-3» امضاء شد.

انتظار می‌رود که سامانه‌های دفاع ضد موشکی آمریکا تا سال 2015 در کشور رومانی مستقر شوند. این در حالی است که در تاریخ 9 اکتبر فرانسه، روسیه و اوکراین در نشست مجمع عمومی پارلمانی ناتو از طرح استقرار سامانه‌های سپر موشکی آمریکا در خاک رومانی انتقاد کرده بودند.

"ژان میشل بوشرون" معاون نماینده دائم فرانسه در ناتو چنین طرحی را ناکارآمد و از لحاظ اقتصادی غیرمنطقی دانست. مقامات اوکراینی اظهار داشتند که استقرار این سامانه‌ها در خاک رومانی بدون موافقت کشورهای همسایه صورت گرفته و قابل قبول نیست و روسیه نیز نگران تحقق سریع طرح‌های آمریکا در این زمینه بدون توجه به نگرانی‌های طرف روسی است.

اکنون نیز موضع گیری دولت رومانی به اختلافات روسیه و آمریکا در خصوص سپر موشکی دامن می‌زند. چرا که در اوایل ماه اکتبر اسپانیا نیز اعلام کرد که حاضر به پیوستن به طرح سپر موشکی آمریکا است. بعد از آن بود که روسیه مقامات واشنگتن را متهم به تصمیم گیری در مورد مسائل راهبردی امنیتی اروپا بدون در نظر گرفتن نظرات طرف‌هایی نمود که در این خصوص ذی نفع هستند و باید هر اقدامی در این زمینه با توافق آنها صورت بگیرد.  

انتهای پیام/قمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900728000062

   


پس از کسب برد خانگی لورکوزن
روبین دوت: با قدرت بدنی بالا مقابل والنسیا پیروز شدیم

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم فوتبال بایرلورکوزن گفت: با قدرت‌بدنی بالا موفق شدیم عقب ماندگی مقابل والنسیا را جبران کنیم و به پیروزی برسیم.

خبرگزاری فارس: روبین دوت: با قدرت بدنی بالا مقابل والنسیا پیروز شدیم

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت یوفا، روبین دوت اظهار داشت: نیم ساعت اول بازی آن چیزی نبود که انتظارش را داشتیم. ما با پاس‌های عرضی و یا روبه عقب خود در عمل به حریف کمک کردیم و نامطمئن ظاهر شویم. دیدید که والنسیا از این نقص ما نهایت استفاده را برد و ابتدا پیش افتاد. اما از حدود دقیقه ۳۵ ما راه افتادیم و همان تیم جنگنده و موفق همیشگی شدیم. پس از آن دیگر به حریف هیچ باجی ندادیم و جبران مافات کردیم.
 
این مربی ادامه داد: فکر می‌کنم در وهله نخست با اتکا قدرت بدنی بالا توانستیم در ادامه بازی جبران عقب ماندگی کنیم. ما این موفقیت را در حقیقت مقابل تیمی مطرح در رده بین المللی کسب کردیم.
در این دیدار که شب گذشته در ورزشگاه بای آره‌نا انجام گرفت، بایرلورکوزن از گروه پنجم با گل‌های شورله و سام در دقایق ۵۳ و ۵۶ در مقابل تک گل دقیقه ۲۵ اولیورا موفق شد ۲ بر یک والنسیا اسپانیا را شکست دهد.
انتهای پیام/آمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900728000166

   


کسی که اهل نماز نیست، متکبر است

پنجشنبه 28 مهر 1390 نویسنده: ramin h |

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره نماز/۱
کسی که اهل نماز نیست، متکبر است

خبرگزاری فارس: این «تکبر» چیست که اقامه پنج نوبت نماز در شبانه‌روز برای پاک شدن از آن واجب شده است؟! برای اینکه در «تکبر» ریشه انجام همه گناهان نهفته است.

خبرگزاری فارس: کسی که اهل نماز نیست، متکبر است

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، هر چند که اقامه نماز در میان مردم کشور ما از جایگاه ممتازی برخوردار است و والدین نیز سعی می‌کنند از همان ابتدا نوگلان خویش را با نماز آشنا کنند، اما گاهی مشاهده می‌شود، برخی از افراد در برابر نماز جبهه می‌گیرند یا برای خواندن نماز نیازی حس نمی‌کنند، لذا خبرگزاری فارس بر آن شد با همکاری مرکز تخصصی نماز در قالب بررسی پرسش‌های متداول میان نوجوانان و جوانان، به برخی از شبهات موجود در عرصه نماز پاسخ دهد.
اینک نخستین سوال:
چرا باید نماز بخوانیم و راز واجب شدن نماز چیست؟
برای رسیدن به پاسخ این سوال چند گام لازم است:
خیلی شنیده‌ایم که حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند «ففرض الله علیکم الایمان تطهیراً لکم من الشرک والصلاه تنزیها لکم عن الکبر»؛[1] «خداوند نماز را برای دوری از تکبر واجب گردانیده است»، در نهج البلاغه نیز این جمله به چشم می‌خورد.[2]
اما این «تکبر» چیست که اقامه پنج نوبت نماز در شبانه روز برای پاک شدن از آن واجب شده است! با مراجعه به قرآن کریم در می‌یابیم که «تکبر» اولین گناهی است که بعد از خلقت حضرت آدم علیه‌السلام واقع شده است و اولین کسی که «تکبر» ورزید، شیطان رجیم بوده است، همچنین هنگامی که خداوند حضرت آدم علیه‌السلام  را آفرید و از روح خود درون او دمید، به ملایکه و ابلیس فرمان داد که بر او سجده کنند، همه سجده کردند، مگر ابلیس که از جنیان بود و از فرمان خداوند سرباز زد.[3]
از آنجا که دستور بر سجده، فرمان خداوند بود و طبیعی است، مولی هر دستوری بدهد، بر اساس آن باید عبد رفتار کند، متوجه می‌شویم که شیطان که خود راضی به سجده در برابر خلیفه الله نشد، در واقع به  روح الهی خداوند که درون انسان دمیده شده بود،[4] سجده نکرد، نه به جسم خاکی انسان و سجده نکردن او در برابر خلیفه خدا، سجده نکردن در برابر خداوند بود، زیرا امر، امر الهی بود.
در اهمیت و بزرگی «تکبر» همین بس که شیطان (به فرموده امیرمؤمنان علیه‌السلام) 6 هزار سال عبادت خدا کرد، به سبب یک لحظه تکبر ورزیدن همه اعمال خود را نابود ساخت. [5]
اگر شخص متکبر شود، زمینه انجام سایر گناهان برای او فراهم می‌شود و می‌توان گفت، «تکبر» مادر همه گناهان است، زیرا انسان متکبر و خودپسند خود را بنده در مقابل معبود نمی‌بیند و از روی کبر و خودپسندی به هر عملی دست می‌زند، به عنوان مثال، کسی که دروغ و ناسزا می‌گوید، مال حرام می‌خورد، اگر متکبر نباشد و خود را در مقابل خداوند عبد مطیع بداند، به فرمان خالق خود گوش فرا می‌دهد و سر ارادت در آستانه خالق خود می‌ساید و از انجام هر عمل ناشایستی دست می‌کشد، ولی اگر تکبر ورزید و خود را موجودی در مقابل خداوند دانست، بدون توجه به دستورات خداوند همه کارهای حرام را انجام می دهد.
بنابراین فلسفه واجب شدن نماز، دوری از تکبر و به تبع آن دوری از تمام گناهان است، لذا خداوند حکیم در قرآن کریم می‌فرماید «إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ»؛ [6] «نماز انسان را از تمام گناهان و منکرات باز می‌دارد»، عیناً امروزه در جامعه مشاهده می‌کنیم، اکثر افرادی که در معرض بذهکاری و فساد واقع می‌شوند، یا اهل نماز نیستند یا به نماز اهمیت نمی‌دهند، برای همین شیطان از نماز و اقامه کننده آن فراری است. پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم در این زمینه می‌فرماید «مادامی که انسان بر نمازهای روزانه‌اش محافظت کند، شیطان از او فرار می‌کند، ولی وقتی کسی نماز را سبک شمرد، شیطان جرات نزدیک شدن به او را پیدا می کند و او را در گناهان بزرگ وارد می کند».[7]
نتایج:
-نماز برای دوری از تکبر که مادر گناهان و صفت شیطانی است، واجب شده است.
- «تکبر» ریشه انجام همه گناهان است.
- شخصی که حاضر به نمازگزاری در برابر خالق خود نیست، انسان متکبر و در معرض گناه است.
-شیطان اولین متکبر و دوستدار متکبران است.
-کسی که اهل نماز نیست، متکبر است و به تبع انجام هر گناهی برای او ممکن است
-شیطان از اهل نماز فراری است، زیرا نماز عامل دوری از تکبر است                                                                                    

پی نوشت‌ها:
[1] دلایل الامامه طبری ص32 و احتجاج طبرسی ج 1 ص 97
[2] نهج البلاغه حکمت 252
[3] سوره کهف آیه 50
[4] ونفخت فیه من روحی/ سوره حجر آیه 29
[5] نهج البلاغه ، ترجمه محمد دشتی، خطبه 192
[6] سوره عنکبوت آیه 45
[7] کافی جلد 3 صفحه 269 «قال رسول الله لایزال الشیطان ذعرا من المؤمن ما حافظ علی الصلوات الخمس فذا ضیعهن تجرا علیه فادخله فی العظایم»

انتهای پیام/کمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900727001056

   


وزیر راه و شهرسازی:
میزان آسفالت راه‌های روستایی از مرز 92 هزار کیلومتر گذشت

خبرگزاری فارس: وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در شش ماهه اول سال جاری 6 هزار کیلومتر از جاده‌های روستایی کشور آسفالت شده است که با بهره‌برداری از تمامی راه‌های نیمه کاره، این رقم به بیش از 92 هزار کیلومتر خواهد رسید.

خبرگزاری فارس: میزان آسفالت راه‌های روستایی از مرز 92 هزار کیلومتر گذشت

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی، با بهره‌برداری از راه‌ روستایی 51 کیلومتری در روستای مولان‌آباد سقز کردستان، میزان آسفالت راه‌های روستایی از مرز 92 هزار کیلومتر گذشت.
این راه روستایی در کل 52 کیلومتر است که در بیش از 50 کیلومتر آن نیز عملیات خاکی و ابنیه فنی و شن ریزی و لایه برداری انجام شده است.
اعتبار زیر سازی این راه روستایی از محل اعتبارات استانی و آسفالت آن نیز از محل اعتبارات وزارت راه انجام تامین شده است.
با بهره‌برداری از این راه روستایی 39 روستای استان با جمعیتی افزون بر 15 هزار نفر از مزایایی راه مناسب آسفالته برخوردار شده‌اند.
بنابراین گزارش در سال 88 بیش از 17 میلیارد ریال، در سال 89 حدود 25 میلیارد ریال و در سال جاری نیز 15 میلیارد ریال برای راه‌های روستایی استان کردستان هزینه شده است که پیش‌بینی می‌شود برای بهره‌برداری از راه‌های روستایی نیمه تمام استان 60 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات رهبری به استان هزینه شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900728000193

   


نمی‌خواهم از رهبرم خداحافظی کنم‌

پنجشنبه 28 مهر 1390 نویسنده: ramin h |

سفر مهر در مهر/
نمی‌خواهم از رهبرم خداحافظی کنم‌

خبرگزاری فارس: محمد‌مهدی 4 ساله در حالی که چفیه کوچکی در دور گردنش بوده و در مقابل سالن امام منتظر دیدار رهبری است، می‌گوید: رهبرم را خیلی دوست دارم، نمی‌خواهم از ایشان خداحافظی کنم.

خبرگزاری فارس: نمی‌خواهم از رهبرم خداحافظی کنم‌

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، اطراف سالن امام محل دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با مدیران استان مملو از خیل جمعیت مشتاقان دیدار با ایشان است، شوکت سلطانیان 57 ساله از روستا‌ی کومایین از توابع شهرستان سنقر به عشق دیدار رهبری ساعت پنج صبح امروز به سمت کرمانشاه حرکت کرده و خود را به سالن امام رسانده است.
وی می‌گوید: با توجه به اینکه از ناراحتی دیسک کمر رنج می‌برم ولی به عشق رهبرم آمدم و می‌خواهم از نزدیک ایشان را ببینم.
این مادر 57 ساله از زنان عرصه ایثار و مقاومت در دوران دفاع مقدس بوده که در دوران جنگ تحمیلی خدمات ارزنده‌ای به رزمندگان اسلام داشته ‌و هر روز برای 400 نفر از رزمندگان نان می‌پخته است.
وی می‌افزاید: از اوایل انقلاب اسلامی خود و تمام فرزندانم در خدمت انقلاب و نظام اسلامی بودیم و الان هم خود را خادم نظام اسلامی و رهبرمان می‌دانیم.
سلطانیان درباره احساسش برای دیدار رهبری می‌گوید: من خیلی دوست دارم که رهبرم را از نزدیک ببینم اما تاکنون این سعادت نصیبم نشده است امیدوارم بتوانم امروز رهبرم را از نزدیک ببینم و به او بگویم که جانم فدایش.
وی ادامه می‌دهد: خودم و شوهرم آماده جانفشانی برای دفاع از ارزش‌های والای انقلاب و رهبرم هستیم.
الهه یگانه، دانشجوی رشته حسابداری دانشگاه پیام نور واحد کرمانشاه در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده است، درباره احساسش برای دیدار رهبری می‌گوید: از زمانی که به دانشگاه ابلاغ شده که رهبر انقلاب با مدیران استان و تعدادی از دانشجویان دیدار خواهند داشت من بی‌صبرانه منتظر گرفتن کارت ورود برای دیدار با رهبری بودم و سه روز است که از مسئولان دانشگاه برای گرفتن کارت ورود برای دیدار رهبری پیگیری می‌کنم و بر این کار اصرار داشتم.
یگانه در حالی که از پایان سفر رهبری به کرمانشاه خیلی ناراحت است، ادامه می‌دهد: خیلی دوست داشتم که کرمانشاه پایتخت شود و رهبرم در اینجا ماندگار شود.
محمدمهدی کهریزی 4 ساله در حالی که چفیه کوچکی در دور گردنش بود و به همراه خواهرش نرگس 8 ساله عکس رهبری را در دست گرفته بودند درباره احساسشان برای دیدار با رهبری گفتند: می‌خواهیم رهبر عزیزمان را از نزدیک ببینم و به او بگوییم ای رهبر عزیز دوستت داریم.
آنها می‌گویند: از اینکه رهبر عزیزمان از میانمان می‌رود خیلی ناراحتیم و دوست داشتیم که بیشتر از اینها در میانمان بماند.
شقایق عبودی 11 ساله در حالی که سربند لبیک یا خامنه‌ای در دور سرش بسته و از ساعت‌های اولیه صبح امروز در جلوی ورزشگاه امام منتظر ورود رهبر معظم انقلاب اسلامی است؛ احساسش را اینگونه بیان می‌کند برای دیدار رهبری آمدم دوستش دارم و قدم‌هایش را روی چشمانم می‌گذارم؛ از ‌اینکه از میان ما می‌رود خیلی ناراحتم.
زرین تاج پاشایی 40 ساله مادر شقایق هم در کنار او ایستاده و احساسش را اینگونه بیان می‌کند: به عشق رهبری آمدم و این روزها که استان کرمانشاه مملو از عطر بوی ولایت است احساس افتخار و خوشحالی دارم؛ وقتی که پخش زنده سفرهای مقام معظم رهبری به شهرستان‌های مختلف استان را می‌بینم از شوق شادی و خوشحالی گریه می‌کنم.
وی می‌افزاید: از زمان سفر رهبر انقلاب به استان کرمانشاه در دیدارهای مختلف به عشق دیدار ایشان به استادیوم ورزشی و دانشگاه رازی رفتم.
وی می‌گوید: با توجه به اینکه روزهای پایانی سفر رهبری در کرمانشاه است خیلی ناراحتم و دوست دارم رهبر همیشه اینجا ماندگار شود چرا که این روزها استان کرمانشاه حال و هوای خاصی به خود گرفته است.
انتهای پیام/ج20منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900728000176

   


سفر مهر در مهر/ رهبر معظم انقلاب:
حل مشکلات کرمانشاه نیازمند اهتمام ویژه دولت است

خبرگزاری فارس: رهبر معظم انقلاب حل مشکلات استان کرمانشاه را نیازمند اهتمام کامل، کار فوق العاده و تدابیر ویژه دولت خواندند و تأکید کردند: باید با جدیت و تحرک تمام، وارد میدان خدمت به مردم عزیز این استان شد تا وضع منطقه جهش محسوسی پیدا کند.

خبرگزاری فارس: حل مشکلات کرمانشاه نیازمند اهتمام ویژه دولت است

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، هیئت وزیران، پس از تشکیل جلسه ویژه در استان کرمانشاه، امشب(چهارشنبه) به حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی رسید و گزارش تصمیم ها و تدابیر دولت را برای حل مسائل و مشکلات استان و شتاب گرفتن روند توسعه این منطقه ارائه کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار، حل مشکلات استان کرمانشاه را نیازمند اهتمام کامل، کار فوق العاده و تدابیر ویژه دولت خواندند و با تشکر از توجه دولت به مسائل این منطقه تأکید کردند: باید با جدیت و تحرک تمام، وارد میدان خدمت به مردم عزیز این استان شد تا وضع منطقه جهش محسوسی پیدا کند.
ایشان "ضرورت خدمت به مردم سراسر کشور"، "شور و صفا و صمیمیت خاص مردم استان" و "عقب ماندگی اکثر شاخص های منطقه از متوسط کشوری" را سه دلیل عمده برای اهتمام ویژه دولت به حل مسائل استان برشمردند و خاطرنشان کردند: کارهای خوبی در منطقه انجام شده است اما تا رسیدن استان کرمانشاه به نقطه ای که شایسته‌ی این مردم شریف است فاصله فراوانی وجود دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای، نگرانی و دغدغه مسئولان را درباره انجام دادن کامل وظایف خود در قبال مردم، امری ضروری و پسندیده خواندند و افزودند: دولت کارگروه ویژه ای برای پیگیری مستمر اجرای مصوبات خود در خصوص استان کرمانشاه تشکیل دهد و استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس نیز با محوریت نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه، به جد پیگیر اجرای این مصوبات باشند تا وضع مردم منطقه، تکانی جدی بخورد.
ایشان، اشتغال را مسئله اصلی استان کرمانشاه برشمردند و با فراخواندن مسئولان به همت مضاعف برای حل این مشکل خاطر نشان کردند: باید با فراهم کردن زمینه های لازم از جمله جذب سرمایه بخش خصوصی و ایجاد زیر ساخت های لازم در بخشهای کشاورزی، صنعتی و دیگر بخشها، مشکل بیکاری را حل و دغدغه اصلی مردم و جوانان استان را رفع کرد.
ایجاد کانالهای آبرسانی در مناطق اطراف سدهای استان، گسترش تجارت مرزی، افزایش صادرات و ترانزیت کالا، حل موانع جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی از جمله نکاتی بود که رهبر معظم انقلاب در این دیدار بعنوان دیگر خطوط اصلی کاری دولت برای توسعه استان کرمانشاه بیان کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اولویت بندی حقیقی نیازهای استان و پرهیز از پرداختن به مسائل غیر اصلی، افزودند: به گونه ای برنامه ریزی کنید که سرمایه‌های مورد نیاز طرح های مصوب، حتماً تأمین شود و از هم اکنون بتوان روی آنها حساب کرد.
رهبر معظم انقلاب با اشاره به انگیزه فراوان دولت برای کار و تلاش، به دست اندرکاران قوه مجریه توصیه کردند: تا روز آخر، با همین انگیزه به خدمت مشغول باشید و اجازه ندهید بحث دو سال پایانی کارِ این دولت و رو به پایان بودن دوران مسئولیت بر تلاشهای شما اثر منفی بگذارد.
ایشان مردم داری و گشاده رویی در برخورد با مردم را شرط لازم مسئولیت و خدمتگذاری در نظام اسلامی خواندند و با اشاره به اقدام خانم محجبه بسیجی در تقدیم مدال طلای مسابقات جهانی وشوو افزودند: قشرهای مختلف مردم استان که با روحیه صفا و جوانمردی به کار و تلاش مشغولند شایسته بهترین خدمات هستند.
در آغاز این دیدار که با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمانشاه، نمایندگان مردم استان و مسئولان محلی برگزار شد، آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد جلسه عصر امروز هیأت وزیران در کرمانشاه 140 مصوبه ویژه داشته است که با اجرای آنها، توسعه استان شتاب قابل توجهی خواهد یافت.
تخصیص اعتبار ویژه برای اشتغال زایی، تأمین آب کشاورزی، اجرای طرح های زیر دست سدها، تکمیل راه آهن غرب کشور تا مرز، توسعه زیر ساختهای صنعتی،‌ بودجه ویژه برای طرح های محرومیت زدایی، تأسیس دانشگاه جامع و بین المللی غرب کشور، توجه به بازارچه های مرزی،‌ اجرای صدها طرح عمران شهری و روستایی،‌ تجهیز دانشگاههای استان و طرح های فرهنگی و آموزشی از مهمترین نکاتی بود که معاون اول رئیس جمهور در تشریح طرح های مصوب دولت برای استان کرمانشاه، ‌بیان کرد.
آقای رحیمی افزود: کارگروه ویژه ای از اعضای هیأت دولت با مسئولیت معاون اول تشکیل می شود تا ساز و کارهای لازم برای اجرایی شدن سریع مصوبات را فراهم و اجرای کامل آنها را پیگیری کند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900727001476

   


در نشست رؤسای دانشگاه‌ها صورت گرفت
رأی رؤسای دانشگاه‌ها به تحریم ناشر تحریم‌کننده یک دانشگاه

خبرگزاری فارس: با رأی رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز عالی کشور ناشر تحریم‌کننده یک دانشگاه‌ کشور تحریم شد.

خبرگزاری فارس: رأی رؤسای دانشگاه‌ها به تحریم ناشر تحریم‌کننده یک دانشگاه

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که امروز ۲۶ مهرماه در وزارت علوم در حال برگزاری است درباره تحریم ناشری که یکی از دانشگاه‌های کشور را تحریم کرده بود رأی‌گیری شد و با رأی اکثر رؤسای دانشگاه‌ها این ناشر تحریم شد.

ناشر مذکور یکی از دانشگاه‌های کشور را به دلیل فعالیت در حوزه‌ پژوهش‌های دفاعی تحریم کرده بود.

بر این اساس وزیر علوم تأکید کرد که ۵۰درصد تحقیقات دانشگاه‌های مادر باید در راستای افزایش توان دفاعی کشور باشد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900726000602

   


در گفت‌وگو با فارس
سمندر: اولتیماتومی به سهرابی نداده‌ایم/ روند گسترش‌فولاد رو به رشد است

خبرگزاری فارس: مدیرعامل باشگاه گسترش فولاد تبریز گفت:‌ از عملکرد سرمربی‌مان راضی هستیم و اولتیماتومی به او نداده‌ایم.

خبرگزاری فارس: سمندر: اولتیماتومی به سهرابی نداده‌ایم/ روند گسترش‌فولاد رو به رشد است

غلامرضا سمندر در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد اینکه گفته می‌شود دیدار با پرسپولیس آخرین فرصتی است که به سرمربی گسترش‌فولاد برای نتیجه گرفته داده شده، اظهار داشت:‌ چنین چیزی صحت ندارد. تیم ما تازه روی برد افتاده و دیدید در مشهد تیم کاری کرد که در چند سال گذشته سابقه نداشت. ما قبلا در مشهد علم‌وادب را نبرده بودیم ولی این‌بار آنها را شکست دادیم. از سهرابی صددرصد راضی هستیم.

وی در مورد احتمال بازگشت خوراکچی به این تیم، عنوان کرد: اصلا چنین صحبتی مطرح نبوده و حتی خود خوراکچی هم در مصاحبه‌اش تاکید کرده که مسئولان گسترش‌فولاد با من تماس نگرفته‌اند. با توجه به بحث بومی‌سازی، نظری روی این مربی نداریم.

سمندر ادامه داد: گسترش‌فولاد روند رو به رشدی داشته است و رفته‌رفته امتیازات از دست داده را جبران می‌کند. این را هم باید در نظر گرفت که ما جز فولادماهان، در هفته‌های گذشته با همه تیم‌های بالای جدول بازی کرده‌ایم و فقط برابر گیتی‌پسند نتیجه خوبی نگرفتیم. مثلا برابر منصوری که خودم از نزدیک شاهد مسابقه بودم، ما بازی یک‌طرفه‌ای را ارائه کردیم و فقط چون در گلزنی مشکل داریم، حریف را شکست ندادیم.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900726000536

   


فارس
سالروز شهادت سردار شهید نورعلی شوشتری

خبرگزاری فارس:

.منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900726000578

   


مدیر عامل بیمه آسیا در گفت‌و‌گو با فارس خبر داد:
ارائه بیمه تکمیلی بازنشستگان و افزایش مستمری دریافتی

خبرگزاری فارس: مدیر عامل بیمه آسیا با اعلام این خبر که در آینده بیمه‌نامه تکمیلی بازنشستگان به صنعت بیمه معرفی خواهد شد، گفت: بازنشستگان می‌توانند با خرید این بیمه نامه بیش از سقف بیمه‌ای خود مستمری دریافت کنند.

خبرگزاری فارس: ارائه بیمه تکمیلی بازنشستگان و افزایش مستمری دریافتی

عباس‌ حاج‌فتحعلی‌ها در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، با اشاره به اینکه براساس ابلاغیه وزارت دادگستری شرکت‌های بیمه نباید در طول چند ماه باقی مانده از سال مبلغ مابه التفاوتی را از بیمه گذاران دریافت کنند، اظهار داشت: با اعلام نرخ دیه امسال از این نکته نباید غافل شد که این نرخ به طور حتم تأثیر خود را در افزایش نرخ صدور بیمه‌های شخص ثالث خواهد گذاشت که در این راستا شرکت‌های بیمه باید با به کارگیری مکانیزم‌های خاصی تا حد ممکن رضایت مشتریان خود را بدست آورند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت‌های بیمه در این 5 ماه باقی مانده از سال به دلیل عدم دریافت مابه التفاوت با ضرر مواجهه نخواهند شد، گفت: با توجه به اینکه منابعی برای ماه‌های مذکور نزد شرکت‌های بیمه پیش‌بینی نشده بروز مشکلات احتمالی طبیعی است اما باید شرکت‌ها این موضوع را هضم و هرکس مطابق سیستم خود تصمیمات مناسبی را اتخاذ کند.
فتحعلی‌ها در رابطه با برنامه‌های بیمه آسیا برای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان خود، افزود: این شرکت بیمه مطابق قوانین و مقررات تعهدات خود به بیمه گذاران خود انجام خواهد داد.
مدیر عامل بیمه آسیا در خصوص طرح‌های جدید این شرکت بیمه، گفت: بیمه نامه تکمیلی بازنشستگان از جمله طرح های جدید بیمه آسیا در سال جاری است به این صورت بازنشستگان می‌توانند با خرید این بیمه نامه بیش از سقف بیمه‌ای خود مستمری از این شرکت بیمه دریافت کنند.
فتحعلی‌ها در رابطه با نحوه خریداری این بیمه نامه، افزود: افراد به صورت فردی نمی‌تواند این بیمه نامه را خریداری کنند به نحوی که معمولاً این امر را باید گروه و یا سازمان های مطبوع بازنشستگان انجان دهد.
وی اضافه کرد:بسیاری از ارگان‌هایی که از طریق سازمان تأمین اجتماعی در حال خرید بیمه‌نامه‌های متنوع برای کارکنان خود هستند می‌توانند در قالب گروهی با خرید این بیمه نامه علاوه بر پوشش های بیمه نامه‌های گذشته مستمری مازادی را به صورت یک جا و ماهانه در اختیار بازنشستگان خود قرار دهند.
به گفته مدیر عامل بیمه آسیا، این طرح هنوز در مرحله کلیات قرار داشته و تاکنون اجرایی نشده و به محض نهایی شدن به بازار صنعت بیمه معرفی خواهد شد، البته دریافت این مستمری تناقضی با دیگر بیمه نامه‌های مستمری ندارد.
انتهای پیام/حمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900726000632

   


بهائیت و سیاست

سه شنبه 26 مهر 1390 نویسنده: ramin h |

/گذری بر فرقه بهاییت - 10/
بهائیت و سیاست

خبرگزاری فارس: اسرائیل برای گسترش نفوذ خود در کشورهای اسلامی، از عناصر بهایی پراکنده در این کشور‌ها، به­ویژه در منطقه خاورمیانه، استفاده اطلاعاتی میکرد. بسیاری از منتقدان بهاییت از جمله حضرت امام خمینی، بهاییان را اساساً بهایی ندانسته­اند، بلکه آنان را یهودیانی متعصب و فداکار می­دانند که در تحقق آرمان صهیونیسم جهانی، بیش از دیگران اسرائیل را یاری کرده­اند.

خبرگزاری فارس: بهائیت و سیاست

1. پیوند بهاییت با استعمار

روابط بسیار نزدیک و هم‌پیمانی سازمان رهبری بهاییت با بیگانگان و دولت­های استعماری، آنچنان آشکار است که تاریخ­نگاران حوزه تاریخ معاصر ایران، بهاییت را محصول سیاست­های استعماری غربی برای تغییر بنیان فکری و اجتماعی جوامع اسلامی می­دانند.1
فریدون آدمیت، نماد روشن­فکری الحادی، درباره وابستگی‌های سیاسی بهاییان می­نویسد:
...دستگاه بهایی پیوستگی خاصی با سیاست‌های مختلف خارجی داشته و این کیفیت با گرویدن عنصر یهودی به آن گروه، حدت گرفته است. مرام و مقصد آنان رواج بی‌وطنی است و راه و رسم آنان سرسپردگی به سیاست‌های اجنبی. ...رأی ما دراین‌باره مبتنی است بر شواهد عینی و آنچه برای ما معتبر است، همان شواهد عینی است.2
وی سپس با بررسی شواهد خود، چنین نتیجه می­گیرد که عنصر بهایی نیز چون عنصر جهود، یکی از عوامل پیشرفت سیاست انگلیس در ایران شد. جالب اینکه از جهودان نیز کسانی به این فرقه پیوستند.
تاریخ­نگاران غیربهایی بی­طرف، تردیدی ندارند که این مذهب با پشتیبانی و جهت‌دهی قدرت­های استعماری شکل گرفته است تا ساختار جامعه مذهبی ایران را دگرگون سازد و نیز منافع استثمارگران را تأمین کند. برای اثبات این مدعا، شواهدی عرضه می‌کنیم و وجدان­های بیدار را به داوری فرامی‌خوانیم:

الف) بهاییت و روسیه

حکومت دیکتاتوری روسیه تزاری در منابع تاریخی مسلمانان، بابیان، بهاییان و غیره، نخستین دولتی است که ارتباطی تنگاتنگ با بهاییت دارد. این دولت بارها و بارها با دخالت در قضیه بابیه و حمایت از آن، مانع نابودی این مذهب ساختگی شد. شواهد بسیاری که دراین­باره به­ویژه در کتاب­های بابی و بهایی بر جای مانده است، هرگونه تردید را برای حقیقت‌جویان برطرف می­کند:
1. اشتغال تعدادی از نزدیکان میرزا حسین‌علی نوری (بهاءالله) در دستگاه امپراتوری روسیه، مانند پدرش میرزا عباس نوری که خود در سفارت روسیه نبود، ولی دستیار شاه‌زاده روس‌فیل3 قاجار، امام وردی میرزا بود. برادر و شوهرخواهر و خواهرزاده وی نیز در استخدام سفارت روسیه بودند.4
2. دخالت آشکار سفیر روسیه در نجات جان حسین‌علی نوری (بهاءالله) در واقعه ترور ناصرالدین شاه؛5
3. دعوت از بهاءالله برای اقامت در روسیه؛6
4. نظارت بر انتقال مناسب حسین‌علی نوری (بهاءالله) در تبعید به عراق؛7
5. اقدام بهاءالله در صدور لوح ویژه به افتخار امپراتور روسیه:
....قد نجینی احد سفرائک اذ کنت فی السجن تحت السلاسل والاغلال بذلک کتب الله لک مقاماً مالم یحط به علم احد الا هو. 8
به تحقیق یکی از سفیران تو مرا نجات داد زمانی که من در قید و بند زنجیرها بودم. به خاطر همین خداوند برای تو مقامی نوشت که علم کسی به حدود آن احاطه نخواهد یافت.
6. اجازه دادن به بهاییان برای ساخت نخستین معبد (مشرق‌الاذکار) در خاک آن کشور؛9
7. سفارش اکید عبدالبهاء به بهاییان برای دعا کردن برای الکساندر امپراتور روسیه.
میرزا حیدرعلی اصفهانی بهایی در کتاب بهجت الصدور می‌نویسد:
و القائم بامرالله (بهاء) را گرفتند و حبس کردند و به قدر یک کرور اموال و املاک و عمارتش را بردند و غارت نمودند و در ظاهر چون دولت بهیه روس حمایت آن قائم بامرالله که ملقب به بهاء‌الله است، نمود، نتوانستند شهید نمایند، به دار السلام بغداد نفی نمودند.10
در بررسی تاریخی مناسبات میان ایران و روسیه، روشن می­شود که روسیه در هیچ‌یک از رفتارهای سیاسی خود، منافع ایران را در نظر نگرفته و همواره کوشیده است از منابع ارزشمند اقتصادی و موقعیت جغرافیایی این کشور بهره بیشتری بگیرد.

ب) بهاییت و انگلیس

اسناد بسیاری وجود دارد که روشن می‌سازد دولت انگلستان به عنوان یکی از مهم‌ترین ابرقدرت‌های استعماری سده‌های اخیر، برای نفوذ در سرزمین­های اسلامی به­ویژه ایران، طرح و برنامه‌ای گسترده تدارک دیده بود. انگلیس برای ایجاد شکاف در بافت اعتقادی مردم مسلمان و شیعه مذهب ایران، بودجه هنگفتی را که یکی از حاکمان شیعه­مذهب محلی برای هدف­های اسلامی وقف کرده بود، صرف هدف­های استعماری خود می‌کرد.
نایب السلطنه و فرمانروای انگلیسی هندوستان اعلام می‌کند که غازی حیدرالدین پادشاه صوبه اود و فرمان­فرمای لکنهو تمام مایملک و دارایی خود را وقف مراکز دینی شیعیان جهان کرده است تا درآمد حاصله از آن در هر سال، صرف امور معیشتی و تحصیل علوم دینی طلاب شیعه مذهب شود11 و دولت استعمارگر بریتانیا با تسلط بر این موقوفه و جهت‌دهی به مصارف آن، این کار خیر را تبدیل به فرصتی برای پرورش افراد هم‌سو با خود در مراکز علمی و دینی شیعه کرد.
روابط میان انگلیس و بهاییت به طور رسمی از دوران حضور بابیان در بغداد آغاز ‌شد. دولت انگلیس در آن زمان قصد داشت عراق و دیگر سرزمین­های دولت عثمانی را بگیرد. بنابراین، برای شکستن اقتدار رهبران دینی مسلمانان، به افرادی مانند بهاءالله به شدت نیاز داشت. شوقی افندی در کتاب قرن بدیع آورده است:
کلنل سر آرنولد باروز کمبال که در آن اوقات سمت جنرال قونسولی دولت انگلستان را در بغداد حائز بود، چون علو مقامات حضرت بهاءالله را احساس نمود،12 شرحی دوستانه به محضر انور معروض، و به‌طوری‌که هیکل مبارک بنفسه الاقدس شهادت داده، قبول حمایت و تبعیت دولت متبوع خویش را به محضر مبارک پیشنهاد نمود و در تشرف حضوری، متعهد گردید که هر آن‌گاه حضرت بهاءالله مایل به مکاتبه با ملکه ویکتوریا باشند، در ارسال اوراق به دربار انگلستان اقدام نماید. حتی معروض داشت حاضر است ترتیباتی فراهم کند که محل استقرار هیکل اقدس، به هندوستان یا هر نقطه دیگر که مورد نظر مبارک باشد، تبدیل یابد... .13
این پیوند در دوران ریاست عباس افندی (عبدالبهاء)، به اوج خود رسید. پس از پایان جنگ جهانی اول و واگذاری قیمومیت فلسطین به بریتانیا به حکم شورای عالی متفقین، سر هربرت ساموئل، نخستین کمیسر عالی فلسطین، بی­درنگ مأموریت می­یابد به دیدار عباس افندی بشتابد و از سوی امپراتوری بریتانیا به پاس قدردانی از خدمات بهاییان در دوران جنگ، نشان «نایت هود» و عنوان اشرافی «Sir» را به وی اعطا کند.14عبدالبهاء با گرفتن‌ نشان‌ نایت هود و دعا برای‌ پادشاه‌ انگلیس‌، جورج‌ پنجم، وابستگی تاریخی‌ این‌ فرقه‌ را به استعمارگران بیش از پیش آشکار ساخت. این روند وابستگی تا به امروز همچنان ادامه یافته و بهاییت برای گسترش فرقه خود که در جهت منافع استعمارگران است، همچنان به انگلیس نیازمند است.

نمونه‌هایی‌ از وابستگی بهاییان‌ به انگلستان15

1. ارگان‌ محفل‌ بهاییان‌ (اخبار امری) در شماره‌ ۴(مرداد ۱۳۲۹) اعلامیه­ای منتشر و در آن خاطر نشان‌ کرد که‌ محفل‌ بهاییان‌ انگلیس‌ در امر پیشبرد تبلیغات‌ بهاییت‌ در قاره‌ سیاه، با مراکزی‌ چون‌ انجمن‌ پادشاهی‌ افریقایی‌ (انگلیس)، مدرسه‌ السنه‌ شرقی‌ لندن‌ و شعبه‌ای‌ از دانشگاه‌ آکسفورد و دوایر دیگر در اداره‌ افریقای‌ شرقی‌ رایزنی‌ داشته‌ و از آنها کمک‌ فکری‌ و اطلاعاتی‌ گرفته‌ است. از نشانه‌ها و پی‌آمدهای این‌ امر به این مورد می‌توان اشاره کرد:
در ‌۲ دی‌ ۱۳۳۹، ام‌المعابد (مشرق‌ الاذکار مرکزی) بهاییان‌ در افریقا واقع در کامپالا (پایتخت‌ اوگاندا) به دست روحیه‌ ماکسول، همسر شوقی‌ افندی، گشایش یافت و در مراسمی‌ که‌ به‌ همین‌ مناسبت برگزار شد، نماینده‌ حکومت‌ انگلستان‌ و برادر پادشاه‌ اوگاندا با خانواده‌ خود و جمعی‌ از مأموران‌ عالی‌رتبه‌ کشوری‌ و لشکری‌ دولت‌ دیکتاتوری‌ اوگاندا شرکت‌ کردند.16
2. 21 می‌۱۹۷۱م. (خرداد ۱۳۵۰) کنفرانس‌ جهانی‌ بهاییان‌ در شهر کینگزتون، سالن‌ هتل شرایتون‌ (بزرگ­ترین‌ هتل‌ جزیره‌ جامائیکا در اقیانوس‌ اطلس) با حضور ذکرالله‌ خادم‌ (از ایادی امرالله‌ و نماینده‌ بیت‌‌‌العدل‌ بهاییت‌ در اسرائیل) و سه‌ تن‌ از اعضای‌ هیئت‌ مشاوران‌ قاره‌ای‌ در امریکای‌ مرکزی و با قرائت‌ پیام‌ بیت‌العدل‌ گشایش یافت.
گفتنی‌ است‌‌ در نخستین‌ لحظات‌ تشکیل‌ این‌ کنفرانس، حاکم‌ کل‌ که نماینده‌ رسمی‌ ملکه‌ انگلیس‌ و شخص‌ اول‌ جزیره‌ جامائیکا بود، حضور یافت‌ و حدود نیم‌ ساعت‌ در تأیید بهاییت‌ سخنرانی کرد.17
3. در ‌آوریل‌ ۱۹۶۷ (اردی­بهشت‌ ۱۳۴۶)، محفل‌ ملی‌ بهاییت‌ در انگلیس، به‌ مناسبت‌ روز تولد ملکه‌ انگلستان، تلگراف‌ تبریک‌ برای‌ ملکه‌ ارسال‌ کرد:
محفل‌ روحانی‌ ملی‌ بهاییان‌ جزایر بریتانیا، به‌ نمایندگی‌ بهاییان‌ جزایر بریتانیا، تبریکات‌ صادقانه‌ و مسرت‌آمیز خود را به‌ مناسبت‌ روز تولد آن‌ علیا حضرت‌ تقدیم‌ علیا حضرت‌ ملکه‌ می‌نماید.
منشی‌ مخصوص‌ ملکه‌ نیز در پاسخ، این تلگراف‌ را خطاب‌ به‌ محفل‌ ملی‌ انگلستان‌ مخابره‌ کرد:
علیا حضرت‌ ملکه‌ صمیمانه‌ از بهاییان‌ جزایر بریتانیا به‌ مناسبت‌ این‌ پیام‌ محبت‌‌آمیز در مورد تبریکات‌ آنان‌ به‌ مناسبت‌ روز تولد علیا حضرت‌ ملکه‌ تشکر می‌نماید.
مجله‌ بهایی‌ اخبار امری ضمن‌ بازتاب این تلگراف­ها تأکید کرد:
انتظار داریم... جوامع‌ بهایی‌ در ممالک‌ مشترک‌المنافع‌ پیام­های‌ تبریک‌‌آمیز خود را در آن‌ روز به‌ قصر بوکینگهام‌ مخابره کنند.18
 
ج) بهاییت و اسرائیل

یک ـ پیشینه تاریخی

روابط صمیمانه و همکاری صهیونیست‌ها با دستگاه رهبری بهاییت، قدمتی به اندازه عمر این فرقه دارد و ریشه‌های ارتباط و صمیمیت این دو غده سرطانی، به سال­ها پیش از تشکیل دولت صهیونیستی برمی­گردد. از همان روزی که بنیان­گذاران رژیم صهیونیستی اسرائیل برای غصب سرزمین فلسطین کوشش می­کردند، تا امروز، روابط خوبی میان بهاییت و اسرائیل برقرار بوده است.
ابن زوی، نخستین رئیس جمهور اسرائیل، هنگامی که هنوز اسرائیل تا تشکیل دولت راه درازی در پیش داشت، دیدار و گفت­وگویی با عبدالبهاء داشته است که از آن به خشنودی و رضایت یاد می‌کند.19
در شرایطی که اعراب و به­ویژه ­مردم مسلمان فلسطین مشغول مبارزه با صهیونیسم و انگلیس بودند، بهاییان با این دو دولت متجاوز روابط دوستانه برقرار کرده بودند؛ زیرا به خوبی می‌دانستند که اگر مسلمانان عرب حکومت فلسطین را به دست گیرند، همانند دیگر سرزمین­های اسلامی، با بهاییان به دلیل بی­حرمتی­شان به اسلام و باطل اعلام کردن این دین و ادعای پیامبری و کتاب جدید و ادعای خدایی رهبران این فرقه، برخورد خواهند کرد، چنان­که تاکنون هیچ‌یک از جامعه­های اسلامی وجود آنان را تحمل نکرده و حاضر به پذیرش رسمی آنان نشده‌اند. بنابراین، بهاییان جز خیانت به مسلمانان و خدمت به دشمن آنان، راهی پیش روی خود ندیدند.
بهاییان سرنوشت خود را به سرنوشت اسرائیل گره‌خورده می‌دانستند و رهبران بهایی در کتاب­ها و نشریه­های گوناگون بهاییان، بارها این حقیقت را اعلان کرده بودند. در نوشته‌هایی هم که از عبدالبهاء بر جای مانده، این موضوع آشکارا بیان شده است. او سال­ها پیش از تشکیل دولت اسرائیل، سرنوشت صهیونیسم و بهاییان را سرنوشتی مشترک می‌دانست: 
اینجا فلسطین است، اراضی مقدسه است، عن‌قریب قوم یهود به این اراضی بازگشت خواهند نمود، سلطنت داوودی و حشمت سلیمانی خواهند یافت. این از مواعید صریحه الهیه است و شک و تردیدی ندارد. قوم یهود عزیز می‌شود، در ظل امر وارد می‌شود و تمام این اراضیِ بایر، آباد و دائر خواهد شد. تمام پراکندگان یهود جمع می­شوند و تردیدی در آن نیست. مقام اعلی به بهترین طرزی ساخته خواهد شد، دعا و مناجات انبیای الهی به هدر نمی‌رود و وعده‌های الهی تماماً تحقق خواهد یافت. اسارت و دربه­دری و پراکندگی یهود مبدل به عزت ظاهری آنها می‌شود، حتی به حسب ظاهر عزیز خواهند شد.20
وی برای عزت اسرائیل و قدرت یافتن یهودیان (که اندکی بعد با توسل به غیرانسانی­ترین ابزارها مردم فلسطین را از سرزمینشان بیرون کردند) دعا می­کند و پیش از آن می­گوید:
اسرائیل عن­قریب جلیل گردد و این پریشانی به جمع مبدل شود. شمس حقیقت طلوع نمود و پرتو هدایت بر اسرائیل زد تا از راه­های دور با نهایت سرور به ارض مقدس ورود یابند. ای پروردگار! وعده خویش آشکار کن و سلاله حضرت جلیل را بزرگوار فرما. تویی مقتدر و توانا و تویی بینا و شنوا و دانا.21
دستگاه رهبری بهاییت در دوران حاکمیت عثمانی‌ها برای ماندگاری خود ناچار بود از هرگونه رفتاری که حساسیت مسلمانان را برانگیزد، خودداری و با وسواس و دقت، ظواهر اسلامی را در سرزمین فلسطین رعایت کند. حضور پیوسته عبدالبهاء در نمازهای جمعه و جماعت را نیز به همین منظور می­توان دانست. مهم‌تر آنکه این فرقه که به شدت تبلیغ­گرا بود، به هیچ عنوان اجازه تبلیغ در سرزمین فلسطین را به یاران و مریدان خود نمی‌داد. البته این پنهان‌کاری نمی­توانست چندان ادامه یابد. بنابراین، بهاییان برای تأمین منافع خود باید می­کوشیدند یا انگلستان به استعمار خود در فلسطین ادامه دهد یا صهیونیسم که حافظ منافع امپریالیسم انگلستان و میراث‌خوار استعمار بود، روی کار آید. ازاین‌رو، آنها و رهبرانشان در فلسطین و کشور اسرائیل، هیچ‌گاه برخلاف مصالح اسرائیل و صهیونیسم سخنی نگفتند و آیینی که مدعی صلح و دوستی است، هیچ‌گونه همدردی با صدها هزار آواره فلسطینی از خود نشان نداد و به غصب حقوق مسلّم ساکنان این آب و خاک اعتراض نکرد، بلکه روابط خود را با صهیونیسم استوار ساخت.
شوقی افندی در پیام تبریک نوروز 1329، خطاب به بهاییان اعلام کرد:
مصداق وعده الهی به ابناء‌ خلیل و وراث کلیم، ظاهر و باهر و دولت اسرائیل در ارض اقدس مستقر شده است.22
لروی آیواس منشی کل شورای بین‌المللی بهایی، در نامه­ای به تاریخ سوم مه 1954، با کمال افتخار به ملاقات شوقی افندی با رئیس‌جمهور اسرائیل اشاره می‌کند و می‌نویسد:
روز دوشنبه 26 آوریل 1954، از برای عالم بهایی، روز تاریخی به شمار می‌رود؛ زیرا در این یوم برای اولین دفعه در تاریخ امر، رئیس دولت مستقلی رسماً از مقام مبشر شهید آیین بهایی و مقام مرکز میثاق حضرت بهاء‌الله دیدن نموده، به حضور ولی امر بهایی (شوقی افندی) مشرف گردید.23
و شوقی افندی رسیدن به این افتخار بزرگ را در تلگراف تاریخ چهارم مه 1954م. به محفل بهاییان ایران این­گونه خبر می­دهد:
رئیس‌جمهور اسرائیل به اتفاق قرینه24 محرمه میسیس بن زوی بر حسب قرار قبلی، پس از پذیرایی که به افتخار ایشان در بیت مبارک حضرت عبدالبهاء به عمل آمد، اعتاب مقدسه را در جبل کرمل زیارت نمودند. این زیارت اولین تشرف رسمی است که از طرف یکی از رؤسای دول مستقله از مقامات مقدسه حضرت اعلی و مرکز میثاق حضرت بهاءالله به عمل آمده است.25
شوقی افندی همانند میرزا حسین‌علی که در سرسپردگی به سفارت روس و عباس افندی که در سرسپردگی به انگلستان از هیچ کوششی کوتاهی نکردند، با تمام توان تصمیم گرفت راه سرسپردگی بهاییت به صهیونیسم را با وفاداری کامل به صهیونیسم و خیانت آشکار به جهان اسلام و منافع ملی کشورهای مسلمان ادامه دهد. در اول ژوئیه 1952م.، هیئت بین­المللی بهایی حیفا در نامه‌ای به محفل روحانی ملی بهاییان ایران، آنان را از رابطه شوقی افندی با حکومت اسرائیل، به­گونه­ای کاملاً سربسته و محرمانه آگاه کرد:‌
روابط حکومت (اسرائیل) با حضرت ولی امر­الله و هیئت بین المللی بهایی، دوستانه و صمیمانه است و فی الحقیقه جای بسی خوشوقتی است که راجع به شناسایی امر در ارض اقدس موفقیت‌هایی حاصل گردیده است.26
در پی آن با افتخار تمام و بدون پرده‌پوشی، روابط و پیوند استوار دولت اسرائیل با مرکز بین‌المللی بهایی را به آگاهی یاران ایرانی خود می­رساند و می­گوید:
در ارض اقدس(اسرائیل) شعایر بهاییت بی‌پرده و حجاب اجرا می‌شود... و معافیت مقامات بهاییت و توابع آن از مالیات‌های دولت اسرائیل از طرف اولیای امور تصویب گردید.27
او با خشنودی از امکانات و رفاهی که اسرائیل برایشان فراهم کرده، مشتاقانه می‌گوید: «دولت اسرائیل وسایل راحتی ما را فراهم کرد».28
رهبر بزرگ و بنیان­گذار جمهوری اسلامی، امام خمینی رحمه الله با بینش بالای خود، عمق فاجعه را شناخت و در سخنرانی هیجدهم شهریور1342 در مسجد اعظم قم درباره این خطر به ملت هشدار داد و فرمود:
... اینها عمال اسرائیل در ایران [هستند]. هرجا انگشت می‌گذاری، می‌بینی که یکی از اینهاست. مراکز حساس، مراکز خطرناک، ... از دربار گرفته تا آن آخر مملکت، از این اشخاص (بهایی) آنجا موجودند.39
 
حضور افراد سرشناس بهایی در حکومت

فهرستی که در سال 1339 از اسامی مقام­های نظامی و غیرنظامی تهیه شد، نشان می­داد بیشتر پست‌های اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی کشور در اختیار بهاییان است. البته به دلیل پنهان‌کاری، نام بعضی از افراد که در پست‌های مهم بودند، در این فهرست نیامده و بی‌تردید، تعداد بهاییان شاغل در دستگاه‌ها چندین برابر این فهرست بوده است. در سال‌های بعد، تعداد بهاییان شاغل و سطح شغل آنان بالا رفت که می‌توان از این افراد نام برد:‌ امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر سیزده ساله؛ لیلی امیرارجمند، مشاور ویژه فرح و مدیر برنامه‌های آموزشی و تربیتی رضا پهلوی؛ عباس شاه‌قلی، وزیر بهداری و وزیر علوم؛ روحانی، وزیر آب و برق و کشاورزی در دولت هویدا؛ شاپور راسخ، مشاور عالی و در واقع گرداننده سازمان برنامه و بودجه و مدیر تشکیلات بهاییت در ایران؛ عبدالکریم ایادی، پزشک مخصوص شاه.40 اکنون به جایگاه دکتر ایادی در ساختار حکومت پهلوی می‌پردازیم. سپس برخی از مقام‌های ارشد بهایی را در این حکومت نام می‌بریم.

یک ـ سپهبد دکتر عبدالکریم ایادی

دکتر عبدالکریم ایادی، نزدیک­ترین فرد بهایی به محمدرضا پهلوی بود. شرح کوتاه احوالات او، حدیث مفصل نفوذ بهاییت در سلول­های بنیادین حکومت پهلوی است.
ارتشبد فردوست، معاون سازمان اطلاعات و امنیت کشور و رئیس دفتر اطلاعات ویژه دربار، در خاطرات خود، شاه را مبتلا به نوعی بیماری روانی به نام میکروفوبیا، یعنی ترس از میکروب دانسته است و می­نویسد:
این بیماری به‌طور دائم و در تمام مدت شبانه‌روز و برای تمام عمر شاه را آزار می‌داده است. علی‌رضا، برادر شاه که خود نیز به این بیماری مبتلا بود، دکتر عبدالکریم ایادی را به شاه معرفی کرد... . بدین ترتیب، برای اولین بار ایادی، شاه را معاینه کرد. از همان آغاز برای من مشخص شد این فرد که دوره پزشکی را در فرانسه طی کرده بود، یک کلّاش و حقه‌باز به تمام معناست. باید اضافه کنم که ایادی در فرانسه ابتدا دانشجوی دام‌پزشکی بود و سپس دوره پزشکی را به‌طور ناقص گذراند،... ولی همین فرد به نحوی شاه را مسحور خود کرده بود که قرار شد هفته‌ای سه بار به شاه مراجعه کند. ایادی تا روز مرگ علی‌رضا، پزشک معالج او هم بود.
شاه به زودی دچار اعتیاد به ایادی شد. دیدار او با ایادی از هفته‌ای سه روز به هر روز تبدیل شد و دیدار هر روزه به کلیه ساعات فراغت کشید. صبح‌ها، هنوز شاه بیدار نشده، ایادی حاضر بود و شب‌ها تا وقت خواب در اتاق او می‌ماند. زمانی که محمدرضا ازدواج کرد، این عادت ترک نمی‌شد و ایادی با زن‌های شاه هم خودمانی می‌شد. بدین ترتیب ایادی، بانفوذ‌ترین فرد دربار و به تدریج، بانفوذ‌ترین فرد کشور شد.
او برای خود حدود هشتاد شغل در سطح کشور درست کرده بود. مشاغلی که مهم و پول­ساز بود! [او] رئیس بهداری کل ارتش بود و در این پست، [بنا کردن] ساختمان بیمارستان‌های ارتش به امر او بود. وارد کردن وسایل این بیمارستان­ها، وارد کردن دارو‌های لازم، دادن درجات پرسنل بهداری ارتش از گروهبان تا سپهبد به امر او، بود. هرگونه تخطی از اوامر او، برکناری و مجازات را به دنبال داشت. ایادی رئیس شرکت «اتکا»ی ارتش و نیروهای انتظامی هم بود و در این پست، کلیه نیازمندی­ها باید به دستور او تهیه می‌شد. هرچه او اراده می‌کرد ولو در کشور موجود بود، باید برای ارتش، از خارج به ویژه از انگلیس و امریکا وارد می‌شد.
سازمان دارویی کشور نیز تماماً تحت امر ایادی بود؛ چه داروهایی و به چه مقدار باید تهیه شود، از کجا خریداری و به کدام فروشنده و به چه میزان داده شود. شیلات جنوب در اختیار ایادی بود و تعیین اینکه به کدام کشورها و شرکت‌ها اجازه صیادی داده شود و به کدام داده نشود، در اختیار ایادی بود... .
من یک بار مشاغل او را کنترل کردم و به هشتاد رسید. به شاه گزارش کردم. شاه در حضور من از او ایراد گرفت که هشتاد شغل را برای چه می‌خواهی؟ ایادی به شوخی جواب داد: «می‌خواهم مشاغلم را به صد برسانم!»...41
مئیر عزری، سفیر اسرائیل در ایران در رژیم پهلوی نیز در خاطرات خود پس از 25 سال از سقوط رژیم پهلوی، از قدرت و نفوذ ایادی پرده برداشته است و می‌نویسد:
یکی دیگر از سرشناسان کیش بهایی، سرلشکر دکتر ایادی، پزشک ویژه شاه بود ... و به چشم و گوش شاه می‌مانست. او بهداری ارتش و بیمارستان‌ها، اداره خرید دارو و ابزار پزشکی برای یگان‌های ارتش را سرپرستی می‌کرد و با همه توان به هم­کیشانش یاری می‌داد. ... ایادی به یهودیان، مهری ناگسستنی داشت و آنها را مردمی درددیده و شایسته بی‌پیرایه‌ترین یاری‌ها می‌دانست. افزون بر آن، ارزنده‌ترین و والاترین نیایشگاه‌های بهاییان در کشور اسرائیل بود و این پدیده روشن‌تر از آفتاب را ایادی نمی‌توانست نادیده بگیرد. ... ایادی به بازرگانان و کارشناسان اسرائیلی یاری داد تا میوه ارتش ایران را فراهم آورند و برای یگان‌های گوناگون، مرغداری و دهکده‌های نمونه کشاورزی بسازند. ... در سایه دوستی با ایادی، با گروهی از سرشناسان کشور آشنا شدم که هرگز باور نمی‌کردم پیرو کیش بهایی باشند. بسیاری از آنها در باور خود چون سنگ خارا بودند، ولی به‌خوبی می‌توانستند در برابر دیگران باور خود را پنهان نمایند. آنها همه دریافته بودند که در برابر من نیازی به پنهان­کاری ندارند.42
 
دو ـ وزیران و مدیران ارشد بهایی در دوره پهلوی

علی‌محمدخان موقرالدوله (از سران درجه اول بهاییان ایران): وزیر فواید عامه و تجارت و فلاحت در کابینه سید ضیاء‌الدین طباطبائی (دوره رضاخان)؛
منصور روحانی: وزیر آب و برق و کشاورزی؛
ناصر گلسرخی: وزیر منابع طبیعی؛
خانم فرخ‌رو پارسا: وزیر آموزش و پرورش؛
هوشنگ نهاوندی: وزیر کار و آبادانی و مسکن؛
سپهبد اسدالله صنیعی: وزیر دفاع؛
سپهبد علی‌محمد خادمی: رئیس سازمان هواپیمایی ملی ایران هما.
صدها نفر دیگر در اداره­های مهم مثل اداره غله، قند و شکر و ... .
اعتماد و محبت بیش از اندازه شخص شاه و هویدا به بهاییان، سبب افزایش گرایش به بهاییت شد و بسیاری به خاطر گرفتن پست و مقام دولتی تظاهر به بهاییت می‌کردند.

ب) بهاییان و قیام خونین 15 خرداد 1342

در پرونده سپهبد بهایی پرویز خسروانی، سند مهمی به چشم می­خورد که عمق روابط حکومت پهلوی و بهاییان را نشان می­دهد. این سند درباره قیام خونین پانزده خرداد 1342 و حمایت علما و مردم قم از حضرت امام خمینی رحمه الله است که بهاییان پنج روز بعد از این واقعه با فرستادن نامه­ای به سپهبد پرویز خسروانی، فرمانده ژاندارمری ناحیه مرکز، ضمن ابراز خوشحالی از این کشتار وحشیانه (که نهایت مدنیت و اخلاق آنان را می‌رساند) از سردمدار هم­مسلک خود، به‌دلیل همکاری وی در این جنایت تشکر کردند:
تیمسار سرتیپ پرویز خسروانی، فرماندهی ژاندارمری ناحیه مرکز!
تاریخ یک‌صد و بیست ساله جهان بهایی، به‌خصوص در ایران، همواره مشحون از شهادت نفوس و تاراج دارایی و اموال آنان به دست اراذل و اوباش و به تحریک ارباب عمائم و یا افرادی نادان بوده است، ولی در خلال صفحات این تاریخ، همواره ستاره‌های درخشانی در مقامات دولتی وجود داشته‌اند که با توجه به وظایف اساسیه وجدانیه و اجتماعی خود، نوع­دوستی و عدالت­گستری نموده و به کرّات مانع تجاوز رجاله و یا علمای بدعمل شده‌اند. در اثر همین حسن‌تشخیص و میهن‌دوستی و نوع‌پروری واقعی آنان در واقع آبروی کشور مقدس ایران تا اندازه‌ای محفوظ مانده و از سوءشهرتی که دیگران ایجاد نموده‌اند، کاسته شده است.
زحمات و خدمات و سرعت عمل تیمسار نیز در جلوگیری از تجاوز اراذل و اوباش و رجالّه کراراً در سنین اخیره در این محفل مذکور شده است، به‌خصوص در این ایام که بحمدالله اولیای امور نیز به رأی‌العین سوء‌عمل جهلای معروف به علم را مشاهده کرده و هر دیده منصفی رذالت و جهالت و پستی فطرت این افراد را گواهی می‌دهد.
یقین است عموم دوستداران مدنیت و علم و اخلاق و دیانت، زحمات تیمسار را با دیده احترام و تقدیر نگریسته و تاریخ امر بهایی آن جناب را در ردیف همان چهره‌های درخشان حافظ و نگهبان مدنیت عالم انسانی ثبت و ضبط خواهد نمود.43
با رجای تأیید
20/3/1342
منشی محفل

ج) بهاییان و جمهوری اسلامی ایران

با پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت نفوذ و چپاول از فرقه بهاییت گرفته و امید آنان به ناامیدی تبدیل شد. ازاین­رو، دشمنی بهاییت با نظام اسلامی را می­توان امری طبیعی دانست؛ مانند دشمنی امریکا و اسرائیل با این انقلاب، ولی از آن جهت که بهاییت مدعی است با سیاست رابطه­ای ندارد و تکلیف بهاییان در برابر حکومت­ها اطاعت و تسلیم است، برای پرده‌برداری از کنش‌های سیاسی آنان و اثبات دروغ بودن این ادعا این موضوع را بررسی می‌کنیم.
از آنجا که قوانین جمهوری اسلامی بر پایه شریعت شکل گرفته است و دین اسلام گمراه شدن بندگان خدا را برنمی­تابد و از سوی دیگر، تبلیغ بهاییت مصداق آشکار گمراه کردن مردم به‌شمار می­رود، بر اساس این قوانین، تبلیغ بهاییت غیرقانونی است و بهاییان حق فعالیت تبلیغی را ندارند. البته پیروان این فرقه می­توانند بدون تبلیغات، به شعائر دینی خود عمل کنند و نظام اسلامی برای آنان مزاحمت ایجاد نخواهد کرد.
بهاییان بر اساس دستورهای دینی خود نیز که آنان را موظف به پیروی از مقررات داخلی کشور‌های محل اقامتشان می‌کند، باید تسلیم قانون باشند و از آن سرپیچی نکنند. ولی بیت‌العدل اعظم با درخواستی منافقانه، کوشیده است نظام اسلامی ایران را دور زند و به عنوان وظیفه اولیه دینی، بهاییان را به تبلیغات فردی دعوت کند.
این سازمان در تاریخ جون 2007 به هیئت یاران یا همان اعضای محفل ملی پیامی صادر و از آنها درخواست کرده که امکانات لازم را برای مطالعه این پیام از سوی خانواده‌های بهایی فراهم کنند. در مهم­ترین بخش این پیام آمده است:
... تبلیغ به عنوان افضل‌ اعمال از جانب حق توصیف شده، از جمله مظاهر روحانی است که هر فرد بهایی در آثار مبارکه به انجام آن موظف شده است. بدین ترتیب، تبلیغ امری وجدانی و به‌طور قطع جاذب تاییدات روح‌القدس... .44
این پیام با دعوت و تشویق بهاییان به تبلیغ و القای این مطلب به آنان که تبلیغ فردی با حکم اطاعت از حکومت اختلافی ندارد، می­کوشد بحران ساختگی ایجاد کند و نیرو‌های انتظامی و امنیتی نظام را به بازداشت بهاییان وادارد تا با بهره­گیری تبلیغاتی از این فرصت، به اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خود دست یابد.
تشکیلات بهاییت با این توجیه که تبلیغ، امری فردی است مانند نماز و روزه که هر بهایی جدا از علاقه و ارتباطش با بیت‌العدل، موظف به انجام آن است و کسی نمی‌تواند مانع تبلیغ فردی شود، می­کوشد در برابر افکار عمومی جهان چنین وانمود کند که جمهوری اسلامی ایران، بهاییان را از انجام ابتدایی­ترین امور عبادی دینشان که از حقوق اولیه هر فرد در قوانین بین­المللی است، بازداشته است.
در این زمینه چند ابهام وجود دارد:
1. چرا تبلیغ در اسرائیل که مرکز تشکیلات اداری و سیاسی بهاییت است کاملاً ممنوع است؟ آیا در اسرائیل وظایف بهاییان چیز دیگری است؟
2. با توجه به اینکه تبلیغ بهاییت در کشوری شیعی مانند ایران که گرایش عمومی مردم آن به دین بسیار بالاست، سبب بروز مشکلات اجتماعی می‌شود، و از سویی عبدالبهاء بی‌دینی را از دینی که سبب تفرقه شود بهتر دانسته است، پس هدف از تبلیغ این دینِ بدتر از بی­دینی چیست؟
3. در دوره پهلوی با وجود حضور حداقل نه وزیر بهایی در کابینه منصور و هویدا و صدها کارگزار بهایی در پست­های مهم رژیم و آزادی کامل در تبلیغ، بهاییت کاری از پیش نبرد و با توجه به حجم بالای تبلیغات، نه تنها بر جمعیت آنان افزوده نشد، بلکه تعدادی هم که بنا به دلایل کاملاً غیردینی به بهاییت پیوسته بودند، در سال­های آغازین انقلاب، جدایی خود را از این فرقه اعلام کردند و نمی­توان گفت این کار از روی تقیه بوده است؛ زیرا در بهاییت، تقیه به ویژه برای سطوح پایین فرقه ممنوع است. بنابراین، تبلیغ بهاییت در جامعه شیعی ثمری ندارد و ادعای مخالفت قوانین جمهوری اسلامی با تبلیغ ادیان، تنها با هدف وارد کردن اتهام نفی آزادی در ایران است. در واقع، بهاییان از طرح چنین بحث­هایی، انگیزه­های دیگری در سر دارند.

______________________________________________________________________________
پی نوشت :
1. آنان که دل­بستگی‌هایی به این فرقه دارند، این امر را توجیه می­کنند، ولی منکر اصل قصه نیستند.
2. فریدون آدمیت، اندیشه‌های میرزا آقاخان کرمانی، انتشارات پیام، 1357، چ 2، ص 146.
1. روس‌فیل به عوامل ایرانی وابسته به دولت روسیه گفته می­شود.
2. نک: بهاییت و روسیه تزاری، نشریه ایام، ش 29 ، ص4.
3. نک: عبدالحمید اشراق خاوری، ایام تسعه، چ 3، ص 121؛ بدیع، ص387؛ نیز نک: قرن بدیع، قسمت دوم، ص33.
4. تلخیص تاریخ مطالع الانوار.
5. اشراقات، ص 104.
6. کتاب مبین شامل هیکل الدین و الواح دیگر، ص76.
7. الکواکب الدریه فی مآثر البهاییه، ج 2، ص 55.
8. بهاییان، ص 600، به نقل از: میرزا حیدرعلی اصفهانی، بهجت‌الصدور، چاپ بمبئی، 1331هـ .ق، ص 128.
9. خان ملک ساسانی، دست پنهان سیاست انگلیس در ایران، به نقل از: اسماعیل رایین، حقوق‌بگیران انگلیس در ایران، صص 97 ـ 112.
10. اگر علو مقامات بهاءالله او را تا این اندازه به وجد آورد، چرا به دین بابیه که بهاءالله داعیه آن را داشت، نگروید؟!
11. قرن بدیع، ص134.
12. نک:‌ همان، ص305.
13. نک: نشریه ایام، ش ۲۹.
14. اخبار امری، ش 11 و 12، (بهمن‌ و اسفند ۱۳۳۹)، صص‌ ۷۲۴ و ۷۳۴.
15. نک: مجله آهنگ‌ بدیع، سال‌ بیست و نهم (۱۳۵۳)، ش‌ ۲ و ۳، صص‌ ۷1 ـ ۷3.
16. مجله اخبار امری، ش 4 و 5، (تیر و مرداد ۱۳۴۶)، صص‌ 150 و 151.
17. همان، ش 3، (تیر 1333)، صص 8 و 9.
18. خاطرات حبیب، ج1، ص 20.
19. همان، ص 53.
20. توقیعات مبارکه، ص 290.
21. اخبار امری، ش 3، (تیر 1333)، ص9.
22. قرینه محرمه ضمنی همسر است و این از حصائص بهاییان است که در عین ادعای تجدد همچنان بر الفاظ و عبارات دوره قاجاریه (عهد باب و بها) جمود دارند.
23. اخبار امری، ش 12، (فروردین 1332).
24. اخبار امری، ش 5، (شهریور 1331)، ص 16.
25. توقیعات مبارکه، نوروز 101 ، بدیع.
26. اخبار امری، سال 107، بدیع، ش 8، ص 2.
27. سال­نامه جوانان بهائی ایران، ج ۳ (۱۰۸ و ۱۰۹ بدیع)، ص ۱۳۰.
28. اخبار امری، شهریور 1330، ش 5، ص 11، ستون دوم. «دولت اسرائیل برای مصالح ساختمانی مقام اعلی گمرک نمی‌گیرد».
29. همان، دی 1340 ش 10، شماره صفحات مسلسل 601، ژانویه 1962م.
30. صحیفه نور، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی=، ج 1، ص 104.
31. اخیراً در مطبوعات هند، درباره دستگیری دو نفر از اعضای محفل ملی بهاییان هند به جرم جاسوسی برای اسرائیل و تهیه گذرنامه‌های جعلی، اخباری منتشر شده که سروصدای زیادی در جامعه هند به پا کرده است. در ماه جولای سال 2006، هندوستان­تایمز در مقاله‌ای به نقل از دایره مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس دهلی‌نو فاش کرد که تعدادی از مدیران جامعه دیانت بهایی به دلیل طرح شکایتی در خصوص جرایم مالی و جاسوسی ک دستگیر شده‌اند. بر اساس مدارک موجود در این پرونده، فردی به نام (ان. کا. بادهی راجا) مدیرمالی محفل ملی بهاییان هندوستان به خاطر تهیه کارت شناسائی جعلی جهت ورود به تأسیسات دفاعی هندوستان و تهیه اطلاعات محرمانه و طبقه‌بندی شده و فروش آنها به سرویس‌های جاسوسی اسرائیل و دریافت مبلغ قابل توجهی ارز خارجی و خروج غیرقانونی آن از هندوستان متهم شده است. این روزنامه هندو در تاریخ 19/8/2006 اعلام کرد که خانم زونا سورابجی همسر سولی سورابجی دادستان کل پیشین هندوستان، یکی از این متولیان جامعه بهایی بوده که در یاری رساندن به متهمان پرونده جاسوسی نقش مهمی داشته است. لازم است بدانید بهاییت در هندوستان از شبکه ارتباطی خوبی برخوردار است و این خبر نیز روشن می‌سازد که نفوذ آنها در دستگاه قضائی هندوستان تا چه حد است.و یکی از عوامل انتشار محدود اخبار تخلفات ایشان در رسانه‌ها نیز ناشی از همین نفوذ زیاد است (برگرفته از: سایت بهایی‌پژوهی)
32. جواد منصوری، تاریخ قیام پانزدهم خرداد به روایت اسناد، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1378، ج 1، ص 330.
33. نک:‌ خاطرات ارتشبد سابق حسین فردوست، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، 1385، ج 1، صص 57 ـ 59.
34. ساواک دلایل امنیتی کلیه فرق و مذاهب موجود در کشور را زیر نظر داشت و رفتارهای سیاسی ‌ـ اجتماعی آنها را پیگیری می‌کرد (به صورت محسوس و نامحسوس)
35. عبدالله شهبازی، ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، انتشارات اطلاعات، ج۱، ص۳۷۶.
36. مجله اخبار امری، ش 3، ص 14.
37. صحیفه نور، ج 1، ص 389.
38. نک:‌ تاریخ قیام پانزدهم خرداد به روایت اسناد، ج1، صص 324 و 325.
39. تلخیص و تنظیم از کتاب ظهور سقوط سلطنت پهلوی (خاطرات ارتشبد فردوست)، ج 2، صص 199، 204 و 374.
40. یادنامه خاطرات مئیر عزری، چاپ اسرائیل، سال 2000 م.، ج 1، صص 332 و333.
41. پرونده سپهبد پرویز خسروانی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی.
42[1]. http://www.bahairesearch.ir

منبع : کتاب "گذری بر فرقه بهاییت"

ادامه دارد ...منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900725001159

   


جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

سه شنبه 26 مهر 1390 نویسنده: ramin h |

حامد جعفرنژاد
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

خبرگزاری فارس:جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

.منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900726001031

   


فکر می‌کردم 20 درصد به پروین رای بدهند
رویانیان: با ۵ گام پرسپولیس را از بحران خارج می‌کنم

خبرگزاری فارس: مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: یکی از گام های پنج گانه من انتخاب علی پروین بود. خودم تصور می‌کردم ۲۰درصد مردم به انتخاب من رأی بدهند اما دیشب دوبرابر آن یعنی ۴۰درصد به این انتخاب رأی دادند.

خبرگزاری فارس: رویانیان: با ۵ گام پرسپولیس را از بحران خارج می‌کنم

محمد رویانیان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت پرسپولیس گفت: یک سناریوی خوب برای این باشگاه آماده کرده‌ام. شب و روز برای کمک به پرسپولیس جلسات متعددی گذاشتم و فکر کردم. وضعیت باشگاه را بررسی کردم، فوتبال روز دنیا را هم مورد کنکاش قرار دادم و باشگاه‌های داخلی و هم خارجی را ارزیابی کردم. من فوتبالی نبودم اما سناریوی خوبی آماده کردم تا پرسپولیس از بحران خارج شود.

وی افزود: برای خروج پرسپولیس از بحران ۵ گام باید بردارم. اولین گام من انتخاب مدیر بزرگی چون علی پروین بود. ما مرحله به مرحله پیش می‌رویم تا کارمان را اجرایی کنیم و پرسپولیس موفق شود. هدف ما در این باشگاه جلب رضایت هواداران است و برای رسیدن به این هدف از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم.

مدیرعامل پرسپولیس در مورد اظهارنظر برخی اعضای هیئت مدیره باشگاه گفت: فرمایشات این دوستان محترم است اما سیاست باشگاه نیست. ما برای اعلام سیاست‌های باشگاه سخنگو معرفی می‌کنیم و خود من هم به موقع حرف‌هایم را می‌زنم و ریز و درشت مسائل را با هواداران درمیان می‌گذارم. فرمایشات دوستان هیئت مدیره گرانبهاست.

رویانیان عنوان کرد: تا زمانی که من هستم جوابگوی احساسات، عواطف و آرزوهای هواداران خواهم بود و از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنم. از ثانیه‌ها نیز برای کمک به پرسپولیس استفاده می‌کنم تا رضایت هواداران را به دست آورم. تصمیمات بزرگ و غیرمنتظره‌ای دارم که می‌خواهم آنها را اجرایی کنم تا دل هواداران شاد شود. از پروین هم تشکر می‌کنم، او دلسوز پرسپولیس و یار و یاور باشگاه است.

وی در مورد نظرسنجی برنامه ۹۰ و نظر 62 درصدی مردم مبنی بر اینکه با حضور پروین هم پرسپولیس از بحران خارج نمی‌شود، فارس گفت: خوشبختانه این نظرسنجی نشان داد که انتخاب من خیلی خوب بوده است. همانطور که گفتم ۵ گام برای خروج از بحران باشگاه در نظر دارم که یکی از آنها انتخاب علی پروین بود. خودم تصور می‌کردم ۲۰درصد مردم به انتخاب من رأی مثبت بدهند اما دیشب فهمیدم دوبرابر تصورم یعنی ۴۰درصد به این انتخاب رأی دادند. خوشحالم که پروین را انتخاب کردم و امیدوارم او بتواند در کارش موفق باشد. پروین اسطوره فوتبال ماست و برای سایر پیشکسوتان پرسپولیس نیز ارزش و احترام قائلم.

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با اشاره به حضور علی کریمی در این باشگاه گفت: او یک الگو در پرسپولیس است؛ بازیکن بزرگی که با بردهای پرسپولیس شاد و با باخت‌هایش ناراحت می‌شود. من به علی کریمی اعتقاد دارم. از این بازیکن چیزهای زیادی می‌توان یاد گرفت. او می‌تواند یک ستاره و الگوی مناسب برای جوانان باشد.

وی در پایان گفت‌وگو با فارس تاکید کرد: هواداران و همه پرسپولیسی‌ها باید کمک کنیم تا باشگاه موفق شود. آنها باید از تیم حمایت کنند تا این تیم مثل دو بازی قبل از مس بتواند به پیروزی‌هایش ادامه دهد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900726000974

   


سازمان بین‌المللی آزادی خلاقیت و هنر:
آیات القرمزی به نماد مقاومت مردم بحرین تبدیل شده است

خبرگزاری فارس: سازمان بین‌المللی آزادی خلاقیت و هنر در بیانیه‌ای با حمایت از انقلاب مردم مظلوم بحرین اعلام کرد: آیات القرمزی به نماد مقاومت مردم بحرین تبدیل شده است و بسیاری از زنان بحرینی معتقدند «یک آیات القرمزی» هستند.

خبرگزاری فارس: آیات القرمزی به نماد مقاومت مردم بحرین تبدیل شده است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری عراق ابا، «سازمان بین‌المللی آزادی خلاقیت و هنر» که مقر آن در سنگاپور است در بیانیه‌ای با حمایت از انقلاب مردم مظلوم بحرین از فعالیت‌های «آیات القرمزی» شاعر بحرینی تقدیر کرد.
بنابر این گزارش، این سازمان در بیانیه خود آیات القرمزی را فردی که «روح شجاعت را در میان هزاران زن و جوان تقویت کرده» معرفی کرده و گفته است: این گسترش روح شجاعت توسط آیات القرمزی بود که موجب تقویت حضور مردم بحرین در خیابان‌ها برای ارائه مطالبات و آراء خود و دفاع از عدالت شد.
«سازمان بین‌المللی آزادی خلاقیت و هنر» در بیانیه خود که بر روی سایت رسمی‌اش منتشر کرده، عنوان کرده است: آیات القرمزی نمادی برای مقاومت مردم بحرین علیه سرکوب‌های رژیم این کشور است.
در این بیانیه آمده است: بسیاری از زنان بحرینی معتقدند «یک آیات القرمزی» هستند و از استفاده او از خلاقیت و هنر شعر برای مطالبه مساوات و عدالت الهام گرفته‌اند.
به گزارش فارس، آیات القرمزی شاعر و دانشجوی 20ساله بحرینی است که علیه پادشاه بحرین شعر سروده و در دادگاه نظامی آل‌خلیفه به‏خاطر سرایش شعر به یک سال حبس محکوم شد که البته چندی پیش آزاد شد.
وی پس از آزادی از شکنجه روحی و روانی خود در زندان‌های آل‌خلیفه خبر داد و گفت: از لحظه اولی که وارد ماشین نیروهای امنیتی شدم آنان شکنجه من را شروع کردند و مردانی که مسئول امنیتی آن ماشین بودند به من سیلی زدند و این ضربه‌ها تا رسیدن به ساختمان تحقیقات ادامه داشت و آنجا نیز نیروهای امنیتی من را لگد زده و سیلی می‌زدند.
انتهای پیام/ومنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900726001001

   


آرشیو


پیوندها


پیوندهای روزانه


درباره وبلاگ

خبر در خبر - چکیده ای از خبرهای معتبر از سراسر دنیا
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic