با تاکید بر گفت‌وگوی دمشق با مخالفان خود؛
معاون اسد: سوریه هرگز به فشارها تن نمی‌دهد

خبرگزاری فارس: معاون رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه توطئه‌ای بزرگ علیه مناسبات روبه‌رشد سوریه و ایران در جریان است، تاکید کرد که کشورش هرگز به فشارها تن نمی‌دهد.

خبرگزاری فارس: معاون اسد: سوریه هرگز به فشارها تن نمی‌دهد

به گزارش فارس، فاروق الشرع امروز اعلام کرد که حل بحران کشورش باید کاملا سوری باشد و این کار از طریق گفت‌وگوی نظام سوریه با مخالفان انجام شود.

معاون بشار اسد رئیس جمهوری سوریه که امروز میزبان محمد رضا شیبانی سفیر ایران در دمشق بود، با بیان اینکه منافع ملی سوریه بالاتر از هر موضوع دیگری قرار دارد، تاکید کرد که توطئه‌ای بزرگ علیه مناسبات روبه‌رشد سوریه و ایران در جریان است، اما کشورش هرگز به فشارها تن نمی‌دهد.

شام‌پرس با بیان این مطلب افزود: فاروق الشرع در این سخنان از موضع دولت عراق نیز تقدیر و تشکر  و بر تقویت مناسبات دو طرف تاکید کرد.

در خصوص بحران سوریه، امروز این کشور شاهد برگزاری اولین انتخابات پس از ناآرامی‌های این کشور بود که در ادامه اصلاحات در این کشور برگزار شد.

این انتخابات اجرای وعده‌هایی است که سران سوریه و در رأس آن بشار اسد رئیس جمهوریه سوریه در هشت ماه گذشته به مردم این کشور دادند.

انتهای پیام/.++

   


‌رئیس شورای ایکائو‌:
‌مساعدت و همکاری لازمه ایجاد حمل و نقل جهانی پایدار است

خبرگزاری فارس: ریاست شورای ایکائو با بیان اینکه عنوان مراسم ‌امسال روز جهانی هواپیمایی "مساعدت و همکاری برای حمل و نقل جهانی پایدار" است، گفت: اصول بنیادینِ‌ همکاری، موجباتِ نظام حمل و نقل هواییِ جهانیِ ایمن را فراهم کرده است.

خبرگزاری فارس: ‌مساعدت و همکاری لازمه ایجاد حمل و نقل جهانی پایدار است

 به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، رضا نخجوانی در مراسم گرامیداشت سالروز جهانی هواپیمایی کشوری (16 آذرماه) پیام روبرتو کوبه گونزالس، ریاست شورای ایکائو، را به مناسبت روز جهانی هواپیمایی قرائت کرد.
به گزارش فارس در ابتدای این پیام آمده است: امروز، ما روز بسیار ویژه­ای را جشن می­گیریم، 67 سال پیش در چنین روزی جمعی آینده‌نگر در هتل استیوِنز (Stevens)شیکاگو، سندی را به امضاء رساندند که مقرر بود برای همیشه دنیای ما را تغییر دهد.
کنوانسیون 7 دسامبر 1944 در خصوص هواپیمایی کشوری بین‌المللی، سرآغاز تشکیل سازمان بین­المللی هواپیمایی کشوری، موسوم به ایکائو بود، روز جهانی هواپیمایی کشوری، که جزو بزرگ‌داشت­های رسمی سازمان ملل متحد است، تأسیس این سازمان بین­المللی را در چنین روز پراهمیتی گرامی می­دارد.
در ادامه این پیام آمده است: عنوان مراسم بزرگ­داشتِ امسال "مساعدت و همکاری برای حمل و نقل جهانی پایدار" است؛ در خلال سال­های متمادی، اصول بنیادینِ "مساعدت و همکاری"، موجباتِ نظام حمل و نقل هواییِ جهانیِ ایمن و کارآمدی را فراهم آورده است که پشتیبان توسعة اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در سراسر جامعة جهانی­مان بوده است.
در واقع، همکاری کشورهای عضو ایکائو با یکدیگر و با صنعت حمل و نقل هوایی، به توسعة هزاران استاندارد فنی و عملیاتی و مقررات و سیاستگذاری­های مرتبط با ایمنی، امنیت، نظم و کارآمدی و نیز حفظ محیط زیست، منجر شده است.
بنابراین گزارش روبرتو کوبه گونزالس در ادامه این پیام آورده است: "همکاری"، روح و جان­مایه فعالیت­های سازمان هواپیمایی کشوری بین­المللی است، مقدمه کنوانسیون شیکاگو بر این موضوع تأکید دارد که توسعه هواپیمایی کشوری بین­المللی، در آینده، می‌تواند به ایجاد و حفظ دوستی و تفاهم میان ملت­ها و مردمان جهان کمک شایانی نموده و همکاری­ای را که صلح جهانی بر پایة آن استوار است ارتقاء بخشد.
در بخش پایانی این پیام آمده است: ایکائو، به عنوان جایگاه برخورد و تبادل آراء جهانی در خصوص تمام موضوعات مربوط به هواپیمایی کشوری بین­المللی، مشوق و تابع اصول بنیادینِ "مساعدت و همکاری" است تا بدین ترتیب خدمات حمل و نقل هوایی به نحوی منظم، کارآمد، مقرون به صرفه، هماهنگ و پایدار توسعه یابد؛ ایکائو به منظور منتفع کردن شهروندان کشورهای عضو و جامعة جهانی، همواره آمادة "مساعدت و همکاری" با کشورهای عضو خود خواهد بود.
انتهای پیام/

 

   


ولایتی خبر داد:
تشکیل کمیته‌های داوری و اجرایی جبهه متحد اصولگرایان در استانها

خبرگزاری فارس: سخنگوی شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان از شکل‌گیری کمیته‌های داوری و اجرایی در استان‌های کشور خبر داد.

خبرگزاری فارس: تشکیل کمیته‌های داوری و اجرایی جبهه متحد اصولگرایان در استانها

به گزارش خبرگزاری فارس، علی اکبر ولایتی در پایان پانزدهمین جلسه شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان که با حضور اکثریت اعضا تشکیل شد، به خبرنگاران گفت: این شورا ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام محرم و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین و یاران باوفایش حضور مردم شریف ایران در صحنه را در این ایام بخصوص تاسوعا و عاشورا نشانه تعهد و وفاداری به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) می‌داند.

 وی در ابتدا گفت: شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان در اختیار گرفتن هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا را توسط نیروهای مسلح به ملت شریف ایران و نیروهای مسلح و به ویژه مقام معظم رهبری تبریک گفته و این موفقیت را مرهون عنایت خاصه حضرت ولی عصر (عج) و نشان اقتدار جمهوری اسلامی ایران می‌داند.

سخنگوی شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان سپس موضوعات مطرح شده در جلسه شورا را به شرح ذیل تبیین کرد و با اشاره به شکل‌گیری هیئت‌های داوری و اجرایی این جبهه در استان‌های کشور گفت: هیئت داوری جبهه متحد اصولگرایان هر استان متشکل از معتمدین آن استان خواهد بود.

ولایتی افزود: آقای محمد نبی حبیبی به نمایندگی از جبهه پیروان خط امام و رهبری آقای احمد نجابت به نمایندگی از جمعیت ایثارگران و جمعیت رهپویان و آقای مرتضی طلایی به نمایندگی از شخصیت‌های حاضر در شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان، کمیته استان‌های ستاد انتخابات جبهه متحد  اصولگرایان را تشکیل داده‌اند.

وی در مورد کمیته شهر تهران و کمیته بانوان ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان نیز اظهار داشت: این کمیته‌ها تشکیل شده و نمایندگانی از جبهه پیروان خط امام و رهبری، جمعیت ایثارگران و رهپویان و نمایندگانی از شخصیت‌های حاضر در کمیته اجرایی در آن حضور دارند.

سخنگوی شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان در پایان در خصوص همایش‌های استانی نیز اعلام کرد که از هفته آینده این همایش‌ها با برنامه‌ریزی انجام شده صورت خواهد پذیرفت.
انتهای پیام/

   


رییس بانک مرکزی چین:
پکن اصلاحات پیشنهادی صندوق بین المللی پول را اجرا می کند

خبرگزاری فارس: رییس بانک مرکزی چین تاکید کرد این کشور اصلاحات مورد نظر صندوق بین المللی پول را در سیستم مالی خود اجرا خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: پکن اصلاحات پیشنهادی صندوق بین المللی پول را اجرا می کند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز ژو ژیائو چوان تصریح کرد صندوق بین المللی پول بر این باور است که اجرای اصلاحات ساختاری در سیستم مالی چین لازم و ضروری است . من نیز معتقدم اجرای این اصلاحات در سیستم مالی چین موجب کاهش ریسکهای سیستمی در اقتصاد چین خواهد  شد و این کشور را در دستیابی به استانداردهای بین المللی کمک زیادی خواهد کرد .
 صندوق بین المللی پول ماه گذشته در گزارشی ضمن انتقاد شدید از دخالتهای زیاد دولت چین در امور بانکی و مالی خواستار اجرای اصلاحات ساختاری در سیستم بانکی و مالی این کشور شد . صندوق بین المللی پول در این گزارش از سیاستگذاران اقتصادی و مالی چین خواست تا اجازه دهند بانکهای دولتی این کشور با توجه به منافع و ریسکهای تجاری و اقتصادی سیاستهای خود را اتخاذ کنند نه اینکه دولت چین در سیاستگذاری این بانکها دخالت کند .
 البته رییس بانک مرکزی چین تاکید کرد پکن قصد ندارد کلیه اصلاحات مالی مورد نظر صندوق بین المللی پول را اجرا کند. صندوق بین المللی پول و کشورهای غربی خواستار افزایش ارزش یوان و آزادی عمل بیشتر بانک مرکزی چین هستند .
انتهای پیام /

   


رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان:
صاحبان ایده و سرمایه در دالان تصحیح‌گران گره می‌خورند

خبرگزاری فارس: رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان گفت: در جشنواره منطقه‌ای اختراعات کوهرنگ، صاحبان ایده با صاحبان سرمایه در دالان تصحیح‌گران به هم گره می‌خورند.

خبرگزاری فارس: صاحبان ایده و سرمایه در دالان تصحیح‌گران گره می‌خورند

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، هادی اکبرزاده ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت برگزاری جشنواره منطقه‌ای اختراعات کوهرنگ برگزار شد، اظهار داشت: دالان تصحیح گران که یکی از بخش‌های فرعی جشنواره مذکور محسوب می‌شود به منظور برقراری ارتباط بین صاحبان ایده و صاحبان سرمایه شکل گرفته است.
وی با اشاره به اینکه در این دالان راه برقراری ارتباط بین افراد صاحب ایده و سرمایه را تسهیل می‌شود، افزود: صاحبان ایده باید بدانند که صاحبان سرمایه نیستند و بسیاری از افراد به فن بازار آشنا نیستند.
رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان ادامه داد: فضای فکری صاحب ایده با صاحب سرمایه متفاوت است که نزدیک کردن این دو فضا با یکدیگر به گونه‌ای که پشتوانه محکمی و مطمئنی برای صاحب ایده فراهم شود و صاحب سرمایه با اطمینان خاطر به ایده مورد نظر احترام کند.
وی با اشاره به اینکه روند کاری و برنامه‌ریزی‌های این بنیاد در راستای رفع مشکلات مخترعان و تجاری سازی ایده‌ها بنا نهاده شده است، گفت: قوانینی برای مدیران اجرایی و صاحبان صنایع به منظور ایجاد بستری مناسب برای تجاری سازی ایده‌ها باید فراهم شود.  
اکبرزاده بیان داشت: جشنواره مخترعان منطقه کوهرنگ از 23 ماه جاری به مدت سه روز با هدف ایجاد حلقه اتصال در میان مخترعان، مدیران اجرایی سرمایه‌گذاران و اهل تولیدی و صنعت برشمرد و شناسایی اختراعاتی که قابلیت تجاری شدن دارند.
وی تصریح کرد: پیش‌بینی همایش آموزش فرصت‌های نوین کسب و کار، ارائه مشاوره به مخترعان در ایام برگزاری جشنواره، ایجاد بخش اختراعات تجاری سازی شده و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دانش‌آموزان خلاق و مبتکر در حاشیه جشنواره با هدف بالا بردن اطلاعات تخصصی مخترعان از ویژگی‌های جشنواره است.
رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان ادامه داد: اختراعاتی که به مرحله نهایی وارد شوند زیر پوشش بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته و از امکانات گوناگونی همچون تسهیلات بلاعوض 30 تا 50 میلیون ریال به منظور تکمیل اختراعات، تسهیلات ویژه نظام وظیفه و امکان حضور در جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی که در ایام دهه فجر برگزار می‌شود، برخوردار می‌شوند.
وی با بیان اینکه 600 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال و از این تعداد 300 اثر پذیرفته شد، افزود: دارا بودن بعد تخصص(فناوری) و قابلیت تجاری سازی از ملاک‌های حضور در جشنواره است.
اکبرزاده اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان تا سال گذشته جشنواره کوهرنگ را به صورت استانی در اصفهان برگزار می‌کرد که امسال با حضور چهار استان، شکل منطقه‌ای به خود گرفته است.
انتهای پیام/خ۲۰

   


همایش بین‌المللی علامه بدیع‌الزمان سعید نورسی-۶
فرمانیان: علامه نورسی یکی از عرفای صاحب سبک در عرفان نظری و عملی است

خبرگزاری فارس: استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به بعد عرفانی علامه نورسی، گفت: بدیع الزمان سعید نورسی را می‌توان یکی از عرفای صاحب سبک در عرفان نظری و عملی در عصر حاضر دانست.

خبرگزاری فارس: فرمانیان: علامه نورسی یکی از عرفای صاحب سبک در عرفان نظری و عملی است

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت الاسلام و المسلمین مهدی فرمانیان در مقاله‌ای که تحت عنوان"عرفان و تصوف در نگاه بدیع الزمان سعید نورسی (با تأکید بر عرفان نظری و عملی)"ارائه کرد، اظهار داشت: وی در تمامی آثارش به عرفان نظری ابن عربی توجه تام دارد و از ایشان و دیگر عارفان بزرگ مسلمان همچون مولوی، جنید، بایزید بسطامی، غزالی، گیلانی و دیگران به بزرگی و نیکی یاد می کند، اما در عرفان نظری بیشتر از آنکه وحدت وجودی باشد، وحدت شهودی است و در این زمینه به آثار شیخ احمد سرهندی ( 971 - 1034 ق) معروف به مجدد الف ثانی در هند توجه ویژه‌ای دارد و از ایشان در همه آثارش با لقب «الامام الربانی»‌یاد می‌کند.

وی با بیان اینکه سرهندی وحدت وجود ابن عربی را به وحدت شهود تفسیر می‌کرد و قائل بود که سالک به مقام شهود و فنا می‌رسد و ماسوی الله را نمی‌بیند، قائل به وحدت وجود می‌شود، خاطرنشان کرد: نورسی نیز در پاسخ به سوالی درباره وحدت شهود و وحدت وجود، مشرب وحدت وجود را ناقص دانسته و معتقد است عارف هنگامی که به شهود می‌رسد و در استغراق کلی وارد می‌شود، به وحدت وجود حالی (نه علمی) دست پیدا کرده که اگر چه نوعی از کمال است، اما به کمال واقعی دست نیافته است. عارف در این زمان به شهود «همه اوست»‌یعنی به «لا موجود الا هو»‌رسیده، ولی صحیح «همه از اوست» یعنی «لا موجود الا منه»؛‌زیرا ممکن نیست حادث مثل ذات باری تعالی قدیم باشد. بنابراین می توان او را وحدت شهودی دانست تا وحدت وجودی.

این اندیشمند کشورمان افزود: در عرفان عملی و سیر و سلوک نیز، اگر چه به طریقه عشق به خداوند عزّ و جل اهتمام ویژه دارد، اما در این زمینه نیز دارای سبکی خاص بوده و آن را طریق «عجز و فقر و شفقت و تفکر»‌نامیده است.

وی در ادامه گفت: شاگردان ایشان نیز از زندگانی وی مطالبی را نقل می‌کنند که دقیقاً همین روش را بازگو می‌کند. از عبادت زیاد ایشان به عنوان نمادی از عجز و از زهد ایشان و نپذیرفتن صله و هدیه به عنوان نمادی از فقر و از مهربانی ایشان به همه،‌حتی حیوانات وحشی، به عنوان نمادی از شفقت و از فکر کردن زیاد وی در طول شبانه روز علی الخصوص در شب، به عنوان نمادی از تفکر،‌ می توان فهمید که ایشان در راه سیر و سلوک روش خاصی داشته و آن را به شاگردان خود تعلیم داده است.

* مفهوم جهاد از دیدگاه شیخ بدیع الزمان سعید نورسی بسیار والاست

عضو بنیاد علم و فرهنگ ترکیه نیز با تاکید بر اینکه اهمیت جهاد از دیدگاه اسلام بسیار بزرگ است، خاطرنشان کرد: مفهوم جهاد از دیدگاه شیخ بدیع الزمان سعید نورسی بسیار والاست.

"احسان قاسم صالحی" در مقاله‌ای که تحت عنوان مفهوم جهاد از دیدگاه شیخ بدیع الزمان سعید نورسی گفت: شیخ بدیع الزمان سعید نورسی در طول حیات خویش علاوه بر نفس و شیطان، همواره با تمام قدرت‌های شر از جمله:‌ بی دین‌ها و منافقین در حال جهاد بوده است ولیکن شیوه و نوع جهاد وی بر حسب شرایط و زمان متغیر است.

وی افزود: در عصر حاضر، ابزارهای ارتباطاتی هر یک به عنوان ابزاری برای جهاد بین حق و باطل و قلوب و عقل انسان‌ها هر یک به عنوان عرصه مبارزه و متقاعد ساختن سایرین شده است. لذا می‌توان گفت که اولویت امروز، مبارزه فکری، فرهنگی و اقتصادی است. در همین راستا شیخ بدیع الزمان سعید نورسی می‌گوید: در این دوران اعتلای کلمة الله، با ورود به مدنیت حقیقی و توقف رشد مادی ممکن می شود. کما اینکه شیخ نورسی با ذکر اینکه "ضیاء وجدان، علوم دینی است، نور عقل، فنون مدنی است. با امتزاج این دو، حقیقت تجلی پیدا می کند. با این دو بال، همت طلبه به پرواز درمی آید. و با افتراق این دو از یکدیگر، در اولی تعصب و در دومی مکر و حیله و شبهه متولد می‌شود" اولویت را در علم بیان می‌کند.

* کتاب علامه نورسی در بین انسان‌ها پذیرفته شده است

عضو بنیاد علم و فرهنگ ترکیه با اشاره به جایگاه کتاب و سنّت در مسلک رساله نور (اثر علامه نورسی)، گفت: در طول تاریخ در عالم اسلام اهمیت فعالیت‌های علمی – به عنوان یک اصل- با اهتمامی که آنها به کتاب و سنت می دهند همسان است. مسلک و مشرب رساله نور که در عصر ما به عنوان یک حرکت فعّال تجدید گرا ظهور کرده است و از طرف میلیون‌ها طرفدار پذیرفته شده است، از این لحاظ ارتباط آن با کتاب و سنت اهمیت دارد.

نیازی بکی در سخنانی در همایش بررسی اندیشه علامه نورسی گفت: بدیع الزمان سعید نورسی از علمایی است که خدمت به قرآن را هدف اصلی زندگی خود می‌داند.

این اندیشمند کشور ترکیه در ادامه اظهارات خود بیان داشت: بدیع الزمان سعید نورسی از جمله افرادی است که متوجه نقشه ذهنیت صلیبی می‌شود که در مجلس مبعوثان انگلیس چنین اظهار داشته است: «تا زمانی که قرآن در دست مسلمانان است نمی‌توانیم بر آنان غلبه کنیم. باید قرآن را از دست آنها بگیریم ویا کاری کنیم که از قرآن دور شوند.» بنابراین، می‌گوید: «قرآن مانند خورشیدی معنوی است که نه خاموش شدنی است و نه می توان آن را خاموش کرد؛ من این را به همه جهان ثابت می‌کنم.» (تاریخچه ۴۷) و از آن روز تا به حالا تمام زندگی خود را صرف درک و تفهیم قرآن کرده است و با نوشتن کتابی به نامه رساله نور به قول خود عمل کرده است.

وی با تاکید بر اینکه خدمات رساله نور، منبع اصلی، مسلک و مشرب کتاب و سنت و دائره اهل بیت است، اظهار داشت: ‌کلیات رساله نور، در برگیرنده سنت حضرت پیامبر(ص) و صد ها روایات حدیث است.
وی در مورد جایگاه سنت چنین می‌گوید:‌ سنت پیامبر اکرم (ص) مانند قطب نما است. از نظر وی اصولی که پیامبر اکرم (ص) مطرح کرده است، در حکم یک راهنما است که راه راست را نشان می‌دهد و مانند قطب نمائی است که مسیر کشتی زندگی را تعیین می کند.

* شیخ سعید نورسی یکی از مجددان راستین است

امام جمعه و مسئول مرکز بزرگ اسلامی شهرستان اشنویه تاکید کرد: شیخ سعید نورسی مصلح و عارف برجسته کرد و معاصر مرحوم اقبال لاهوری است یکی از مجددان راستین است زیرا زمانی که نورسی ظهور کرد، ترکیه و جهان اسلام را بحران سخت فرا گرفته بود.

ماموستا خاتمی در مقاله‌ای که تحت عنوان "غیرت دینی از دیدگاه استاد سعید نورسی"ارائه کرد، اظهار داشت: عواملی از جمله جنگ جهانی، سقوط خلافت عثمانی و روی کار آمدن رژیم لائیک، تلاش برای اسلام زدایی و منع هویت اسلامی، موجب شده بود که زمینه برای سیطره افکار و اندیشه‌های سکولاریستی و ضد دینی مهیا شود لذا در آن زمان اسلام ستیزان با همه مظاهر دینی شدیداً برخورد می‌کردند و مانع آموزشهای دینی می‌شدند و علما و اندیشمندان خداشناس به پای میز محاکمه می‌رفتند.

وی افزود: در چنین زمانی شخصیتی چون ملا سعید بدیع الزمان کمر همت بربست و با تمام وجود برای دفاع از موجودیت و کیان اسلام قیام کرد. شیخ سعید نورسی هیچ‌گاه از سیمای ظلم، ستم، سر افکندگی و حقارت خوشش نمی‌آمد، به خاطر نیروی معنوی که از اسلام ناب و ذلال می‌گرفت، این اخلاق اسلامی هر روز بیش از دیروز در وجودش قوت می‌گرفت تا اینکه او هم جزو مردان بلکه سرکرده مردان شد.

لازم به ذکر است همایش بین المللی بررسی اندیشه‌های علامه بدیع الزمان سعید نورسی 20 آذر ماه در سالن اجتماعات شهید ماموستا شیخ الاسلام دانشگاه مذاهب اسلامی با مشارکت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه ادیان و مذاهب و با حضور حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، هادی خسروشاهی و یویت یاردون سفیر ترکیه در ایران، آیت الله تسخیری دبیر کل مجمع تقریب، محمد باقر خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حداد عادل رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، و علما و اندیشمندان ترکیه‌ای برگزار شد.
انتهای پیام/

   


بانک تسویه حساب های بین المللی:
بحران منطقه یورو به ضرر کشورهای نوظهور بوده است

خبرگزاری فارس: بانک تسویه حساب های بین المللی اعلام کرد بحران مالی و بدهی منطقه یورو تاثیر منفی زیادی بر رشد اقتصادی کشورهای نوظهور داشته است.

خبرگزاری فارس: بحران منطقه یورو به ضرر کشورهای نوظهور بوده است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از فرانس پرس بانک تسویه حساب های بین المللی افزود بحران مالی و بدهی منطقه یورو تاثیر منفی زیادی بر تحولات اقتصادی کشورهای نوظهور جهان به خصوص در شرق اروپا داشته است . این بحران موجب افزایش ریسک سرمایه گذاری در اقتصاد کشورهای نوظهور شده است .
بر اساس این گزارش سرمایه گذاران بین المللی طی ماههای اوت و سپتامبر بیش از 25 میلیارد دلار از سرمایه های خود را از کشورهای نوظهور خارج کرده اند . ارزش سهام در کشورهای نوظهور نیز طی ماه سپتامبر به شدت کاهش داشته است و سرمایه گذاران بین المللی سعی کرده اند در این مدت سهام خود را در بازارهای نوظهور بفروشند .
 بر این اساس افزایش نرخ بهره اوراق قرضه کشورهای اروپایی نیز موجب شده تا بیش از 85 میلیارد دلار سرمایه های خارجی در این مدت وارد کشورهای اروپایی شود . در بین کشورهای نوظهور نیز کشورهای شرق اروپا با بیشترین زیان و ضرر روبرو شده اند .
بانکهای بزرگ کامرز بانک آلمان و یونی کردیت ایتالیا که به شدت از بحران مالی منطقه یورو ضرر کرده اند از کاهش سرمایه گذاری خود در کشورهای نوظهور شرق اروپا خبر می دهند .
انتهای پیام /

   


شب شعر عاشورایی «شرح شقایق» برگزار می‌شود

خبرگزاری فارس: چهارشنبه شب شعر عاشورایی «شرح شقایق» با حضور برگزیدگان مسابقه ادبی «مطروحه رهبری» برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: شب شعر عاشورایی «شرح شقایق» برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، شب شعر عاشورایی «شرح شقایق» با حضور برگزیدگان مسابقه ادبی «مطروحه رهبری» برگزار می‌شود.
حیایی تهرانی در این باره گفت: با توجه به پایان کار داوری اشعار مطروحه رهبری و نکوداشت مقام جانبازان و اعلام اسامی برگزیدگان، انشاالله در ایام شهادت حضرت سیدالساجدین (ع)، شب شعرعاشورایی شرح شقایق در روز چهارشنبه مورخ 30/ 9 / 1390 راس ساعت 30/15 در سالن تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار خواهد شد و طی مراسمی از برگزیدگان این مسابقه ادبی تقدیر به عمل خواهد آمد.
وی افزود: در این شب شعر ، شاعران برگزیده اشعاری را که در استقبال از «مطروحه رهبری» سروده‌اند به همراه شعرهای عاشورایی خویش قرائت خواهند کرد و در پایان مراسم جوایزی به آنان اهدا خواهد شد.
شب شعر عاشورایی «شرح شقایق» با حضور شاعران برگزیده، مدیران سایت شاعران فارسی زبان و جمعی از مسئولین فرهنگی در سالن " تماشاخانه مهر "حوزه هنری تهران واقع در تقاطع حافظ وسمیه برگزار خواهد شد. انتهای پیام/و

   


اعتراض بازنشتگان پرتغالی به طرح ریاضت اقتصادی دولت

خبرگزاری فارس: هزاران نفر از بازنشستگان پرتغالی علیه سیاستهای دولت این کشور برای کاهش هزینه های بودجه اعتراض و راهپبمابی کردند.

خبرگزاری فارس: اعتراض بازنشتگان پرتغالی به طرح ریاضت اقتصادی دولت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از فرانس پرس دولت پرتغال مجبور است برای جلب نظر وام دهندگان بین المللی سیاستهای ریاضت اقتصادی بیشتری را با هدف کاهش کسری بودجه و بدهی اجرا کند که این مساله با مخالفت شدید افکار عمومی روبرو شده است .
بر اساس این گزارش معترضان پرتغالی در این تظاهرات پلاکاردهایی علیه افزایش قیمتها، کاهش درآمد، افزایش مالیات و وام دهندگان بین المللی در دست داشتند .
صندوق بین المللی پول اتحادیه اروپا و بانک مرکزی اروپا سال گذشته موافقت خود را با پرداخت وام و کمک مالی به پرتغال تحت شرایطی سخت اعلام کرده اند . پارلمان پرتغال ماه گذشته بودجه سال میلادی آینده کشور را به تصویب رساند که در آن حقوق روزهای تعطیل، پاداش آخر سال کارمندان و بازنشستگان را قطع کرده و بر میزان مالیات ها به شدت افزوده است.
 پدرو پاسوس، نخست وزیر پرتغال تاکید کرد کاهش بدهی کشور در صدر برنامه های دولت قرار دارد.
انتهای پیام /

   


نگاهی به نفوذ مالزی در عرصه انرژی خزر/سرمایه‌گذاری 5 میلیاردی در میدان‌های نفت و گاز ترکمنستان

خبرگزاری فارس: مالزی در ادامه سیاست‌های نزدیکی به عشق‌آباد برای مشارکت در بازار پر رونق انرژی ترکمنستان، برای توسعه میدان‏های نفت و گاز دریای خزر 5.6 میلیارد دلار سرمایه‏گذاری کرده ‏است.

خبرگزاری فارس: نگاهی به نفوذ مالزی در عرصه انرژی خزر/سرمایه‌گذاری 5 میلیاردی در میدان‌های نفت و گاز ترکمنستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری در عشق‌آباد، رئیس جمهور ترکمنستان که در حاشیه سفر رسمی 3 روزه به کوالالامپور پایتخت کشور مالزی از محل ساختمان دوقلو شرکت ملی نفتی "پتروناس" بازدید کرده بود، در ملاقات با مدیر عامل این شرکت، اعلام کرد: شرکت پتروناس با حضور فعال در بازار ترکمنستان، تا به حال برای توسعه میدان‏های نفت و گاز دریای خزر (بخش ترکمنی دریا)، 5.6 میلیارد دلار سرمایه‏گذاری کرده ‏است که ترکمنستان از این لحاظ از دولت و این شرکت نفتی مالزی تشکر می‏کند.
  
"قربانقلی بردی‏محمداف" رئیس جمهور ترکمنستان و "داتو شمس الاظهر عباس" رئیس و مدیر عامل شرکت "پتروناس" مالزی در این دیدار طیف وسیعی از مسائل روابط و همکاری‏های بلند مدت در بخش صنعت نفت و گاز به ویژه توسعه میادین نفت و گاز در بخش ترکمنی دریای خزر را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند و در پایان این مراسم نیز به شخص رئیس جمهور ترکمنستان عنوان افتخاری دانشگاه نفت پتروناس نیز اعطا شد.

این گزارش حاکیست که مدیر عامل شرکت "پتروناس" مالزی که از سال 1996 میلادی در بخش ترکمنی دریای خزر براساس قرارداد مشارکت در سود بخش ترکمنی دریای خزر حضور فعالی دارد، اعلام کرد که پتروناس بازار پر رونق انرژی ترکمنستان را به عنوان یک بازار آینده‏دار می‌داند و قصد دارد در آینده نیز سرمایه‏گذاری خود را در این کشور بیش از پیش افزایش دهد.

 شایان ذکر است که رئیس جمهوری ترکمنستان پس از سفر رسمی 3 روزه به مالزی شب گذشته به کشورش بازگشت و در فرودگاه بین‏المللی عشق‏آباد در جمع مقامات و مسئوولان عالی رتبه دولت خود، نتایج سفر به کوالالامپور را مثبت ارزیابی کرد.

از سوی دیگر، سفر 3 روزه رئیس جمهور مالزی در رسانه‌های ملی ترکمنستان اعم از رادیو و تلویزیون این کشور بازتاب گسترده‏ای یافت.

 تلویزیون ملی ترکمنستان در گزارش خود اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور در تاریخ 7 دسامبر در کوالامپور با  "نجیب رزاق" نخست وزیر و سلطان میزان زین العابدین پادشاه مالزی به صورت جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

طرفین در این ملاقات‏ها با اشاره به اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی بین ملت ترکمن و مالزی بر عزم جدی دولت‏های 2 کشور برای توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات سیاسی، اقتصادی، انرژی و فرهنگی بین عشق‏آباد و کوالالامپور تاکید کردند.

رئیس جمهور ترکمنستان و نخست وزیر مالزی همچنین اعلام کردند که در آینده نزدیک سفارتخانه‌های 2 کشور در پایتخت‏های ترکمنستان و مالزی رسما دایر خواهند شد و قرار است در سال‌های 2013 الی 2014 روزهای فرهنگی نیز در 2 کشور برگزار شود.

 روزنامه "ترکمنستان بیطرف" چاپ عشق‏آباد نیز در گزارشی در مورد سفر رئیس جمهور این کشور به مالزی نوشت که هم‏اکنون در ترکمنستان 13 شرکت با مشارکت سرمایه مالزی ثبت شده است و این شرکت‌ها در عرصه‏های مختلف به ویژه در زمینه سوخت و انرژی، بازرگانی، سرمایه گذاری، فناوری نوین، حمل و نقل، ارتباطات، صنعت نساجی، کشاورزی، بهداشت، آموزش و غیره فعال هستند.

این روزنامه می‌افزاید که شرکت نفتی "پتروناس" از سال 1996 میلادی تا 1 ژانویه سال 2011 برای اجرای طرح‌های نفتی چهار میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده ‏است.

این گزارش حاکیست که حجم مبادلات بازرگانی بین ترکمنستان و مالزی ظرف 9 ماه سال جاری میلادی حدود 27 میلیون دلار برآورد شده است که به ظرفیت‌های موجود در 2 کشور پاسخگو نیست.

از سوی دیگر، پایگاه اطلاع رسانی رسمی دولت ترکمنستان نیز در گزارشی مشابه نوشت که در جریان سفر رئیس جمهور ترکمنستان به مالزی بسته اسناد در راستای گسترش همکاری‏های 2جانبه بین 2 کشور از جمله بیانیه مشترک و موافقتنامه همکاری بین وزارت خارجه ترکمنستان و مالزی امضا شده ‏است.

این منبع تصریح کرد که سفر رئیس جمهور ترکمنستان به مالزی یک سفر تاریخی بوده است و می‌توان از آن به عنوان فصل جدیدی در تعاملات راهبردی بین عشق‏آباد و کوالالامپور نام برد.

انتهای پیام/م

   


مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی خبرد اد:
3+3+6 استقرار نظام جدید آموزش و پرورش در سال تحصیلی 92-1391

خبرگزاری فارس: مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی از اجرای نظام جدید آموزش و پرورش به صورت 3+3+6 از سال تحصیلی آینده خبر داد.

خبرگزاری فارس: 3+3+6 استقرار نظام جدید آموزش و پرورش در سال تحصیلی 92-1391

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی، فیروز رضایی در گردهمایی مشترک شورای معاونان و برنامه‌ریزی اداره‌کل با روسا و معاونان آموزشی و پرورشی نواحی و مناطق استان که در سالن اجتماعات اداره کل برگزار شد با اشاره به تحول بنیادین در آموزش و پرورش از استقرار جدید نظام آموزشی و پرورشی به صورت 6،3،3 از سال تحصیلی 92-91 خبر داد.
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی، تحول بنیادین در آموزش و پرورش را از مطالبات رهبر فرزانه انقلاب دانست و گفت: تغییر در نظام آموزش و پرورش در همین راستا صورت می‌پذیرد تا گامی در زمینه مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی برداشته شود.
رضایی در ادامه تحول محتوایی در نظام جدید آموزش و پرورش را با اهمیت دانست و تصریح کرد: یکی از دلایل تغییر نظام آموزش و پرورش توجه به نکات مهم پرورشی و رویکرد قرآنی محتوای مواد تدریس است.
وی، طرح نهضت ملی حفظ قرآن کریم را رویداد بسیار مهم در آموزش و پرورش برشمرد و از مسئولان و دست‌اندرکاران خواست تلاش کنند تا تمام دانش‌آموزان پیش دبستانی، ابتدایی و راهنمایی با رغبت و انگیزه کافی در این طرح ثبت‌نام کنند و مقاطع متوسطه و همکاران فرهنگی نیز برای بهره‌مندی از معنویت و روشنایی قرآن کریم برای حفظ کلام الهی جدیت داشته باشند.
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی، بحث سوادآموزی را مورد تاکید قرار داد و افزود موضوع انسداد بی‌سوادی باید سرلوحه کار آموزش و پرورش قرار گیرد تا در مهلت مقرر بتوان بی‌سوادی را در این استان ریشه‌کن کرد.
رضایی همچنین هوشمندسازی مدارس را تحولی موثر در امر آموزش قلمداد کرد و از مسئولان خواست طوری عمل شود که معلمان و دانش‌آموزان استفاده بهینه از کلاس‌های هوشمند داشته باشند.
در این گردهمایی صمد صمدیان رئیس اداره سنجش و ارزشیابی تحصیلی و محمد شاطریان رئیس گروه آموزش ابتدایی در خصوص نظام آموزشی 3+3+6 توضیحاتی ارائه کردند و در آخر برنامه به سئوالات حاضران توسط مسئولان مربوطه پاسخ داده شد.
انتهای پیام/ح30

   


امروز به دلیل تعدیل پیش بینی سود؛
نماد معاملاتی شرکت تازه وارد بورس بسته شد

خبرگزاری فارس: نماد معاملاتی شرکت تازه وارد صنایع پتروشیمی کرمانشاه به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

خبرگزاری فارس: نماد معاملاتی شرکت تازه وارد بورس بسته شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس،نماد معاملاتی شرکت نوش مازندران در شرایطی به علت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد که این اتفاق برای شرکت تازه وارد پتروشیمی کرمانشاه هم رخ داد و نماد آن به علت افزایش حدود 20 درصدی سود سهام بسته شد.

براساس این گزارش،سهام این شرکت که از 22 آبان با کشف قیمت 450 تومانی هر سهم به جمع شرکت های بورسی پیوسته بود در عرض 18 روز کاری بیش از 17 درصد بازدهی به همراه داشته که ناشی از رشد قیمت 77 تومانی هر سهم آن بود.
انتهای پیام/م

   


شورای عالی نظامی مصر عقب نشست/پارلمان مسئول انتخاب مجلس موسسان است

خبرگزاری فارس: شورای عالی نظامی حاکم مصر اظهارات یکی از اعضای این شورا مبنی بر لزوم موافقت دولت و شورای مشورتی با اعضای مجلس مؤسسان قانون اساسی که بروز بحران با اخوان المسلمون را درپی داشت، رد کرد.

خبرگزاری فارس: شورای عالی نظامی مصر عقب نشست/پارلمان مسئول انتخاب مجلس موسسان است

به گزارش فارس به نقل از الجزیره، سرلشکر "ممدوح شاهین" اعلام کرد، اعضای مجلس ملت و مجلس شورا (پارلمان مصر) انتخاب اعضای مجلس موسسان قانون اساسی را بر عهده خواهند داشت.
 
براساس اعلامیه قانون اساسی منتشره در 30 مارس گذشته این مجلس ملت است که پس از انتخاب پارلمان مسئولیت تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی مصر را برعهده دارد که متشکل از 100 عضو و ماموریت آن تدوین قانون اساسی جدید برای کشور است.
 
شاهین توضیح داد که تنها طرفی که محق است مجلس موسسان را انتخاب کند، پارلمان منتخب است و شورای عالی نظامی و مجلس مشورتی و دولت در انتخاب اعضای مجلس موسسان دخالت نمی‌کند.
وی در ادامه افزود: مجلس مشورتی فقط به ارائه توصیه‌ها و پیشنهادات اکتفا می‌کند و هیچ دخل و تصرفی در اختیارات و حوزه عملکرد پارلمان نخواهد داشت.
 
پیش از این و به دنبال اظهار نظر شورای عالی نظامی مصر درباره اختیارات و وظایف مجلس مشورتی مبنی بر این‌که در تدوین قانون اساسی به مجلس موسسان کمک خواهد کرد، اختلاف شدیدی میان حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان المسلمون با شورای عالی نظامی بروز کرد.

پس از آن حزب رسما از مجلس مشورتی خارج و این اظهار نظرها را به معنای دخالت مستقیم شورای عالی نظامی مصر در تدوین قانون اساسی این کشور اعلام کرد.

سرلشکر مختار الملا، عضو شورای عالی نظامی مصر طی اظهار نظری گفته بود،‌ قانون اساسی جدید مصر باید توسط مجلس مشورتی و شورای عالی نظامی مصر تصویب شود، چون پارلمان آینده نماینده تمام ملت مصر نیست.
 
انتهای پیام/++

   


مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری زهک خبر داد:
اجرای طرح ملی نهال‌کاری برای جلوگیری از هجوم شن‌های روان

خبرگزاری فارس: مدیرمنابع طبیعی و آبخیزداری زهک گفت: طرح تخلیه شن‌های روان روستاهای شهرستان زهک با 30 درصد پیشرفت در حال اجرا است.

خبرگزاری فارس: اجرای طرح ملی نهال‌کاری برای جلوگیری از هجوم شن‌های روان

علی حیدری‌صادق امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زهک اظهار داشت: در این طرح تخلیه شن‌های روان از منازل روستاییان، مزارع کشاورزان و همچنین کاشت نهال از اراضی بیابانی به منظور تثبیت شن‌های روان اجرا می‌شود.
وی افزود: وزش بادهای 120 روزه در منطقه سیستان با توجه به خشکی بستر دریاچه هیرمند باعث هجوم شن‌های روان به داخل مزارع و منازل روستاهای مجاور این دریاچه و گسترش بیابان شده است.
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری زهک گفت: این طرح با اعتبار 2 میلیارد و 600 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی از سال گذشته آغاز و به مدت سه سال ادامه دارد.
حیدری‌صادق افزود: تاکنون 300 هکتار از بیابان‌های منطقه نهال‌کاری شده و در حال‌حاضر نیز ارتفاع درختان کاشته شده به یک متر رسیده است.
وی بیان کرد: تا پایان اجرای طرح، ارتفاع هر درخت تا سه متر خواهد رسید.
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری زهک بیان کرد: هم‌اکنون روزانه پنج دستگاه تانکر آبرسان با 10 کارگر، کار نگهداری و آبرسانی به نهال‌های کاشته شده را به عهده دارند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان طرح 2 هزار نفر روز کار انجام شود.
انتهای پیام/م30

   


انتصاب اعضای هیأت علمی و کمیته حمایت از چاپ و نشر کتب دینی

خبرگزاری فارس: معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی احکام جداگانه‌ای اعضای هیأت علمی و کمیته حمایت از چاپ و انتشار کتاب‌های ارزشمند دینی در استان قم منصوب کرد.

خبرگزاری فارس: انتصاب اعضای هیأت علمی و کمیته حمایت از چاپ و نشر کتب دینی

به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس احکام یاد شده حج‌الاسلام رضا مختاری، معراجی، نقدی، سیدمحمد کاظم شمس حقی و آقایان سیدمحمود محمودزاده حسینی و سیدمرتضی اسماعیلی‌طبا (مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم) به مدت یک ساله این سمت منصوب شدند.

دری هدف از این اقدام را این‌گونه عنوان کرد: این اقدام به‌منظور حمایت جدی از کتب ارزشمند دینی و تعمیق و گسترش انتشار کتاب‌های حوزه فقه شیعه و سیره اهل بیت (ع) و تشویق ناشران به چاپ و نشر کتب ویژه تاریخ اسلام و همچنین تقویت نویسندگان، مؤلفان و مترجمان آثار مناسب دینی صورت گرفته است.

یادآوری می‌شود در این کمیته آثار قابل اعتنا و فاخر در عرصه دین مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تأیید و تصویب اکثریت اعضاء کتابها‌ی ارزشمند پیش از انتشار مورد حمایت مالی معاونت امور فرهنگی قرار خواهد گرفت.
همچنین معاون امورفرهنگی در نظر دارد هیأت مشابهی را در استان خراسان رضوی برای حمایت از انتشار کتاب‌های دینی منصوب نماید.
انتهای پیام/و

   


آرشیو


پیوندها


پیوندهای روزانه


درباره وبلاگ

خبر در خبر - چکیده ای از خبرهای معتبر از سراسر دنیا
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic